Wyborny smak truskawek sprawia że są składnikiem wielu deserów. Dodawane są do ciast, owocowych sałatek, koktajli… Dla mnie najsmaczniejszym i najprostszym deserem są po prostu truskawki ze śmietaną.
Truskawki możemy również przetworzyć na wiele sposób. Zamrażamy je, aby w czasie smutnej zimy ożywić nasze zmysły. Gotujemy na kompot, który świetny jest do spożycia na zimno i gorąco. Jak również robimy z nich dżemy, bo taka konfitura domowej roboty nie może równać się tej sklepowej.
Niewątpliwą zaletą truskawek jest to, że delektując się ich wybornym smakiem, dostarczamy organizmowi cennych składników, przede wszystkim witaminy C oraz minerałów których potrzebujemy, aby procesy życiowe mogły prawidłowo przechodzić. 100 g truskawek dostarcza organizmowi 60 mg wit. C, pewną ilość witamin z grupy B, a także potasu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi, cynku, jodu oraz krzemu, sporo pektyn czyli frakcji błonnika pokarmowego pobudzającą prace jelit, kwasy organiczne regulujące przemianę materii i przyspieszające trawienie. Truskawki odznaczają się jeszcze jedna zaletą. Są niskokaloryczne. 100 g truskawek dostarcza tylko 30 kalorii. Zawierają 90 % wody co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Działają lekko napotnie i moczopędnie, dobrze oddziaływają na gruczoły dokrewne i tonizują układ nerwowy. Całkiem sporo jak na taki mały, niepozorny owoc. Ale to jeszcze nie wszystko. Działanie lecznicze mają również liście i korzenie tej rośliny.
Czy wiecie, że Polskę zaliczamy do największych producentów truskawek, zaraz obok Stanów Zjednoczonych, Japonii i Chin?
Jest się czym pochwalić, więc nie dziwi nas fakt, że je uwielbiamy.
Stolicą polskich truskawek jest Korycin. Co roku w tej miejscowości w szczytowym momencie zbioru truskawek odbywa się święto tych owoców. Świętu towarzyszą liczne truskawkowe konkursy np na największą truskawkę czy jedzenie truskawek na czas, truskawkowy strój. Podczas święta wszystko co możliwe jest truskawkowe. (źródło:polskieradio.pl).
Najsmaczniejsze są oczywiście truskawki z własnego ogródka zerwane prosto z krzaczka. Są one może wielkościowo niepozorne, jednak o wiele bardziej słodsze i aromatyczne niż te Hiszpańskie giganty dostępne wczesną wiosną. W Polsce truskawki ekologiczne, uprawiane na większą skalę są rzadkie. Spowodowane jest to tym, że rolnicy dostają za nie niewiele więcej niż za te uprawiane metodą konwencjonalną. A przecież truskawki ekologiczne wymagają większych nakładów pracy i pieniędzy. Ich hodowla jest więc ciągle jeszcze nieopłacalna. W czerwcu mamy tych owoców pod dostatkiem. Korzystajmy z tego, bo są zdrowe i nietuczące, a sezon na nie trwa dość krótko.Jadajmy truskawki codziennie, choćby dlatego, ze obfitują w witaminę C. Mają jej więcej niż cytrusy. Kryją w sobie także witaminy A i z grupy B, żelazo, magnez, wapń i fosfor.
Dietetyczne owoce i ich zalety – podsumowanie
Mają niewiele kalorii, można je zatem jadać bez wyrzutów sumienia , nawet gdy dbamy o linię. Powinniśmy nawet raczyć się tymi owocami, bo zawierają bromelinę, enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu i trawienie białek. Truskawki jeszcze w inny sposób sprzyjają smukłej sylwetce: zawarte w nich pektyny i drobne pesteczki zapobiegają zaparciom, przyspieszając perystaltykę jelit. Owoce te mają nie tylko lekko przeczyszczające, ale i moczopędne działanie. Usuwają nadmiar wody z organizmu.
Sposób na anemię
Wśród świeżych owoców są jednym z najbogatszych źródeł żelaza. Jego przyswajanie zwiększa duża dawka witaminy C (ok. 60 mg w 100 g owoców). Powinniśmy zatem zafundować sobie kurację truskawkami, jeśli mamy skłonności do anemii. Taka terapia przyda się też osobom, które cierpią na choroby reumatyczne, artretyzm. Bromelina zawarta w truskawkach usuwa kwas moczowy, podrażniający stawy. Poza tym, owoce te obniżają ryzyko choroby wieńcowej i chronią wzrok. Właściwości te zawdzięczają antocyjanom, czerwono-niebieskim barwnikom roślinnym.
● Truskawki mogą jadać cukrzycy, bo zawierają łatwo przyswajalne cukry w niedużych ilościach.
● U niektórych osób wywołują rekcję alergiczną. Pierwsza w sezonie porcja tych owoców powinna więc być niewielka.
● Porcja truskawek (200–250 g) pokrywa dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę C.
Truskawka jest afrodyzjakiem
Tak twierdzi między innymi założyciel instytutu optymalnego żywienia Patrick Holford. Truskawki zawierają wysoki poziom cynku, który wpływa doskonale na przygotowanie ciała do igraszek. Wystarczy przed planowaną upojną nocą zjeść miseczkę truskawek, a potem… szaleć do rana.
Truskawki są również symbolem Venus – bogini miłości. Bowiem swoim kształtem przypominają serce i mają czerwony kolor. A oto truskawkowe pyszności – uczta dla zmysłów i podniebienia!
Truskawki zapiekane w koglu-moglu
żółtko – 4 szt
cukier brązowy – 4 łyżki
cukier z prawdziwą wanilią – 1/2 łyżeczki
sól – szczypta
truskawki dojrzałe – 1 szklanka
Truskawki należy dokładnie umyć i oczyścić, pozbawić szypułek i pokroić na połówki. Żółtka ubić z cukrem na puszystą masę, dodać sól i cukier waniliowy. Do naczyń do zapiekania np. małych kokilek włożyć truskawki, zalać koglem moglem i piec w temp 180 stopni C około 10 minut. Podawać ciepły!
Naleśniki z truskawkami
- 2 jajka
- szczypta soli
- 0,5 litra mleka
- 200 g mąki
- 400 g truskawek
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- jogurt naturalny
- 1 łyżeczka cukru pudru i szczypta prawdziwej wanilii
W misce rozmącić jajka i dodawać po trochu mąkę, wanilię i sól. Cienkie naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni nasmarowanej oliwą. Gotowe naleśniki posmarować niewielką ilością jogurtu, posypać drobno pokrojonymi truskawkami, złożyć na pół i ponownie na pół. Wypełnione farszem naleśniki szybko obsmaż z dwóch stron na złoty kolor. Podawaj na gorąco posypane cukrem pudrem i udekorowane truskawkami.
Ciastka francuskie z truskawkami
– Ciasto francuskie mrożone – 300 g
– Truskawka – 500 g
– Cukier puder – 100 g
– waniliowy – 1 opakowanie
1.Rozmrożone ciasto francuskie kładziemy na posypanej mąką stolnicy i rozwałkowujemy.
2.Wycinamy z ciasta prostokąty, nakłuwamy je w kilku miejscach i odstawiamy na 20 minut.
3.Układamy na blasze, wstawiamy do rozgrzanego do 220°C piekarnika i pieczemy przez 15 minut.
4.Cukier puder mieszamy z cukrem waniliowym i posypujemy nim ciastka.
Na ciastkach układamy umyte i osuszone truskawki.
Koktajl truskawkowy
Truskawka – 500 g
Kefir naturalny – 500 g
Cukier – 3 łyżki stołowe
1.Umyte truskawki miksujemy wraz z kefirem i cukrem.
2.Koktajl przed podaniem schładzamy.
Lody truskawkowe
Truskawka – 600 g
Śmietana 36 % – 600 ml
Cukier puder – 280 g
1.Truskawki myjemy, oczyszczamy i miksujemy.
2.Mieszamy mikserem śmietanę z cukrem, dodajemy truskawki i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
3.Wlewamy mieszaninę do maszyny do lodów.
4.Gotową mieszankę przelewamy do pojemnika, przykrywamy folią i wstawiamy do zamrażarki.
Pierogi z truskawkami i serem białym
Ciasto na pierogi – ½ kg mąki, 1 jajko, szczypta soli, ciepła woda.
Ser biały twarogowy – 250 g
Truskawka – 150 g
Bułka tarta – 2 łyżki stołowe
Masło – 1 łyżka stołowa
1.Truskawki kroimy na nieduże kawałki i dokładnie mieszamy z twarogiem.
3. Wyrabiamy ciasto, wałkujemy na cienkie placki i wykrawamy krążki o wielkości dna od szklanki. Na krążki nakładamy nadzienie czyli po jednej truskawce, dosypujemy troszkę cukru, po czym je zlepiamy.
4.Pierogi wrzucamy do wrzącej i osolonej wody.
5.Podajemy polane zrumienioną na maśle bułką tartą.
Biszkopt truskawkowy
Składniki na biszkopt:
1 szklanka mąki, ¾ szklanki drobnego cukru, 5 jajek, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Dodatki: szklanka zimnej mocnej herbaty z sokiem cytrynowym z odrobiną białego rumu (jeśli ciasta nie będą jeść dzieci), kilogram umytych i pozbawionych szypułek truskawek, ½ litra śmietany kremówki, ostudzona, lekko już tężejąca galaretka truskawkowa.
Biszkopt krok po kroku:
– Oddzielamy żółtka od białek i z tych ostatnich ubijamy pianę.
– Nie przerywając ubijania, dodajemy cukier, a następnie żółtka.
– Do masy stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.
– Masę wkładamy do tortownicy i pieczemy około 40 minut w temp 200 st. C.
– Upieczony i ostudzony placek kroimy na 3 części.
– Krążki nasączamy mocną herbatą z dodatkami. Pierwszy smarujemy bitą śmietaną i układamy na niej truskawki, delikatnie kładziemy na niej drugi krążek i powtarzamy czynność. Na trzecim krążku układamy truskawki i delikatnie zalewamy je chłodną, tężejącą galaretką truskawkową.
– Całość możemy ozdobić bitą śmietaną i udekorować owocami.
Sałatka ze szpinaku i truskawek
Składniki:
– 250 g liści świeżego szpinaku
– 200 g dużych truskawek
– 120 g sera pleśniowego
– 50 g migdałów lub innych orzechów
– 3 łyżki oliwy
– 2 łyżki octu winnego o aromacie malin
– sól, pieprz
Sałatka krok po kroku:
– Liście szpinaku rozdrabniamy i układamy na nich truskawki pokrojone na ćwiartki.
– Posypujemy orzechami włoskimi i serem.
– Polewamy sosem zrobionym z kilku kropli octu balsamicznego i oliwy. Skrapiamy odrobiną soku z cytryny.
Koktajl z truskawek i mięty
– 100 g truskawek
– 2 łyżeczki posiekanych listków mięty
– 1 łyżeczka miodu
– 200 ml maślanki naturalnej
– kilka kostek lodu
Zmiksować w blenderze i pić na zdrowie :)
Od czego zacząć dzień w sezonie truskawkowym?
Można je pokroić i dodać do porannej porcji jogurtu z musli lub zrobić z nich koktajl na bazie mleka albo kefiru, z łyżeczką miodu – takie lekkie śniadanie da nam mnóstwo energii na cały dzień. Świetnym pomysłem jest kupienie w drodze do pracy całej łubianki tych pachnących owoców i podjadanie ich przez cały dzień, zamiast batoników, chipsów czy cukierków. Jeśli nie musimy liczyć kalorii, pozwólmy sobie na klasyczne truskawki ze śmietaną (lekko kwaskowatą sałatkową lub kremówką ubitą z cukrem pudrem) albo z ciemną czekoladą – wystarczy rozpuścić kilka kostek w misce umieszczonej nad garnkiem z gotującą się wodą, dodać do niej trochę śmietanki, a potem lekko ostudzić i maczać w niej owoce, trzymając za szypułki. Truskawki idealnie sprawdzą się też jako składnik ciast (szczególnie serników na zimno z galaretką albo lekkich tortów z bitą śmietaną zamiast kremu), dodatek do lodów (np. w formie musu) i koktajli owocowych (bananowych, z kiwi czy gruszkami). Doskonale nadają się również na mrożonki, dżemy, konfitury i kompoty – takie domowe przetwory za kilka miesięcy przypomną nam smak lata. Ale truskawki mają też bardziej wyrafinowane, wytrawne oblicze. Mogą stać się dodatkiem do mięs (przede wszystkim do drobiu) albo bazą sosów do ryb i składnikiem sałatek. Szczególnie dobrze pasują do szpinaku, łososia i sera feta, a ich smak idealnie wydobędzie ocet balsamiczny.
Sezon truskawkowy tuż, tuż… Nie przegapmy więc tych smacznych i zdrowych owoców.Jedzmy truskawki i wykorzystajmy ten okres „truskawkowy” maksymalnie.
Zobacz również:
-
Dlaczego warto jeść truskawki?
-
Oczyszczające maseczki truskawkowe
-
10 najbardziej korzystnych produktów dla serca
-
Dieta bogatoresztkowa