Zwierzę dla małego alergika

31 sierpnia 2011, dodał: nataliaa
Artykuł zewnętrzny

Każde dziecko pragnie mieć w domu jakieś zwierzę, którym mogłoby zajmować się samodzielnie. Prędzej czy później poprosi rodziców o kupno pupila. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ zwierzę rozwija u dzieci wrażliwość, sprawia wiele radości, a także uczy odpowiedzialności. Co zrobić w przypadku, gdy nasze dziecko jest uczulone i nie może mieć zwierzęcia w domu?

Sklepy zoologiczne oferują nam różne gatunki zwierząt, które możemy hodować w domu. Jednak należy pamiętać o tym, że zwierzę, to nie tylko przyjemność, ale także mogą wiązać się z nim różne problemy. Jednym z nich jest właśnie alergia.

Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się uczulenia. Dużo ludzi, nie tylko dzieci cierpi na alergię skórną lub oddechową. Do najczęstszych objawów alergii należą: katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, kaszel, wysypka, świąd czy duszności.

Najczęściej dotyka nas uczulenie na psy i koty, przede wszystkim ze względu na ich sierść. Ponadto mając psa lub kota jesteśmy narażeni na ciągły kontakt z nimi. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być także ptaki domowe, zwłaszcza papugi. Ich pióra oraz pokarm mogą wywoływać u nas silną reakcję alergiczną.

Również mniejsze zwierzęta futerkowe, takie jak na przykład króliki, myszki, szczury, chomiki czy świnki morskie często uczulają. Jeżeli ich sierść nie wywołuje u nas żadnej reakcji, to warto również zwrócić uwagę na pokarm, który jedzą oraz miejsce, gdzie załatwiają swoje potrzeby – trociny lub żwirek także mogą wywoływać silną alergię.

Jakie zwierzęta najmniej uczulają?

Wszystko zależy od tego na co konkretnie uczulone jest nasze dziecko. Jeżeli na sierść, wtedy można kupić dziecku zwierzę pozbawione sierści, na przykład papugę czy żółwia. Żółw jest ogólnie dobrym pomysłem, ponieważ nie uczula, nie hałasuje i nie brudzi. Praktycznie może go mieć każdy. Popularne stało się także hodowanie jaszczurek, na przykład legwanów czy kameleonów. Dodatkowym atutem może być ciekawie urządzone terrarium, które często jest ozdobą pokoju. Ważne jest też również to, że zwierzęta te nie wydzielają wyczuwalnej dla człowieka woni. Starszym dzieciom można kupić patyczaki – są one bardzo interesujące ze względu na ich techniki kamuflażu. Każdy chętnie będzie obserwował jak te owady upodobniają się do wyglądu roślin, które je otaczają.

W przypadku, gdy dziecko uczulone jest tylko na sierść psa, wtedy można kupić kota lub inne mniejsze zwierzę futerkowe, na przykład królika, chomika. Interesująca może być też szynszyla, która często nie wywołuje uczulenia. Można także kupić papugę, gada lub zastanowić się nad inną rasą psa. Często zdarza się tak, że jesteśmy uczuleni tylko na niektóre rasy.
Jeżeli jest się uczulonym na sierść kota, oprócz oczywiście samego kota nie powinniśmy kupować także gryzoni, na przykład fretek. Jednak przy alergii na kota możemy często pozwolić sobie na kupno psa.

Idealnym rozwiązaniem wydają się być rybki. Jednak ich kupno należy także przemyśleć, ponieważ takie zwierzęta mogą być po prostu dla naszych dzieci nudne. Z rybkami nie można za bardzo nawiązać kontaktu, nie można ich też przytulić ani pogłaskać. Poza tym często ich zasuszony pokarm (na przykład dafnie) może wywoływać alergię.

Jeżeli jednak bardzo chcemy mieć psa lub kota, to istnieją również rasy psów i kotów, które zazwyczaj nie wywołują alergii. Są one pozbawione owłosienia lub mają inny rodzaj sierści. Do tych psów zaliczają się, na przykład yorkshire terier, pudel czy westi. Psy te nie mają sierści, lecz włosy, które nie uczulają. Innym rodzajem są psy bezwłose, na przykład nagi pies meksykański lub grzywacz chiński. Warto podkreślić również to, że suki są mniej alergizujące niż psy.

Podobnie jest z kotami. Istnieje też kilka ras nieszkodliwych dla ludzi cierpiących na alergię. Podobno mniejszą alergię wywołują te z białą sierścią, na przykład kot syberyjski. Popularne są także koty sfinksy, które nie mają sierści.

Należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję o kupnie pupila dla naszego dziecka. Zwierzę to nie zabawka, ma też uczucia i wymaga troskliwej opieki. Zanim jednak zdecydujemy się na zwierzę warto wcześniej odwiedzić znajomych, którzy mają w domu jakieś zwierzę. Pozwólmy naszemu dziecku spędzić z nim trochę czasu, wtedy możemy zaobserwować czy przebywanie z danym zwierzęciem faktycznie wywołuje u niego alergię.

Zobacz również:

  1. Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?
  2. Szczur: przyjaciel czy wróg?
  3. Pies terapeuta
  4. Hipoterapia – kontakt z koniem



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...