URODA I ZDROWIE

Złocień maruna na migrenę i inne dolegliwości

22 maja 2019, dodał: Dagmara

Jeżeli zmagasz się z migreną, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje specjalna roślina, która pomoże Ci z zapobieganiu powstawaniu bólów głowy. Chodzi o złocień maruna. Co to za roślina? Jak ją stosować? Zobaczcie sami

złocien maruna

Co nieco o roślinie

Złocień maruna wyglądem mocno przypomina rumianek, który nie raz na pewno widziałyście na polanie. Złocień jest nadal mało popularny w Polsce mimo iż od wieków był wykorzystywany przez innych jako środek na migreny, do dezynfekcji ran a także na gorączkę i stany zapalne organizmu.

Nazwa rośliny pochodzi od łacińskiego „Chrysanthemum parthenium”, które  z kolei swoje korzenie ma w  greckich słowach „chrysos”oznaczające złoto, „anthemom”, czyli obfity w kwiaty oraz „parthenium” od nazwy Partenonu, czyli najważniejszej greckiej świątyni.

Istnieje pewna legenda, która opowiada o robotniku pracującym przy budowie Peronu. Pewnego dna został ranny i od razu uleczony złocieniem maruny. Jak widać roślina już od wieków jest znana ze swoich leczniczych właściwości .

Złocień maruna swoje korzenie  ma na Półwyspie Bałkańskim, a obecnie spotykany jest w wielu innych krajach Europy. Często jest mylony z rumiankiem, ponieważ wygląda bardzo podobnie. Jednak w złocieniu główne właściwości lecznicze posiada ziele.

Roślinę można spotkać od czerwca do sierpnia. Po zbiorach suszy się ją w zacienionym oraz przewiewnym miejscu. Poza zielem, właściwości lecznicze posiadają również koszyczki u szczytu kwitnienia rośliny. Te z kolei trzeba przetrzymywać w szczelnych opakowaniach przez wzgląd na silny zapach.

zlocien maruna

Na migrenę i bóle

Złocień maruna idealnie nadaje się jako zastępca aspiryny. Stosuj go jako środek łagodzący na migrenę lub bóle głowy.  Mimo iż działanie rośliny jest stosowane z powodzeniem od wieków w medycynie ludowej, to już dzisiaj zostało to potwierdzone naukowo. 

Wszystko dzięki partenolidu, który znajduje się w liściach złocienia maruny. To właśnie ta substancja blokuje działanie związków zawartych w naszym organizmie, które odpowiadają za rozszerzanie się i zwężanie naczyń krwionośnych. Migrena to więc nic innego jak zbyt gwałtowne zwężanie się oraz rozkurczanie właśnie naczyń krwionośnych znajdujących się w głowie. Wystarczy regularnie stosować złocień maruna, aby zapobiegać takim sytuacjom i uchronić się od niepotrzebnego bólu głowy.

złocien maruna, migrena

Na gorączkę i  inne dolegliwości

Ta cudowna roślina znalazła też zastosowanie w leczeniu innych dolegliwości. Stosuj złocień maruna również na gorączkę, jako lek przeciwzapalny i antybakteryjny oraz na bóle miesiączkowe.

Złocień maruna zawiera substancje, które hamują nadmierne wydzielanie prostagladyn, które obkurczają macicę powodując bóle. Ponad to roślina działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zmniejszy Twoje objawy alergii i zahamuje wydzielanie się histaminy. Doskonale też spowolni proces starzenia się skóry i zadziała jako preparat na owady i pajęczaki. Co ciekawe złocień maruna ma już pierwsze rokowania jako  środek do terapii antynowotworowych. Roślina wciąż jest badana i sprawdzana pod różnymi kątami, jednak ma spore predyspozycje.

zlocien maruna, migrena

Stosowanie

Złocień maruna to typowe zioło więc również musi być stosowane w odpowiedni sposób. Nadaje się zarówno jako środek zewnętrzny i wewnętrzny. Stosuj złocień maruna w postaci herbaty do picia lub jako okład na rany. Z kolei suszone ziele nada się jako baza pod nalewki.

Herbata lecznicza

Zalej gorącą wodą suszone ziele rośliny i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie herbata się zaparzy i można już ją pić. Najlepiej spożywać herbatę trzy razy dziennie. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie kory wierzby, aby wzmocnić efekt jeszcze bardziej.

Tabletki

Złocień maruna możesz również spotkać pod postacią tabletek. Jest to suplement diety i powinien zostać standaryzowany. Podczas stosowania musimy dokładnie wiedzieć jaką dawkę przyjmować. Najlepiej skonsultować to ze swoim lekarzem. Pamiętaj jednak, że dzienna dawka powinna wynosić 0,6 mg partenolidu na dobę. Czas trwania kuracji ustal z lekarzem.

zlocien maruna migreny

Przeciwwskazania

Każde zioła czy leki mogą powodować skutki uboczne. Dlatego wszystko należy dokładnie przemyśleć i być w stałym kontakcie z lekarzem. Złocień maruna może powodować problemy gastryczne, bezsenność, czy alergie skórne.

Oczywiście skutki uboczne występują bardzo rzadko, jednak mogą się pojawić u niektórych osób.  Złocień maruna nie nadaje się dla kobiet w ciąży ani dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mikrofalówka?
Racja, a do tego pożera prąd - ja nie używam jej...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
Ostrzegam przed oszustwami typu sprzedaż leku na koronawirusa (bo go jeszcze nie ma!), ostatnio...
Czy stosował ktoś produkty konopne?…
Tylko jak sprawdzić, czy dany produkt jest naprawdę cenny zdrowotnie a nie tylko nazwany...
oszczędzanie ;)
Promocje też są fajne, ja kupiłam ostatnio w lidlu taniej kaszę gryczaną,...