URODA I ZDROWIE

Złe nawyki żywieniowe Polaków

15 kwietnia 2011, dodał: dietetyk medyczny

Najczęstsze błędy żywieniowe Polaków

Brak śniadań – zdarza się, że w porannym zabieganiu i ferworze zajęć wybiegamy z domu bez śniadania, my a wraz z nami nasze dzieci, które przecież biorą z nas przykład. Śniadanie stanowi pierwszy posiłek po długiej nocnej przerwie, dlatego jest tak szalenie ważny – dostarcza nam energii na energiczny początek dnia i pozwala bezpiecznie dotrwac do kolejnego posiłku. Nie zapominajmy o nim.

Zastępowanie posiłków tłustymi przetworzonymi produktami typu fast-food lub daniami instant. Żaden nawet najlepszy hot-dog, zapiekanka czy hamburger nie zastąpi nam posiłku składającego się z chudej pełnowartościowej ryby, porcji warzyw i dodatku w postaci ziemniaków czy kaszy. Nie rezygnujmy z domowej kuchni, a jedząc na mieście wybierajmy pełne dania obiadowe zamiast tłustych przekąsek.

Traktowanie jedzenia, zwłaszcza słodyczy jako nagrody. Często się tak dzieje wobec dzieci, które w ten sposób nagradzamy za dobre stopnie czy posprzątany pokój. Jest to bardzo zgubne, gdyż może skutkować tym, że w przyszłości słodycze będą się im także kojarzyły z nagrodą i z pocieszeniem. W chwilach stresu będzie ono sięgało po batoniki, co w konsekwencji może prowadzić do nadwagi.

Zbyt dużo soli w diecie – doprawianie wszystkiego solą jeszcze przed spróbowaniem dania, to chyba nasza narodowa cecha. Jeśli lubimy doprawiać potrawę na talerzu do solniczki wsypmy mieszankę ziół, taką kompozycją możemy doprawiać do woli!

Niewielka ilość mleka i jogurtów w diecie – coraz więcej dzieci nie lubi mleka lub ma alergię na nie alergię. Wśród dorosłych coraz powszechniejsza jest natomiast nietolerancja na mleko. Jednak jest na to rada, w przypadku nietolerancji warto sięgać po napoje mleczne fermentowane: jogurty i kefiry, a także sery twarogowe, aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, potrzebnego do budowy mocnych kości i zębów. Jednak, uwaga – absolutnie nie podajemy napoi mlecznych smakowych oraz słodkich serków homogenizowanych.

Zbyt mała ilość warzyw w diecie – mało kto zdaje sobie sprawę, że powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw dziennie. Daje nam to dodatek warzywny do każdego posiłku! Dodaj paprykę, sałatę i cykorię do kanapki na śniadanie, w pracy w porze lunchu wypij sok warzywny, do obiadu jarzynka np. buraczki, na podwieczorek koktajl owocowo warzywny, a na kolację może sałatka?

  • wyeliminuj na stałe ze swojej diety:

1. dania typu fast-food: frytki, kebaby, hamburgery, pizze
2. słodkie i słone przekąski: batoniki, wafelki, landrynki oraz chipsy, paluszki
3. drożdżówki i pączki – zwłaszcza jako oddzielne danie, np. w ramach II śniadania
4. słodkie soki i gazowane, słodzone napoje.

Justyna Marszałkowska, dietetyk medyczny

Zobacz również:

  1. Dietetyczne słodycze
  2. Co przegryzać między posiłkami?
  3. Które warzywa są kaloryczne?
  4. Co nas tuczy?

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
Krawat niekoniecznie, ale koszula z długim rękawem owszem.
Czy brać z nim ślub?
Też jestem zdania, że lepiej się wstrzymać niż potem żałować
Naklejki na paznokcie
Na ali jest ogromny wybór tyle że długo się czeka na dostawę
wypadające włosy
Gubiłam mnóstwo włosów przez anemię, zaczęłam suplementować żelazo i używać szamponu hair medic. Powoli...