Zima nasza skóra jest narażona na ostre słońce, które jest tak samo niebezpieczne jak mróz czy wiatr. Mimo że na dworze jest mróz, słońce świeci tak samo mocno, co latem, a słoneczny blask jest potęgowany przez biel śniegu. To właśnie od śniegu odbija się ponad 80 proc. promieni UV!
Wielu z nas myśli, że opalanie jest możliwe tylko w miesiącach letnich, gdy jest czyste niebo i gorące powietrze. Tymczasem należy pamiętać, że nie opala nas temperatura tylko promienie ultrafioletowe! Dlatego kąpiel słoneczna jest możliwa przez cały rok . Wystarczy tylko, że słoneczko wyjrzy zza chmur.
Najważniejsza jest wysokość Słońca nad horyzontem. Jeśli wysokość jest niska, promieniowanie UV jest słabsze. Możemy zacząć się opalać już w kwietniu, ponieważ wtedy do powierzchni ziemi w Polsce dociera w pogodny dzień tyle samo promieni UV, co w miesiącu letnim (sierpniu).
Jeśli chcemy się szybko opalić, największe na to szanse mamy w czerwcu, kiedy słonce jest najwyżej nad horyzontem.
Również zimą możemy się opalić i niskie temperatury
Różnica tkwi tylko w tym, że aby osiągnąć opaleniznę taką jak w lecie, musielibyśmy spędzać na zimowym słońcu kilka godzin w ciągu dnia. Jednak po tych kilku dniach na pewno byśmy zauważyli różnicę w kolorze twarzy mimo że temperatura na dworze była minusowa.
Wystarczy popatrzeć na polarników na Antarktydzie, którzy przy minus 50 stopniach maja twarze niemal spalone słońcem.
Dlatego kosmetyki , które stosujemy w okresie zimowym oprócz składników odżywczych i ochronnych powinny zawierać wysokie filtry!
Oto kilka zasad, które pomogą Twojej skórze przetrwać zimę:
- Gdy wychodzisz z domu – zakręcaj kaloryfer. Dzięki temu po powrocie ciepłe powietrze powoli będzie napełniało pomieszczenie . Skóra uniknie nagłej i gwałtownej zmiany temperatury.
- Staraj się nie pocierać skóry intensywnie i unikaj nagłego kontaktu z gorąca wodą! Gdy zmarznięta wrócisz do domu – nie wskakuj od razu do wanny z gorącą wodą! Twoja skóra musi się przyzwyczaić powoli do innej temperatury.
- Nie przegrzewaj mieszkania. Używaj nawilżaczy!
- Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, a zwłaszcza te, w których śpisz. Na noc zakręcaj kaloryfer.
- Noś okulary przeciwsłoneczne!
Emilia