Żurawina – dar natury dla zdrowia i urody!

18 sierpnia 2016, dodał: dietetyk medyczny

Żurawina jest wieloletnią rośliną z rodziny wrzosowatych, od niepamiętnych czasów używane są w medycynie ludowej i uważane są za niezwykle ważny składnik diety wpływający na stan zdrowia. Zastosowanie owoców żurawiny jest ogromne, poniżej przedstawiam tylko niektóre korzyści płynące z regularnego spożywania nieco cierpkiego w smaku soku żurawinowego.

zuraw

Infekcje dróg moczowych

Jej właściwości przeciwbakteryjne znane i cenione są od setek lat. Jednak to całkiem świeże badania amerykańskich naukowców pokazały, co jest przyczyną tak wspaniałych właściwości. Są to związki o nazwie proantocyjanidyny. Co ciekawe i jednocześnie niezwykle korzystne dla zdrowia: żurawina zawiera bardzo szeroki wachlarz związków z grup flawonoidów i antocyjanów, które chronią przed zakażeniem bakterią E coli odpowiedzialną m.in. za zakażenia dróg moczowych. Picie soku z żurawin działa także profilaktycznie w przypadku chorób prostaty. Dodatkowo żurawina niweluje nieprzyjemny zapach moczu.

Choroby układu krążenia

serce

Poza infekcjami dróg  moczowych owoce żurawiny wpływają kojąco na serce, dzięki zawartości flawonoidów. Związki te mają bowiem zdolność zmniejszania tempa  tworzenia się zakrzepów krwi oraz wywierają korzystny wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Badania pokazały także, że picie szklanki soku z żurawin dziennie znacząco podnosi poziom dobrego cholesterolu we krwi (nawet o 10%).

Wrzody żołądka

Taniny zawarte w owocach żurawiny powstrzymują natomiast działanie bakterii H. pyroli będącej jedną z przyczyn choroby wrzodowej żołądka. Wykazano także, że jednocześnie sok z żurawin zwiększa rozwój korzystnych dla nas bakterii gnieżdżących się w jelicie grubym.

Choroby dziąseł i przyzębia, paradontoza

Regularne spożywanie żurawiny może nawet o 60% zmniejszyć zdolność osadzania się szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Tym samym pomaga zmniejszyć zapadalność na choroby jamy ustnej i przyzębia.

Dokładny skład owoców żurawiny nie został jak dotąd poznany. Do głównych składników należą: kwasy: cytrynowy, chinowy, jabłkowy i benzoesowy; witaminy: C, A, B1,B2, flawonoidy; kwercytyna, kemferol, jak również fruktoza, cyjanidyna, delfinidyna, peonidyna, malwidyna; antocyjany, flawonole, taniny i glikozydy flawonoidowe.

sloik

Najkorzystniejsze jest wybieranie niesłodzonego soku z żurawin lub konfitur, decydując się na suszone owoce staraj się wybierać te bez dodatku tłuszczu oraz cukru.

Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk medyczny – www.e-prolinea.pl

 

Zobacz również:

 

  1. Różne dania z avocado
  2. Szparagi na układ pokarmowy
  3. Dieta antyrakowa
  4. Stres zwiększa ryzyko powstawania raka

 

 loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Podkreśla kontur ust. Nadaje długotrwały, profesjonalny efekt. Miękka lecz trwała kredka
Cena:
40,50 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Zakupy przez internet
Moim zdaniem, dużo jest uczciwie działających firm a coraz mniej oszustów. Jak widzisz...
Poprawa kondycji na rowerze
Jeszcze nie doszłam do siebie po ostatnim wypadku na śliskiej jezdni. Piasek na mokrej...
Super cera bez zmarszczek
Czemu ja zauważam różnice, ale w drugą stronę? Ech... po bokach ust zrobiły...
Jesienna wyprzedaż ubrań
Awww... mieć taką figurę, żeby móc nosić sukienki swetrowe jak z linku, który podała Darria...