Zapalenie opon mózgowych – objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie opon mózgowych wywołane jest przez bakterie. To choroba atakująca wiele osób. Najczęściej dotyka najmłodszych, głównie dzieci do 5. roku życia. Przykry jest fakt, iż choroba ta jest nie tylko niebezpieczna dla ich zdrowia, ale w wielu przypadkach doprowadza także do śmierci.
Przebieg zapalenia opon mózgowych w dużej mierze zależny jest od wieku dziecka. Im maleństwo jest młodsze, tym gorzej przechodzi chorobę. U niemowląt nie występują charakterystyczne objawy, dlatego zapalenie opon jest ciężkie do zdiagnozowania. Niepokój powinien wzbudzić już zły stan ogólny, zaburzenia łaknienia, zaburzenia rytmu oddychania, przedłużająca się żółtaczka, szarość powłok skórnych lub tętniące ciemiączko.
Powikłania, które mogą wystąpić u niemowląt, to ryzyko porażenia mózgowego lub powstanie wodogłowia.
U dzieci starszych można zauważyć objawy takie jak: wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty czy krwistoczerwona wysypka. Charakterystycznym symptomem jest także sztywność karku.
Powikłaniami mogą być problemy z nauką czy napady padaczkowe. Skutkami często są również zachowania agresywne i złość, a także zaburzenia snu, czego wynikiem może być nocne moczenie.
Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu pierwszych objawów zapalenia opon mózgowych dziecko niezwłocznie trafiło pod opiekę lekarza. Im dłuższy czas zwlekania, tym większe prawdopodobieństwo ciężkiego rozwinięcia choroby, co w drastycznych przypadkach ciągnie za sobą możliwość śpiączki lub nawet śmierci.