Zakopane – największe atrakcje turystyczne, zabytki, zwiedzanie

6 kwietnia 2020, dodał: jskonka

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Miasto położne u podnóża gór na wysokości 800-1000 metrów n.p.m dziś jest główną bazą turystyczną, a także centrum sportów zimowych. Nazwa Zakopane pochodzi od słowa “kopane”, które oznacza obszar wykarczowany pod łąkę. Swój rozwój Zakopane zawdzięcza Tytusowi Chałubińskiemu, który był lekarzem, a także Towarzystwu Tatrzańskiemu, które powstało w 1874 roku.

 

 

Skocznia narciarska “Wielka Krokiew”

Obiekt powstał w 1925 roku na zboczu góry Krokiew. Pierwszym patronem skoczni był Karol Stryjeński – od 1932 do 1989 roku, a w 1989 roku nadano jej mię Stanisława Marusarza. To właśnie tutaj zwyciężał Adam Małysz, a także Kamil Stoch podczas zawodów z cyklu Pucharu Świata. Kupując bilet na teren skoczni, w cenie mamy również wjazd na samą górę, a stąd możemy podziwiać przepiękny widok na Zakopane.

 

 

Krupówki

To najbardziej reprezentacyjna ulica w zimowej stolicy Polski. Wzdłuż niej znajduje się wiele klimatycznych restauracji, sklepów, a także niedawno powstała galeria handlowa. Na mostku, praktycznie w połowie ulicy można podziwiać przepiękny widok na Giewont. Zakopiańskie Krupówki to taka łódzka Piotrkowska.

 

 

Gubałówka

Wzniesienie znajduje się w północno-zachodniej części miasta na wysokości od 1120 do 1129 metrów nad poziomem morza. Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem (po jej zachodniej stronie), a także z Zębem (po wschodniej), z którego pochodzi Kamil Stoch. Na Gubałówkę można wjechać dzięki wagonikowi za niewielką opłatą i podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Tatry, a w szczególności na Giewont.

Kaplica na Jaszczurówce

Zbudowana została w latach 1905-1907 według projektu Stanisława Witkiewicza. Aktualnie stanowi doskonały przykład stylu zakopiańskiego.

 

 

Willa “Pod Jedlami”

Jest to chyba jeden z najpiękniejszych i największych domów w stylu zakopiańskim. Architektem projektującym willę był Stanisław Witkiewicz, a wybudowano ją dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego. W latach 20. XX wieku jedną z mieszkanek willi była żona Gwalberta Pawlikowskiego – Maria Pawlikowska (Jasnorzewska). Nazwa domu pochodzi od wielkich “jedli” (jodeł), które rosły w jednej z części ogrodu.

 

 

Willa Koliba

Pierwsza willa, która została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Na początku XX wieku mieścił się tutaj pensjonat, w którym zatrzymywali się m.in. Jan Kasprowicz czy Helena Modrzejewska. Obecnie mieści się tutaj Muszem Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

 

 

Tatrzański Park Narodowy

Utworzono go w 1955 roku. Powierzchnia parku to prawie 212 kilometrów kwadratowych. Pod ścisłą ochroną znajduje się obszar o powierzchni prawie 150 km2. Cały TPN jest warty odwiedzenia, ja zdecydowałam się wybór trzech najprostszych punktów turystycznych.

  • Kasprowy Wierch

Znajduje się na wysokości 1987 metrów n.p.m Na Kasprowy Wierch można wjechać kolejką linową. Z góry rozpościera się zachwycający widok na Tatry. Z Kasprowego Wierchu można wybrać się w różne trasy np. na Świnicę lub na Kopę Kondracką lub też ponownie zjechać kolejką.

 

  • Nosal

Szczyt znajdujący się na wysokości 1206 metrów nad poziomem morza. Nosal całkowicie porośnięty jest lasem i jest bardzo popularny wśród turystów gotowych do przechadzki, ale także narciarzy, bo znajduje się tu Centrum Narciarskie Nosal. Wejście i zejście nie wymaga dużego wysiłku, jednak zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie.

 

 

  • Morskie Oko

Jezioro polodowcowe o powierzchni prawie 35 hektarów, leży na wysokości 1395 metrów n.p.m. 30 min od Morskiego Oka znajduje się Czarny Staw pod Rysami. Stąd możemy wybrać się w podróż na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy Szpiglasowy Wierch. Nad Morskim Okiem znajduje się schronisko, gdzie można zakupić prowiant na drogę w dalszą wyprawę lub kupić kawę/herbatę, usiąść na zewnątrz i podziwiać widoki.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...