Zakopane – największe atrakcje turystyczne, zabytki, zwiedzanie

6 kwietnia 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Miasto położne u podnóża gór na wysokości 800-1000 metrów n.p.m dziś jest główną bazą turystyczną, a także centrum sportów zimowych. Nazwa Zakopane pochodzi od słowa “kopane”, które oznacza obszar wykarczowany pod łąkę. Swój rozwój Zakopane zawdzięcza Tytusowi Chałubińskiemu, który był lekarzem, a także Towarzystwu Tatrzańskiemu, które powstało w 1874 roku.

 

 

Skocznia narciarska “Wielka Krokiew”

Obiekt powstał w 1925 roku na zboczu góry Krokiew. Pierwszym patronem skoczni był Karol Stryjeński – od 1932 do 1989 roku, a w 1989 roku nadano jej mię Stanisława Marusarza. To właśnie tutaj zwyciężał Adam Małysz, a także Kamil Stoch podczas zawodów z cyklu Pucharu Świata. Kupując bilet na teren skoczni, w cenie mamy również wjazd na samą górę, a stąd możemy podziwiać przepiękny widok na Zakopane.

 

 

Krupówki

To najbardziej reprezentacyjna ulica w zimowej stolicy Polski. Wzdłuż niej znajduje się wiele klimatycznych restauracji, sklepów, a także niedawno powstała galeria handlowa. Na mostku, praktycznie w połowie ulicy można podziwiać przepiękny widok na Giewont. Zakopiańskie Krupówki to taka łódzka Piotrkowska.

 

 

Gubałówka

Wzniesienie znajduje się w północno-zachodniej części miasta na wysokości od 1120 do 1129 metrów nad poziomem morza. Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem (po jej zachodniej stronie), a także z Zębem (po wschodniej), z którego pochodzi Kamil Stoch. Na Gubałówkę można wjechać dzięki wagonikowi za niewielką opłatą i podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Tatry, a w szczególności na Giewont.

Kaplica na Jaszczurówce

Zbudowana została w latach 1905-1907 według projektu Stanisława Witkiewicza. Aktualnie stanowi doskonały przykład stylu zakopiańskiego.

 

 

Willa “Pod Jedlami”

Jest to chyba jeden z najpiękniejszych i największych domów w stylu zakopiańskim. Architektem projektującym willę był Stanisław Witkiewicz, a wybudowano ją dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego. W latach 20. XX wieku jedną z mieszkanek willi była żona Gwalberta Pawlikowskiego – Maria Pawlikowska (Jasnorzewska). Nazwa domu pochodzi od wielkich “jedli” (jodeł), które rosły w jednej z części ogrodu.

 

 

Willa Koliba

Pierwsza willa, która została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Na początku XX wieku mieścił się tutaj pensjonat, w którym zatrzymywali się m.in. Jan Kasprowicz czy Helena Modrzejewska. Obecnie mieści się tutaj Muszem Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

 

 

Tatrzański Park Narodowy

Utworzono go w 1955 roku. Powierzchnia parku to prawie 212 kilometrów kwadratowych. Pod ścisłą ochroną znajduje się obszar o powierzchni prawie 150 km2. Cały TPN jest warty odwiedzenia, ja zdecydowałam się wybór trzech najprostszych punktów turystycznych.

  • Kasprowy Wierch

Znajduje się na wysokości 1987 metrów n.p.m Na Kasprowy Wierch można wjechać kolejką linową. Z góry rozpościera się zachwycający widok na Tatry. Z Kasprowego Wierchu można wybrać się w różne trasy np. na Świnicę lub na Kopę Kondracką lub też ponownie zjechać kolejką.

 

  • Nosal

Szczyt znajdujący się na wysokości 1206 metrów nad poziomem morza. Nosal całkowicie porośnięty jest lasem i jest bardzo popularny wśród turystów gotowych do przechadzki, ale także narciarzy, bo znajduje się tu Centrum Narciarskie Nosal. Wejście i zejście nie wymaga dużego wysiłku, jednak zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie.

 

 

  • Morskie Oko

Jezioro polodowcowe o powierzchni prawie 35 hektarów, leży na wysokości 1395 metrów n.p.m. 30 min od Morskiego Oka znajduje się Czarny Staw pod Rysami. Stąd możemy wybrać się w podróż na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy Szpiglasowy Wierch. Nad Morskim Okiem znajduje się schronisko, gdzie można zakupić prowiant na drogę w dalszą wyprawę lub kupić kawę/herbatę, usiąść na zewnątrz i podziwiać widoki.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz