Zabiegi złuszczające na jesień – wywiad z kliniką Meaclinic.pl!

13 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zabiegi złuszczające cieszą się niesłabnącą popularnością szczególnie w sezonie jesienny. Na co zwrócić uwagę oraz jakie efekty możemy uzyskać po tego typu zabiegach odpowiada klinika Meaclinic.pl.

W okresie jesiennym częściej schylamy się po wszelkiego rodzaju zabiegi peelingujące, złuszczające, w ofercie Państwa kliniki są również takie  zabiegi.  Jak wpływają one na skórę?

Zabiegi złuszczające to bardzo szerokie pojęcie i w tej grupie znajduje się mnóstwo zabiegów o różnym nasileniu złuszczania, efektach oraz czasie rekonwalescencji pozabiegowej.

Ale mówiąc ogólnie dzięki tym zabiegom możemy uzyskać efekty takie jak:

– wyrównanie kolorytu skóry

– regulację wydzielania sebum (zabieg dla osób z tłustą skórą)

– zwężenie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych (tzw. „pory”)

– poprawa jędrności i elastyczności skóry

– redukcja zaskórników i zmian trądzikowych

– redukcja przebarwień posłonecznych i pozapalnych

– spłycenie zmarszczek

– redukcja blizn i rozstępów

– poprawę nawilżenia skóry

– poprawa jędrności i elastyczności skóry

Jak często można wykonywać zabiegi złuszczające w jakim odstępie czasu?

Wszystko zależy od wybranego zabiegu i jego intensywności. Delikatne zabiegi złuszczające można wykonywać spokojnie raz na tydzień, nieco mocniejsze raz na 2 tygodnie, a mocniejsze peelingi chemiczne, mikrodermabrazję,  mezoterapię mikroigłową lub laser frakcyjny co 4-6 tygodni.

Czasami łączymy poszczególne zabiegi podczas 1 procedury- np. mezoterapię mikroigłową z kwasami, wszystko w zależności od rodzaju skóry i pożądanych efektów.

 

Do jakiej grupy wiekowej są dedykowane poszczególne zabiegi?

Zabiegi złuszczające, oczywiście w zależności od ich rodzajów, można wykonywać w każdym wieku.

W przypadku młodych skór, poniżej 20 roku życia, delikatne zabiegi złuszczające pomogą wyregulować wydzielanie sebum, zmniejszą rozszerzone „pory”, pomogą  zwalczyć zmiany trądzikowe oraz utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Stopniowo dla osób powyżej 20,  30, 40-60 roku życia stosuje się coraz mocniejsze zabiegi, które wyrównują koloryt skóry oraz stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu uzyskujemy widoczny efekt odmłodzenia oraz poprawę jędrności i elastyczności skóry.

klinika

Czy są również zabiegi, które mogą zniwelować blizny lub trądzik?

Zabiegi złuszczające bardzo dobrze sprawdzają się w walce z trądzikiem, jednak należy pamiętać, że trądzik często wywoływany jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego lub problemy z układem pokarmowym/nietolerancjami pokarmowymi. W takich przypadkach zabiegi złuszczające, poprzez udrażnianie ujść gruczołów łojowych i usuwaniu zrogowaciałego naskórka, przyniosą krótkotrwałą poprawę, a zmiany będą wracały do póki nie zostanie wyeliminowany główny czynnik powodujący powstawanie zmian trądzikowych.

Zabiegi takie jak: silne peelingi chemiczne, mezoterapia mikroigłowa, Icoone lub laser frakcyjny pomogą zredukować blizny, usunąć przerosty, uczucie „ściągnięcia i napięcia skóry”. Tego typu zabiegi przynoszą bardzo dobre efekty, jednak warto wspomnieć, że w terapia blizn to proces długotrwały, wymagający cierpliwości i zaangażowania po obu stronach. Mimo że blizn nie można całkowicie usunąć, bo w miejscu, gdzie występuje blizna skóra zawsze będzie miała inną strukturę niż w przypadku zdrowej skóry, dzięki systematycznym zabiegom oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej można uzyskać naprawdę spektakularne efekty.

zabieg złuszczający

Problem z mało jędrną skórą skłonną do zmarszczek ma wiele kobiet, czy te zabiegi poradzą sobie z tymi defektami?

Tak, zabiegi złuszczające to idealne zabiegi dla osób borykających się z utratą jędrności skóry. Każdy zabieg złuszczający stymuluje skórę do odnowy, dzięki czemu fibroblasty produkują więcej kolagenu i elastyny, a przecież to te 2 białka zapewniają młody wygląd naszej skórze. Badania pokazują, że po zabiegu mezoterapii mikroigłowej lub odmładzaniu za pomocą  lasera frakcyjnego nasze fibroblasty są stymulowane nawet do 90 dni po zabiegu. Najlepsze efekty uzyskuje się podczas serii 4-6 zabiegów. Warto również wspomnieć, że technologia sprzętów wciąż ewoluuje, dzięki czemu czas rekonwalescencji po zabiegach znacznie się skraca, przez co nie musimy się martwić dłuższym wykluczeniem z życia zawodowego czy osobistego.

Czy w ofercie są też zabiegi bankietowe, które  nie wykluczą nas z życia towarzyskiego czy pracy zawodowej?

Dla osób aktywnych towarzysko i zawodowo mamy również zabiegi bankietowe.

Zabiegi bankietowe dobieramy do indywidualnych potrzeb skóry. Oczywiste jest, że osoby z suchą i wrażliwą skórą będą potrzebowały ukojenia i nawilżenia, podczas gdy osoby z tłustą skórą i niedoskonałościami będą potrzebowały wyrównania kolorytu i ograniczenia wydzielania sebum.

W naszej ofercie posiadamy jeden zabieg, który jest uniwersalny i sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry.

Jest to połączenie enzymu wiśniowego, kwasu ferulowego, kwasu cytrynowego, kwasu hialuronowego, witaminy C i retinolu. Mimo dużej zawartości kwasów zabieg nie powoduje widocznego łuszczenia się skóry, dzięki czemu może być wykonywany tuż przed ważnym wydarzeniem. Efektem zabiegu jest wyraźne wygładzenie skóry, poprawa kolorytu, intensywne nawilżenie , ukojenie oraz rozświetlenie skóry.

peelingi

Dla osób, które są zainteresowane działaniem poszczególnych substancji aktywnych:

 • Wiśnie zawierają dużo makro i mikroelementów. Z tego względu idealnie nadają się do pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej oraz matowej, gdyż w bardzo szybkim czasie potrafią zregenerować i nawilżyć nawet najbardziej potrzebującą skórę. Wiśnie są również bogatym źródłem witaminy A i C, pektyn oraz związków o działaniu antyoksydacyjnym. Ekstrakty z owoców wiśni opóźniają procesy starzenia się skóry, pochłaniają też promieniowanie UVA i UVB. Dzięki zawartości witamin i karotenu spowalniają powstawanie zmarszczek.
 • Działanie kwasu ferulowego:
 • antyoksydacyjne – dezaktywuje wolne rodniki tlenowe i redukuje stres oksydacyjny – główne przyczyny starzenia się skóry, dodatkowo zwiększa działanie antyoksydacyjne związków naturalnie występujących w skórze jak: witamina C i witamina E
 • fotoochronne – absorbuje promieniowanie UVB i UVA, zmniejszając ryzyko powstania uszkodzeń skóry powstałych w wyniku działania słońca, chroni DNA komórkowe przed uszkodzeniami
 • depigmentacyjne – obniża aktywność tyrozynazy (enzymu biorącego udział we melonogenezie), a także przyczynia się do rozpraszania melaniny w skórze (zapobiega to nagromadzeniu się barwnika w jednym miejscu i powstaniu przebarwienia)
 • przeciwzapalnego – redukuje reakcje rumieniowe
 • Działanie retinolu:

 • Regulacja procesu rogowacenia naskórka 
 • Odbudowa włókien kolagenu, elastyny i GAG i stymulacja odnowy komórek skóry 
 • Wygładzenie, rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i redukcja niedoskonałości skóry 
 •  Zagęszczenie  i  poprawa napięcia skóry 
 •  Zwiększenie poziomu nawilżenia skóry
 •  Ochrona przed fotouszkodzeniami  i zwiększenie naturalnej bariery ochronnej  skóry
 • Kwas cytrynowy ma działanie rozświetlająco-rozjaśniające, który jednocześnie poprawia krążenie przez co niweluje cienie pod oczami.
 • Kwas hialuronowy intensywnie nawilża i wygładza skórę.

Jak dokładnie przebiega taki zabieg, czy jest bolesny?

Peelingi chemiczne to zazwyczaj bardzo krótkie zabiegi (15-45 minut) ,podczas których można czuć delikatny dyskomfort związany z uczuciem szczypania lub pieczenia skóry. Podczas zabiegu aplikuje się od jednej do kilku warstw preparatu, które następnie, w zależności od zastosowanego produktu,  są zmywane lub pozostawione na skórze na kilka godzin (do samodzielnego zmycia w domu).

Zazwyczaj proces złuszczania zaczyna się po 2-3 dniach od zabiegu i trwa przez 2-5 dni.

W przypadku zabiegów laserowych lub mikronakłuwania  przed zabiegiem stosuje się maść znieczulającą, dzięki której zabieg jest praktycznie bezbolesny. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona i pojawia się obrzęk, który może się nasilać w ciągu pierwszych 2-3 dni. Mogą pojawić się też delikatne siniaki lub strupki, które znikają po 3-5 dniach.

Czy kobietom z np. rozszerzonymi naczynkami może też zaproponować serię takich zabiegów?

Osoby ze skórą naczynkową również mogą korzystać z tego typu zabiegów. W przypadku peelingów chemicznych stosuje się nieco delikatniejsze preparaty, z wyższym pH lub niższym stężeniem kwasów, a w przypadku zabiegów laserowych lub mikronakłuwania stosuje się słabsze parametry.

Jakie rodzaje kwasów poleca Pani na poszczególne problemy skórne – ostatnio modny kwas glikolowy przeżywa swój renesans…

Lista kwasów dostępnych na rynku kosmetologicznym jest długa. Kwas glikolowy nigdy nie stracił swojej popularności.

Niemal każdy z kwasów kosmetycznych działa na różne problemy skórne.

Zacznę może od nr 1 w naszej klinice- ulubionego, ukochanego kwasu naszych klientów i pacjentów.

To kwas ferulowy, który jest idealny na niemal każdy problem skórny i może być spokojnie stosowany przez cały rok.

Ze względu na bardzo dużą popularność w naszej klinice jego działanie szczegółowo opisaliśmy na naszej stronie:

Przebarwienia: kwas kojowy, kwas ferulowy, kwas migdałowy, kwas azelainowy, retinol, kwas cytrynowy, kwas traneksamowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas laktobionowy, TCA- kwas trójchlorooctowy, kwas pirogronowy, kwas jabłkowy, glukonolakton

Trądzik i tłusta skóra: kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas azelainowy, kwas laktobionowy, kwas azelainowy, kwas ferulowy, kwas szikimowy, kwas pirogronowy, glukonolakton,

Skóra naczynkowa: kwas azelainowy, kwas laktobionowy, kwas ferulowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, glukonolakton

Utrata jędrności i elastyczności skóry: kwas retinowy (retinol), kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas ferulowy, kwas trójchlorooctowy, kwas pirogronowy, kwas jabłkowy, glukonolakton

Sucha skóra: kwas ferulowy, kwas mlekowy, glukonolakton, kwas migdałowy

Blizny: retinol, glukonolakton, kwas salicylowy, kwas ferulowy, kwas trójchlorooctowy

Czy inne partie ciała np. szyję i dekolt można również poddać zabiegom?

Tak, tego typu zabiegi nie tylko można, ale warto wykonywać również na innych partiach ciała, w tym przede wszystkim na szyi, dekolcie czy dłoniach. Są to miejsca, które zazwyczaj są pomijane w codziennej pielęgnacji, przez co często „zdradzają” nasz wiek.

Jak wygląda pielęgnacja po zabiegu, jakie są rekomendowane kremy, masaże itp.

Pielęgnacja po tego typu zabiegach wygląda tak:

 • Nie wolno nakładać makijażu przez 1-5 dni po zabiegu (w zależności od zabiegu).
 • W przypadku zabiegów laserowych przez pierwsze 3 dni po zabiegu należy przemywać skórę preparatem antybakteryjnym PRONTOSAN lub OCTENISEPT.
 • Nie wolno przegrzewać skóry! Przegrzewanie może prowadzić do powstania przebarwień oraz pęcherzy.
 • Należy zrezygnować z sauny, łaźni parowych oraz tym podobnych zabiegów. Unikać kontaktu z gorącym powietrzem.
 • Nie należy brać gorącego prysznica. Okolicę poddaną zabiegowi zmywamy  jedynie letnia wodą.
 • Nie wolno korzystać z basenu.
 • Należy zrezygnować z czynności (siłownia, fitness, itp.) powodujących nadmierną potliwość.
 • Nie należy stosować peelingów ziarnistych, enzymatycznych ani żadnych myjek (gąbek) i innych narzędzi mechanicznie złuszczających naskórek.
 • Nie należy stosować lodu ani bardzo zimnej wody w okolicy poddawanej zabiegowi.
 • Należy całkowicie zrezygnować z bezpośredniej ekspozycji słonecznej oraz opalania i solarium. Przez cały czas trwania kuracji oraz przynajmniej miesiąc po zakończeniu pacjent powinien stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
 • Nie należy obrywać skórek wynikających ze złuszczania naskórka, ponieważ może to prowadzić do powstania przebarwień.
 • Zaleca się wizytę kontrolną po 7 dniach od wykonania zabiegu.
 • Zabiegi przyspieszające rekonwalescencje po zabiegu: Infuzja tlenowa/Intraceuticals.
 • Kosmetyki przyspieszające regenerację: Cetaphil PS- lipoaktywny krem nawilżający.

 

Zapraszamy na zabiegi do kliniki https://www.meaclinic.pl

serdecznie dziękuję za rozmowę!

rozmawiała: Małgorzata Kopeć

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz