Wysłała dziecko do solarium

18 czerwca 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Kiedy w maju w mediach pojawiły się zdjęcia 44-letniej Patrici Krentcil świat zamarł głównie za sprawą jej szokująco intensywnej opalenizny. Wygląd 44-latki zwraca uwagę na coraz bardziej znaną przypadłość zwaną potocznie tanoreksją czyli uzależnieniem od opalania.
Kobieta została oskarżona o narażenie swojej 5-letniej córki Anny na poważne niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Według prokuratury w Newark w stanie New Jersey, kobieta zabrała swą córkę do solarium, gdzie dziewczynka doznała poparzenia skóry. Zaczerwienienia na skórze dziecka zauważyła pielęgniarka w szkole Anny. Dziewczynka powiedziała jej, że to od chodzenia z mamą na solarium. Szkoła zawiadomiła przedstawicieli opieki społecznej, a ci skontaktowali się z organami ścigania hrabstwa Essex. Kobieta została zatrzymana i usłyszała zarzuty narażenia zdrowia i życia dziecka na niebezpieczeństwo, za co grozi jej nawet 10 lat więzienia. 44-latka w telewizyjnych wywiadach przekonywała, że jej córka doznała poparzenia promieniami słonecznymi podczas zabawy w ogrodzie.
Dermatolodzy komentujący w mediach wygląd pani Krentcil mówią, że w jej przypadku nie ma żadnych wątpliwości iż cierpi ona na chorobliwe uzależnienie od opalania. Osoby, u których występuje ta przypadłość, niezależnie od odcienia ich skóry, wciąż są przekonane, że wyglądają blado i nieatrakcyjnie.
Według dermatologów taka dawka promieniowania może jednak mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Prowadzi nie tylko do szybszego starzenia skóry i utraty elastyczności, ale także do nowotworów. Lekarze całkowicie odradzają korzystanie z solariów a w przypadku przebywania na słońcu polecają używanie preparatów blokujących promieniowanie UV. Tanoreksja często zaczyna się niewinnie, od kilku wizyt w solarium. Z czasem stają się one coraz częstsze, a ofiara nałogu przeglądając się w lustrze, wciąż postrzega swą skóra jako niewystarczająco opaloną.
Leczenie tanoreksji, podobnie jak innych nałogów związanych z wyglądem, jest długotrwałe i wymaga serii spotkań z psychologiem. Według specjalistów uzależnienie od opalania najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku. Coraz więcej przypadków tanoreksji notuje się wśród młodych dziewcząt. Co ciekawe, coraz częściej od opalania uzależniają się także mężczyźni, głównie młodzi. W ich przypadku tanoreksja nierzadko idzie w parze z uzależnieniem od ćwiczeń na siłowni i stosowaniem środków anabolicznych, powodujących przyrost masy mięśniowej.
Najpierw chodzi o to, by upodobnić się do dziewczyn z plaży Copacabana w Rio de Janeiro, bo to jest trendy. Opalenizna dodaje uroku, podkreśla biel i seksowność bluzki, stanika, spodni. Jeśli tego rodzaju myślenie jest okazjonalne, to wszystko w porządku. Jeśli jednak przeradza się w obsesję, opalanie zaczyna być niebezpieczne. Tanorektyczki zaprzeczają, że ich opalenizna jest ekstremalna. Podobnie jak nałogowi palacze, twierdzą, że nałóg ich nie dotyczy. Niektóre są tak mocno opalone, że wyglądają, jakby miały brudną skórę, ale nadal czują się zbyt blade i przez to mniej atrakcyjne.
Przesadne opalanie jest sprawą na tyle poważną, że stanie się jednym z tematów rozpoczynającego się właśnie w Gdańsku kongresu dermatologów. Tanoreksja prowadzi bowiem do nieodwracalnych zniszczeń naskórka. Po latach potrafi objawić się ze zdwojoną siłą, o czerniakach, znamionach, plamkach i przebarwieniach nie wspominając. Zwłaszcza jeśli dojdzie do poparzenia słonecznego skóry. Zabezpieczanie skóry kremami z wysokim filtrem musi iść w parze z dawkowaniem słońca. Krem nie może stwarzać poczucia bezkarności w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Tym bardziej że jest coraz mniej ozonu w atmosferze i promienie słoneczne docierające do Ziemi są coraz ostrzejsze.
Tanorektycy do opalania nie muszą mieć plaży i nadmorskiego krajobrazu. Do osiągnięcia celu wystarczy im skrawek ławki w parku, balkon, taras albo dach budynku. Skóra tanorektyka nie ma szansy na odpoczynek i regenerację. Zbyt intensywne promieniowanie UV zakłóca wytwarzanie melaniny. Zadaniem melaniny jest właśnie pochłanianie tego promieniowania, a tym samym ochrona skóry przed jego działaniem. Kiedy jednak skóra przez długi czas jest w kontakcie z UV, nie nadąża z produkcją melaniny i staje się bezbronna.
W Polsce problem tanoreksji zauważają na razie tylko dermatolodzy.
W USA od czasu, gdy stwierdzono, że aż 90 proc. nowotworów skóry jest wynikiem nadmiernego opalania, tanorektyków coraz częściej wysyła się do psychoterapeutów. Mechanizm uzależnienia od opalania jest podobny do mechanizmu uzależnienia od alkoholu. Nałogowiec odczuwa potrzebę picia coraz większych ilości alkoholu, żeby osiągnąć ten sam skutek – tyle że w tanoreksji występuje wyłącznie uzależnienie psychiczne i objawy abstynencyjne także ograniczają się do tej sfery – tłumaczy Czesław Michalczyk. Uzależnienie od słońca nie wymaga więc odtrucia, ale bezwglednie psychoterapii.
Materiały:
www.informacjeusa.com, www.wiadomosci24.pl, www.dermatozy.pl

Zobacz również:

  1. Kobiece rekordzistki świata
  2. Kolekcjonerki mężów – ranking
  3. Nastolatka z najdłuższymi włosami na świecie
  4. Tanoreksja – śmiertelne uzależnienie



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Wysłała dziecko do solarium

  1. avatar nowa pisze:

    A zauwazyliście, że ona prawie nie ma zmarszczek? A dziecko z tak jasną karnacją musi korzystać z promieni, bo inaczej będzie mieć problem z krzywicą i innymi chorobami, z braku vit.D.

  2. avatar ela pisze:

    masakra,zeby tak dziecko narazac.jesli chce niech sama chodzi a dziecko zostawi w spokoju.

  3. avatar pupik pisze:

    Od wszystkiego się można uzależnić… Szkoda dzieciaka, nawet gdyby jej matka nie wysłała, to i tak pewnie by poszła – przykład idzie z góry.

  4. avatar Marzena pisze:

    Strasznie wygląda…jakby się smołą wysmarowała

  5. avatar Justyna pisze:

    brak mi słów… tej kobiecie solarium już chyba mózg wypaliło …

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Konsultant ślubny Gdańsk
Jak się jest zapracowanym, to nie wiem kiedy samemu można to wszystko załatwić......
Problem emocjonalny z AZS
Poza tym osoba taka czuje wstyd, że wygląda źle...
Drogerie DM
Trudno z nim konkurować na małym rynku, to jednak wyrobiona już marka...
Dzieci i chodziki
Małe dziecko jest z reguły bardzo aktywne, więc poznaje świat i na własną rękę,...