Przede wszystkim pamiętajmy, że nie tylko diety eliminacyjne mogą powodować niedobory. Zarówno dieta mieszana – mięsem, jak i roślinna są obarczone takim ryzykiem. Niezależnie od tego co spożywamy, a które produkty eliminujemy z naszego menu musimy pamiętać o urozmaiceniu i prawidłowym komponowaniu posiłków.
Wegetarianizm ma wiele postaci i każda z nich jest dość mocno przebadana pod kątem bezpieczeństwa u dorosłych, dzieci czy sportowców. Najbezpieczniejszą jego odmianą jest semiwegetarianizm, który przez wielu wegetarian w ogóle nie jest uznawany za dietę wegetariańską, z racji tego, że w tej diecie dozwolone jest jedzenie ryb.
Stosowanie łagodnych form wegetarianizmu, jak laktowegetarianizm (zezwalający jedzenie nabiału) lub laktoowowegetarianizm (dozwolone nabiał plus jaja) w ciąży nie powinno zaszkodzić ani kobiecie ani jej nie narodzonemu dziecku. Nie stosuj w czasie ciąży czy laktacji restrykcyjnych odmian diet roślinnych, jak witarianizm, weganizm czy frutarianizm – chyba, że już na takiej diecie jesteś od dłuższego czasu i lekarz nie widzi przeszkód, aby ją kontynuować.
W rodzinie, w której rodzice są na diecie bezmięsnej prędzej czy późnej trzeba będzie podjąć decyzję czy dziecko ma iść w ślady rodziców czy też zastosować u niego (przynajmniej na początku) dietę tradycyjną (mięsną).
Jeśli dieta jest prowadzona rozsądnie, a menu jest urozmaicone nie ma podstaw, by wbrew własnym poglądom karmić dziecko mięsem. Problem tkwi wyłącznie w prawidłowo skomponowanym jadłospisie.
Jeśli jednak pociecha dodatkowo nie jada jaj czy nabiału, dieta może stać się zagrożeniem. Przy tak restrykcyjnych warunkach najlepiej udać się do lekarza, gdyż dziecko najpewniej dostanie zalecenie zażywania preparatów z wapniem, witaminą B12, D.
Dieta laktoowowegetariańska, czyli z nabiałem i ewentualnie od czasu do czasu z rybą nie stwarza zagrożeń dla rozwoju dziecka. Plusem diety roślinnej jest bogactwo owoców, warzyw i szeroka gama produktów zbożowych i nasion, o których przy tradycyjnej diecie często po prostu zapominamy skupiając się na kilku ulubionych, popularnych produktach.
Pamiętaj, by przed rozpoczęciem diety (a optymalnie przed planowaną ciążą) koniecznie należy udać się do specjalisty, który pomoże nam skomponować pełnowartościowe menu. Podobnie jak przy tradycyjnej diecie także i tu pamiętaj o regularnych badaniach krwi!
Justyna Marszałkowska-Jakubik
Centrum Dietetyczne Prolinea
zobacz również:
- Jak sadzić i wyhodować kiełki?
- Owocowe i warzywne koktajle: eliksiry młodości
- Soki i koktajle oczyszczające krew i organizm