Mleko owsiane powstaje z ziaren owsa i jest produktem wegańskim. Słynie ze swoich właściwości zdrowotnych oraz mnóstwa właściwości odżywczych. Idealnie nadaje się dla osób, które nie mogą spożywać mleka krowiego, zmagają się z alergiami i nie tolerują laktozy. Czy wiesz, że mleko owsiane nie może być nazywane mlekiem? Wszystko dlatego, że nie należy do produktów pochodzenia zwierzęcego. Możesz więc spotkać się również z nazwą napoju owsianego. Zobacz jakie posiada właściwości, kto powinien je pić oraz ile ma w sobie kalorii.
Co nieco o dziwnym mleku
Jak już wspomnieliśmy według prawa nie istnieje coś takiego, jak mleko owsiane. Poprawna nazwa to napój roślinny lub napój owsiany. Kolor mleka owsianego jest biały, a smak neutralny. Można zmienić aromat dodając ulubione dodatki. Mleko owsiane nie zawiera alergizujących białek i zajmuje drugą pozycję na liście produktów najmniej uczulających. Ponad to poprawia pracę jelit dzięki błonnikowi pokarmowemu.
Właściwości
Mleko owsiane przede wszystkim obniża poziom cholesterolu dzięki błonnikowi rozpuszczalnemu – beta-glukanów. Wapń oraz witamina D poprawiają kondycję naszych kości oraz zapobiegają osteoporozie. Dodatkowo witamina A we współpracy z D wzmacnia układ odpornościowy, tym samym chroni organizm przed wszelkimi infekcjami, przeziębieniami i chorobami. Mleko owsiane polecane jest dla osób zmagających się z anemią, ponieważ posiada sporą dawkę żelaza oraz witaminy B12.
Kolejną zaletą spożywania mleka owsianego jest ochrona przed chorobami nazywanymi cywilizacyjnymi ( miażdżyca, cukrzyca, Hashimoto ). Ponad to spożywanie mleka owsianego poprawia kondycję mózgu, pamięć i koncentrację. W mleku owsianym znajdziesz 54 kcal na 100 ml napoju. W porównaniu z mlekiem krowim, owsiane zawiera niewielką ilość białka i tłuszczu, ale za to prawie dwa razy więcej węglowodanów z czego80% to cukry.Napój owsiany jest idealną alternatywą dla osób z alergią oraz stosujących dietę wegańską.
Przeciwwskazania
Niestety jak wszystkie produkty, również mleko owsiane nie jest przeznaczone dla każdego. Zawarta w owsie avenina może zaszkodzić osobom zmagającym się z celiakią. Z kolei duża dawka węglowodanów mieszcząca się w mleku owsianym odradzana jest diabetykom oraz cukrzykom, ponieważ może to grozić gwałtownym wzrostem poziomu cukru we krwi. Pamiętaj, że produkt owsiany nie zastępuje nabiału, więc jeżeli chcesz podać go dzieciom to pamiętaj o uzupełnieniu niezbędnych składników. Inaczej możesz opóźnić wzrost malucha.
Przepis na domowe mleko owsiane
Co kupić?
- pół szklanki płatków owsianych
- dwie szklanki gorącej, ale nie wrzącej wody
Przygotowanie:
Zblenduj płatki owsiane, a następnie przesyp je do słoika i zalej gorącą wodą. Następnie zakręć słoik i odstaw go na pół godziny. Teraz wstrząśnij słoikiem i przelej całość przez sitko. Pozostałe płatki dociśnij tłuczkiem, albo wyciśnij przez gazę lub ścierkę. Mleko trzymaj w lodówce i dodawaj do owsianki lub wypieków.
Naleśniki z mlekiem owsianym
Co kupić?
- 1,5 szklanki mąki
- 2 szklanki mleka owsianego
- 2 łyżki oleju
- 1,5 – 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą zmieszać. W przypadku zbyt rzadkiego ciasta możesz dodać odrobinę mąki. Smaż naleśniki na odrobinie oleju. Podawaj z ulubionym dżemem, cukrem pudrem lub owocami.
Deser Chia
Co kupić?
- 1 szkl mleka owsianego
- 3 łyżki ziaren chia
- jagody świeże lub mrożone
- ekspandowany orkisz
Przygotowanie:
Ziarna chia wymieszaj z mlekiem owsianym i odstaw na godzinę. Powstanie gęsty pudding, który należy przełożyć do szklanek. Na wierzch wyłóż jagody oraz orkisz.
zobacz również:
Wegetariańskie przepisy na obiad i kolacje
Wegańskie desery – różne przepisy na ciasta i słodkości
Zielone warzywa źródłem wapnia
Tofu, soja, soczewica – czyli co zamiast mięsa?