Zielone warzywa źródłem wapnia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zielone warzywa źródłem wapnia

5 marca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wapń jest szalenie istotnym składnikiem w codziennej diecie. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na ten minerał, wiele osób może zmagać się z niedoborami. Dieta uboga w wapń może prowadzić do problemów z zębami, rozrzedzenia kości, a także powikłań w układzie mięśniowym i krwionośnym. Jakie warzywa jeść, aby uzupełnić braki wapnia?

O jakich produktach pamiętać?

Coraz więcej osób z przyczyn zdrowotnych (alergie) lub ideologicznych (weganizm) rezygnuje ze spożywania nabiału. Niestety, produkty mleczne są jednym z najlepszych źródeł wapnia w diecie, dlatego osoby, które unikają nabiału, powinny pamiętać o uzupełnianiu jadłospisu w zielono liściaste warzywa.

Często niedocenianym źródłem wapnia jest szczypiorek. Ten smakowity dodatek do dań w 100 gramach zawiera aż 100 miligramów wapnia, dlatego warto posypywać nim kanapki, sałatki czy inne dania wytrawne. Zwolennicy kuchni azjatyckiej powinni pamiętać o kapuście pak-choi, coraz łatwiej dostępnej w polskich sklepach. W 230 gramach produktu znajdziemy aż 240 miligramów wapnia. W zestawieniu bardzo dobrze wypada również natka pietruszki, która w 230 gramach mieści ponad 300 mg wapnia. Podobne ilości minerału znajdziemy też w jarmużu, rukoli i rukwi wodnej.

 

Posiłek pełen wapnia

Bardzo dobrym sposobem na uniknięcie niedoborów wapnia jest spożywanie zielonych koktajli. Pożywny napój na bazie natki pietruszki, jarmużu czy rukoli to prawdziwa bomba witaminowa. Warzywa te warto łączyć ze słodkimi owocami, takimi jak ananas, truskawki i banany. Aby jeszcze bardziej podnieść ilość wapnia w koktajlu, można dosypać do niego namoczony wcześniej mak lub niełuskany sezam. Oba produkty w 20 gramach zawierają ponad 250 mg wapnia!

 

Obróbka cieplna a wapń

Wapń, będąc minerałem, całkiem dobrze znosi podwyższoną temperaturę, dlatego obróbka cieplna nie powoduje jego zbyt dużej utraty. Jednak w przypadku szpinaku, gotowanie lub smażenie dodatkowo zwiększa zawartość wapnia. 230 gram liści gotowanych zawiera aż 310 mg wapnia, jest to prawie trzy razy więcej niż w surowym produkcie. W przypadku pozostałych warzyw o zielonych liściach, lepiej sprawdzi się jednak forma surowa. Dzięki temu pozostałe witaminy i minerały, których nie brakuje w warzywach, trafią do organizmu w możliwie największej dawce. Dotyczy to przede wszystkim kwasu foliowego, witaminy C oraz żelaza.

 

Suplementacja

Osoby, które chcą mieć pewność, że ich dieta nie jest niedoborowa w wapń, powinny pamiętać o suplementacji. Najlepiej sięgnąć po preparat, zawierający w swoim składzie również witaminę D. Zwiększa ona absorpcję wapnia, a także pozwala utrzymać odpowiedni poziom minerału we krwi. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie vitrumcalcium.pl

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...