Wazektomia – antykoncepcja dla mężczyzny. Czy warto?

30 grudnia 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wazektomia to metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Pozwala nie tylko zabezpieczyć przed niechcianą ciążą w prawie 100%, lecz także uprzyjemnić współżycie, uwalniając seks od obawy o wpadkę, a także stresu i napięcia.

wazektomia

Wazektomia w Polsce zyskuje na popularności, a jednym z miejsc, gdzie można ją wykonać, jest Klinika Melitus w Warszawie (klinikamelitus.pl).

Podwiązanie nasieniowodów. Całkowicie skuteczne i potencjalnie odwracalne

Wazektomia na całym świecie uznaje się za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę antykoncepcji. Dlaczego podwiązanie nasieniowodów ma tak dobrą opinię? Jak wyjaśnia dr Michał Janiszewski, specjalista Urologii przyjmujący w Klinice Melitus w Warszawie, wazektomia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo skuteczna. Zabezpiecza przed ciążą w ponad 99%, znacznie skuteczniej niż prezerwatywy i środki hormonalne. To dwie najpopularniejsze w Polsce metody antykoncepcji, niestety zawodne. Wiele kobiet rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej ze względu na obciążenie zdrowotne. Po kilku miesiącach stosowania tabletek mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu krążenia, istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy, zawału serca, udaru. Najbardziej zagrożone są osoby palące, ale nawet kobiety wolne od nałogu tytoniowego, odczuwają skutki antykoncepcji. Często zdarza się, że to właśnie żony, partnerki namawiają swoich mężczyzn do zabiegu. Wazektomia jest skuteczna, a przy tym mało inwazyjna i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań. Po podwiązaniu nasieniowodów nie zmienia się nic, poza tym, że w ejakulacie nie ma plemników. Taki stan nazywa się azoospermią. Jest potencjalnie odwracalny, szanse na przywrócenie płodności po wazektomii wynoszą 60-70%.

Wazektomia. Świadoma decyzja

Kto może wykonać wazektomię? Praktycznie każdy, u kogo nie występują bezwzględne przeciwwskazania, w tym guz jądra, przepuklina pachwinowa, znacznych rozmiarów żylaki powrózka nasiennego czy przyjmowanie przewlekłe leków przeciwkrzepliwych.

Do wykonania wazektomii potrzebny jest jeszcze jeden warunek. Trzeba być pewnym swojej decyzji. Wazektomia prowadzi do niepłodności, dlatego pacjenci muszą być świadomi jej konsekwencji. Rozmowa z urologiem to często najważniejszy krok w całej procedurze. Czasem młode osoby przed 30-stką, które rozważają wazektomię, kieruje się do psychologa. Ten zabieg trzeba podjąć z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Mężczyźni, decydujący się na taką antykoncepcję, są dokładnie informowani o jej zaletach i wadach, możliwych powikłaniach, także przebiegu. To sprawia, że często po konsultacjach pacjenci są jeszcze bardziej przekonani, że to słuszna droga. Tak było u Pana Jerzego – zapracowany przedsiębiorca, szczęśliwy ojciec trzech córek, nie chcieli z żoną więcej dzieci. Decyzję o wazektomii pomógł podjąć lekarz. Na konsultację przyszli oboje – w końcu to ich wspólna droga. Zabieg trwał pół godziny, wszystko przebiegło sprawnie i bez powikłań. Dwa lata później, podczas rozmowy z nami Pan Jerzy powiedział: Teraz nie musimy ,,uważać”, stresować się, pełen luz. No i żona już nie męczy się z tabletkami. Wazektomia pomogła nam obojgu.

Wazektomia. Chirurgia jednego dnia, bez skalpela

Wazektomię wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Pacjent najpierw zgłasza się do recepcji, wypełnia dokumenty, podpisuje zgodę na zabieg i dopełnia wszelkich formalności. Następnie przechodzi do sali zabiegowej. Wazektomia jest zabiegiem z zakresu chirurgii jednego dnia. Podcinanie i podwiązanie nasieniowodów jest mało inwazyjne, a dziś coraz częściej odbywa się bez skalpela i nacinania powłok brzusznych. Wazektomię bez skalpela (WSB) wykonuje urolog  dr Michał Janiszewski z Kliniki Melitus. Zabieg kosztuje 2000-2500 zł w zależności od metody, plus koszt wyników podstawowych badań (morfologia, APTT, PP, USG moszny). Potem trzeba jeszcze zrobić badanie nasienia, dwukrotnie, aby potwierdzić skuteczność zabiegu.

Podliczając to wszystko, okazuje się, że to jedna z tańszych metod antykoncepcji. Roczny koszt antykoncepcji hormonalnej (tabletki+wizyty kontrolne) przekracza 1000 zł. A to tylko 12 miesięcy! Biorąc pod uwagę skuteczność i trwałość efektów, wazektomia wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Permanentnie zabezpiecza przed zapłodnieniem i jest bezpieczna. Czy warto się na nią zdecydować? Warto na pewno dobrze to przemyśleć, wspólnie rozważając każdy argument za i przeciw. Taką decyzję każdy podejmuje samodzielnie. 

Artykuł powstał przy pomocy Kliniki Melitus w Warszawie: https://klinikamelitus.pl/o-nas/lecznica/

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz