URODA I ZDROWIE

Trymestry ciąży – ile trwają? Co warto o nich wiedzieć?

10 września 2020, dodał: Redakcja

Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik i trwa dziewięć miesięcy – tak powie wiele osób. Sprawa nie jest jednak taka prosta – z medycznego punktu widzenia ciążę należy liczyć od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

kobieta w ciąży

Ustalenie dokładnego terminu porodu jest niezwykle trudne, ponieważ zależy to od gospodarki hormonalnej, długości cyklu miesiączkowego kobiety, przebiegu ciąży oraz innych uwarunkowań. W celu obliczenia przybliżonego terminu rozwiązania stosuje się regułę Naegellego – od pierwszego dnia miesiączki należy odjąć trzy miesiące, a następnie dodać rok i siedem dni. Zgodnie z powyższą zasadą, ciąża trwa więc 40 tygodni. Metoda ta będzie odpowiednia dla kobiet, które miesiączkują regularnie, a ich cykl wynosi 28 dni. Jeśli masz krótsze cykle – dodaj taką liczbę, o jaką Twoje cykle są dłuższe. W przypadku krótszych – odejmij tych kilka dni od wyniku[1].

Mówiąc o ciąży, operujemy dniami, tygodniami, miesiącami. Bardzo często słyszymy także pojęcie „trymestry ciąży”. Umownie przyjmuje się, że jeden trymestr wynosi około trzech miesięcy. Czym charakteryzują się poszczególne trymestry ciąży?

I trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży obejmuje 13. pierwszych tygodni ciąży. To okres wielkich zmian – zarówno w Twoim organizmie, jak i tych nadchodzących dla całej rodziny.

Pierwszym objawem ciąży może być oczywiście brak miesiączki. Kolejne symptomy, które mogą wystąpić to:

  • poranne mdłości i wymioty,
  • tkliwość piersi,
  • nadwrażliwość na niektóre zapachy,
  • zmęczenie, senność, wahania nastroju[2].

Każda ciąża przebiega inaczej – jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, przede wszystkim wykonaj test ciążowy. Pozytywny wynik, badanie krwi i wizyta u ginekologa dadzą Ci pewność, że w Twoim brzuchu kiełkuje nowe życie.

W pierwszym trymestrze ciąży formują się główne narządy i układy dziecka. Zwróć uwagę na to, co jesz i planuj regularne posiłki. Wybieraj produkty pełnowartościowe, jak najmniej przetworzone, bogate w witaminy i składniki mineralne. Zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło pełnoziarnistych produktów zbożowych, tłuszczów, źródła białka czy sezonowych warzyw i owoców a produkty były jak najwyższej jakości. Pij dużo wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zrezygnuj z niezdrowych przekąsek oraz ciężkostrawnych, smażonych na głębokim tłuszczu potraw. Niedopuszczalne jest palenie papierosów i picie alkoholu. Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego, który obniża ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u malucha.

Pierwszy trymestr ciąży to zwiększone ryzyko poronień, dlatego tak ważne jest, abyś wyjątkowo dbała o siebie – oprócz prawidłowo zbilansowanej diety, nie przemęczaj się, nie dźwigaj zbyt ciężkich rzeczy, dbaj o odpowiednią ilość snu i staraj się unikać stresu.

II trymestr ciąży

Drugi trymestr zaczyna się od 14. tygodnia ciąży i trwa do końca  27. tygodnia. To zazwyczaj najspokojniejszy i najmniej obciążający okres dla przyszłej mamy – znika większość dotychczasowych objawów, następuje poprawa samopoczucia, kobieta ma o wiele więcej energii. Dodatkowo wysokie stężenie estrogenów wpływa pozytywnie na skórę – jest gładka i promienna. Możesz jednak zauważyć przebarwienia na skórze, które są efektem nasilonej pigmentacji[3]. Unikaj więc długiego przebywania w pełnym słońcu oraz stosuj kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.

W II trymestrze ciąży Twoja pociecha intensywnie rośnie. Z pewnością zauważasz to po swoim ciele i zwiększającym się obwodzie brzucha. Powiększająca się macica uciska inne organy: pęcherz moczowy, jelita, żołądek, w związku z czym mogą pojawić się zaparcia, zgaga, parcie na pęcherz. Możesz także zmagać się ze skurczami i obrzękami nóg, a także bólem kręgosłupa.

W drugim trymestrze ciąży czujesz pierwsze ruchy dziecka – to moment, na który z niecierpliwością czekają przyszli rodzice.

III trymestr ciąży

Ostatni trymestr zaczyna się w 28. tygodniu ciąży i trwa do porodu. To czas intensywnych przygotowań organizmu do przyjścia Twojego dziecka na świat.

Twój brzuch osiąga coraz większy rozmiar, zaczynasz odczuwać skurcze macicy, przygotowujące do porodu. Już na początku trzeciego trymestru dziecko rozpoznaje głosy mówiących do niego rodziców. Kształtują się także elementy kręgosłupa, a między 29. a 33. tygodniem następuje gwałtowny rozwój mózgu malucha[4].

Najczęstsze objawy, z którymi zmagają się kobiety w III trymestrze ciąży to parcie na pęcherz, problemy ze snem – a właściwie z doborem odpowiedniej pozycji do snu, uczucie rozpierania w okolicy krocza, niestrawność, zgaga, bóle kręgosłupa, obrzęki nóg.

 

Standardowa ciąża trwa 40 tygodni, ale rzadko zdarza się, że poród rozpoczyna się idealnie w dniu, na który został zaplanowany. Obserwuj swoje ciało i samopoczucie, nie ignoruj sygnałów, które wysyła Twój organizm, a jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj z lekarzem prowadzącym.

[1] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/jak-obliczyc-termin-porodu

[2] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/gratulacje-jestes-w-ciazy

[3] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/ii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/14-tydzien-ciazy

[4] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/iii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/czas-by-rosnac

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...
Program do rozliczenia PITu
Ja rozliczam się tylko na stronie rządowej, a nie na komercyjnych...