Świece z naturalnego wosku pszczelego, jakie mają zalety? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Świece z naturalnego wosku pszczelego, jakie mają zalety?

13 maja 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Otaczanie się świecami i świeczkami to jeden z najprostszych sposób na wyczarowanie przytulnej – kojącej lub pobudzającej zmysły atmosfery. Lubisz świece? Postaw na świeczki woskowe!

świece woskowe

Świece mają uniwersalny charakter i towarzyszą człowiekowi właściwie przez całe życie. Wytwarzano je już w starożytności, wielokrotnie zanurzając naturalne sznurki w pszczelim wosku.

W średniowieczu ręcznie robione świece z wosku pszczelego były bardzo drogie. Korzystali z nich wyłącznie najzamożniejsi oraz duchowni podczas sprawowania rozmaitych obrzędów religijnych. W kolejnych stuleciach pojawiły się świece łojowe i stearynowe, a na początku XX wieku – tanie świece parafinowe.

Dzisiaj wiemy już, że spalanie najpopularniejszych świec parafinowych (w tym świec zapachowych) może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wracamy więc do korzeni i coraz częściej sięgamy po oryginalne świeczki woskowe. Dlaczego świeca woskowa to najlepszy wybór?

Świece z wosku pszczelego – różne rodzaje

Pod nazwą świece woskowe (zobacz) kryją się świece z wosku pszczelego i świece z węzy pszczelej (arkuszy wosku). Świeczki woskowe mają najczęściej ciemnożółty kolor miodu, a ewentualne naturalne różnice w wybarwieniu zależą od rodzaju miodu, który produkuje dany ul.

Świece z wosku pszczelego mogą mieć różne kształty – od klasycznych walców, przez płaskie tealighty, po rozmaite figury. Z kolei świece z węzy pszczelej mają charakterystyczny wygląd zwiniętych w rulon arkuszy wosku, z obustronnie wytłoczonymi dnami komórek pszczelich lub trutowych (wówczas mamy do czynienia z węzą trutową).

Skład wosku pszczelego – natura w czystej postaci

Wosk jest podstawowym budulcem miodowych plastrów, który pszczoły wytwarzają na własny użytek. Do powstania jednego kilograma wosku pszczoły wykorzystują nawet 3-4 kilogramy miodu z własnych zapasów.

świece z wosku pszczelego

W skład wosku pszczelego wchodzą przede wszystkim: estry alkoholi, estry kwasów tłuszczowych, węglowodory oraz wolne kwasy i alkohole tłuszczowe. Ale to nie wszystko!

Wosk to również węglowodany, witaminy i minerały oraz naturalne substancje aromatyczne i naturalne barwniki.

Olejki eteryczne odpowiadają za subtelny zapach świec, bioflawonoidy (np. chryzyna) wykazują działania antybiotyczne, a estry i beta karoten – działanie przeciwzapalne i regenerujące/odbudowujące.

Świece parafinowe? Tylko dekoracyjnie!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny przeprowadzili badania na temat skutków spalania popularnych świec parafinowych. Wyniki? Nie mamy dobrych informacji dla miłośników tego rodzaju świeczek!

Podczas palenia świec parafinowych wydzielają się szkodliwe dla naszego układu oddechowego substancje, między innymi formaldehyd, benzen, toluen i ftalany.

Długotrwałe korzystanie z tego rodzaju świec może podrażniać błonę śluzową nozdrzy, powodując krwawienia z nosa, jak również zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory płuc.

Palenie świec z wosku pszczelego, czy jest bezpieczne dla zdrowia?

Alternatywą dla świec z parafiny są naturalne świece woskowe. Ich palenie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i niesie za sobą wiele zalet.

Może neutralizować nieprzyjemne zapachy (w tym zapach dymu papierosowego) i oczyszczać powietrze.

Palenie świeczek z wosku pszczelego ma również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Lekko słodki zapach skutecznie orzeźwia i relaksuje, sprzyjając wyciszeniu i efektywnemu odpoczynkowi.

Gdzie szukać naturalnych świeczek woskowych? Najlepiej w sklepach producentów miodów! Doskonałej jakości świece z wosku pszczelego kupisz w sklepie internetowym Spółdzielni Pszczelarskiej APIS, która od 90 lat tworzy miodową historię na najwyższym poziomie.

Ciepły blask świec wpisuje się zarówno w podniosłe uroczystości, jak i codzienne domowe rytuały. Płomienie świec są źródłem miękkiego i bardzo przyjemnego dla oka światła, które dodaje wnętrzom przytulności oraz pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Świece z wosku pszczelego są dostępne w szerokiej gamie wzorów, kształtów i wielkości. Wybierz te, które idealnie wpisują się w Twoje aktualne potrzeby!

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...