Czasami tryb naszej pracy, nie pozwala na jakiekolwiek opóźnienia.Jeżeli jednak zauważałaś u siebie następujące objawy, powinnaś pomyśleć o przerwie i porządnym odpoczynku:
-ciągłe zmęczenie,
-huśtawka nastrojów,
-łatwe irytowanie się,
-przygnębienie,
-niepokój,
-bezsenność,
-bóle głowy,
-wypadanie włosów,
-ciągłe wzdęcia po jedzeniu.
Dobrze zbilansowana dieta ma decydujące znaczenie dla zdrowia. Niektóre produkty spożywcze działają pobudzająco, przez to stanowią źródło stresu. Przede wszystkich do tej grupy żywnościowej, której powinniśmy się wystrzegać należą: kofeina, alkohol, słodycze, tłusta żywność typu fast food i czerwone mięso. Spożywając żywność odstresowującą, możemy pomóc sobie i naszemu organizmowi, który wydziela hormon stresu. Ten z kolei podwyższa ciśnienie krwi i zwiększa napięcie mięśniowe.
Wracając do jedzenia, szczególnie korzystny wpływ na redukcję stresu, ma żywność bogata w składniki pokarmowe wspomagające funkcjonowanie nadnerczy. Wzbogaćmy więc naszą dietę o:
- seler naciowy, który obniża stężenie hormonów stresu,
- pestki słonecznika, mają pozytywny wpływ na stan nadnerczy,
- brązowy ryż, poprawia nastrój i daje równomierny przypływ energii,
- migdały, są źródłem magnezu, który łagodzi napięcie nerwowe
Warto także, zaparzać sobie herbatki ziołowe, które z pewnością pomogą nam w zwalczaniu objawów stresu. Możemy wypróbować takie, które w swoim składzie mają np. rumianek, melisę, żeń-szeń lub walerianę.
Dobrze byłoby znaleźć wieczorem czas na wyciszenie, najlepiej w wannie z gorącą wodą, relaksującym zapachem płynu do kąpieli, świeczek i przy odpowiednio dobranej uspokajającej muzyce.
Zobacz również:
- Co nas drażni i denerwuje? Ranking
- Walka ze zmęczeniem
- Naukowe sposoby na wieczną młodość
- Złość zwiększa ryzyko zawału!