Śliwki – przepisy na różne dania na Święto Śliwki 23 września!
23 według kalendarza Świąt Nietypowych obchodzony jest Dzień Śliwki. Śliwka wyróżnia się niezwykłym bogactwem witamin i minerałów, które znajdziemy nie tylko w świeżych, ale i suszonych owocach. Liczba odmian śliwek sięga 6 tysięcy. Jest w czym wybierać. I całe szczęście. Bo warto jeść śliwki.
Owoc ten zawiera pokaźną liczbę różnorodnych składników, które dbają o nasze zdrowie i urodę – witaminy A, C, E, B6, K, polifenole (między innymi kwas chlorogenowy), potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez, błonnik. Śliwki podobnie jak wszystkie owoce zawierają dużo cukru (aż 12%) i w związku z tym dostarczają dużo kalorii- zależnie od gatunku mogą mieć 80-120 kcal w 100 g. Delektując się nimi, należy zachować umiar, a ich spożycie uwzględnić w bilansie energetycznym. Należy uważać na postać suszoną – są trzy razy bardziej kaloryczne niż świeże i zawierają aż 360 kcal w 100 g. W Polsce najbardziej popularne są lekko wydłużone fioletowe węgierki, ale równie chętnie spożywamy słodsze żółte lub zielone renklody, a na przetwory przeznaczamy niewielkie mirabelki. Dzieląc śliwki według odmian deserowych – renklody wyróżniamy odmiany: althana, zielona i ulena oraz węgierki – włoska, zwykła, łowicka oraz inne odmiany, takie jak herman, kirka, brzoskwiniowa i królowa Wiktoria. Bardzo popularne są również śliwki suszone. Jeżeli ktoś nie przepada jednak za zwyczajną wysuszoną śliwką, może powinien zaopatrzyć się w te z francuskiego Agen – tam, wysuszone w specjalny sposób owoce dryluje się i faszeruje nasączoną alkoholem masą śliwkową. Bomba kaloryczna, ale co za smak!
W starożytnym Egipcie śliwki były nie tylko znane, ale także wysoko cenione. Świadczy o tym chociażby fakt, że obdarowywano nimi zmarłych i to tych całkiem zamożnych, jak na przykład tebańskiego architekta Ka. W jego grobowcu archeolodzy odnaleźli zapas suszonych śliwek, które miały zapewnić mu godziwy posiłek w zaświatach. Do Europy owoce te trafiły prawdopodobnie już około XX w. p.n.e., co potwierdzają odnalezione skamieliny pestek z tego okresu. Dzika śliwa wykorzystywana była również przez Etrusków, a jeden z najlepszych gatunków starożytnego świata, tzw. damascenka rosła w Syrii. W cesarstwie Rzymskim owoc cieszył się tak dużym uznaniem, że zaczęto go uprawiać w sadach. I to nie jeden gatunek, ale aż 12! W czasach średniowiecza popularność śliwek znacznie zmalała, ale na szczęście dla nas odkryto ją na nowo.
Śliwki działają korzystnie na trawienie. Zapobiegają zaparciom – dzięki zawartości pektyn (rodzaj błonnika) śliwki pobudzają perystaltykę jelit oraz „wymiatają” zalegające w nich resztki pokarmu i produkty przemiany materii, przez co też zmniejszają zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego. Najbardziej wartościowe pod tym względem są węgierki i renklody. Dieta obfitująca w śliwki wpływa antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo hamując wchłanianie cholesterolu. W swoim jadłospisie śliwki powinni uwzględnić chorzy na kamicę nerkową i reumatyzm. Dzięki zawartości magnezu i witaminy B6 śliwki korzystnie oddziałują na układ nerwowy. Potas natomiast pomaga uregulować ciśnienie krwi.
Co ciekawe, owoce te pomagają łagodzić napięcia emocjonalne i nerwowe. Zawarta w nich niacyna (witamina PP) sprzyja podejmowaniu decyzji i zachowaniu jasnego umysłu. Jednocześnie zapobiega występowaniu stanów depresyjnych. A także… poprawiają humor. Śliwki zawierają bowiem duże ilości tiaminy (witaminy B1), która jest odpowiedzialna za dobry nastrój, sprawność intelektualną i przyswajanie wiedzy.
Śliwki powinny docenić kobiety zmagające się z pękającymi naczynkami, owoce te bowiem zawierają znaczną ilość witaminy K, która reguluje proces krzepnięcia krwi oraz witaminy C, uszczelniającej naczynia krwionośne. Szczególnie ważne dla kobiet, jest to że śliwki spowalniają też proces starzenia się skóry – zawarte w śliwkach przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia się, a więc i powstawania zmarszczek.
PRZYKŁADOWE PRZEPISY:
Sos śliwkowy do kurczaka
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 1 mała cebulka
– 1,5 łyżki mielonego imbiru
– pół łyżki świeżo mielonego pieprzu
– 2 łyżki sosu sojowego
– 5 łyżek likieru wiśniowego
– pół łyżki miodu,
– świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub limonki.
Żeberka ze śliwkami
– 3 łyżki powideł śliwkowych
– łyżka koncentratu pomidorowego
– łyżeczka cynamonu
– łyżeczka cukru
– olej
– śliwki
Gulasz ze śliwkami
– plaster tłustego boczku (około 200 g)
– 200 g śliwek węgierek
– 2 łyżki powideł śliwkowych
– 1/2 szklanki wytrawnego, czerwonego wina
– 1 duża cebula, pokrojona w piórka
– 1 ząbek posiekanego czosnku
– 3/4 szklanki rosołu (z 1 kostki bulionu drobiowego lub cielęcego)
– sól, pieprz do smaku
Boczek posiekać, wytopić na wolnym ogniu. Zwiększyć ogień do maksymalnego, zezłocić boczek, po czym dodać pokrojonego w kostkę kurczaka, cebulę i czosnek. Smażyć około 5 minut, aż powstały płyn odparuje i mięso zacznie się rumienić. Wrzucić odpestkowane śliwki, chwilę podsmażyć. Dodać wino – odparować. Następnie wlać bulion, dodać cukier i powidła. Gotować około 20-30 minut. Przed podaniem przyprawić solą i pieprzem.
Schab ze śliwką z ryżem
Składniki:
– 2 kotlety schabowe
– kilka śliwek węgierek
– sól i pieprz
– cukier
– marynata staropolska do mięs
– goździki
– cynamon
– kwasek cytrynowy
– zioła prowansalskie
– 2 łyżki powidła śliwkowego
– 2 torebki ryżu
– curry
– mała młoda marchewka
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Kotlety rozbić tłuczkiem. Marynatę rozrobić w odrobinie oleju, natrzeć mocno mięso, pozostawić na 10 min. pod przykryciem. W tym czasie nastawić ryż, obrać i drobno zetrzeć marchewkę, w małym garnuszku zagotować odrobinę wody z cukrem, goździkami i cynamonem i wrzucić śliwki (gotować ok. 5 min.). Marchewkę wymieszać z odrobiną cukru i kwasku cytrynowego. Rozgrzać tłuszcz na patelni, obsmażyć mięso, posypać ziołami, zalać odrobiną wody i dusić. Ryż odsączyć, dodać odrobinę curry, wymieszać, włożyć do szklaneczki. Mięso przełożyć na talerz, ozdobić powidłem i śliwką po wyjęciu pestki.
Schab duszony ze śliwkami
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 20 dag śliwek
– szczypta soli
Udka pieczone ze śliwkami
– kilka dorodnych śliwek
– 2 łyżki musztardy ziarnistej
– ½ kubka białego wina
– ½ kubka bulionu drobiowego
– 2 łyżki oliwy z oliwek do obsmażenia kurczaka
– 1 płaska łyżka tymianku + gałązka do przybrania
– 2-3 szalotki
– sól, pieprz
Wątróbka ze śliwkami
– 10 śliwek węgierek
– 2 jabłka
– 2 duże cebule cukrowe
– sól
– pieprz
– majeranek
– 2 łyżki oliwy
Karkówka ze śliwkami
– 1 duża cebula
– 4 kotlety z karkówki (400 g)
– 200 g śliwek
– 2 łyżeczki musztardy
Filety ze śliwką
– 4 filety z piersi kurczaka
– 4 plastry szynki gotowanej
– 30 dag śliwek bez pestek
– sól, pieprz
– natka pietruszki
– ocet winny
– szczypta cynamonu
– 1 jajko
– kilka łyżek mąki lub tartej bułki
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Filety z kurczaka umyć, oczyścić, lekko rozbić tłuczkiem do mięsa. Każdy filet natrzeć solą, pieprzem, octem winnym. Posypać cynamonem, odstawić na pół godziny. Po tym czasie na każdy z filetów położyć plaster szynki, ćwierć łyżeczki natki pietruszki, kilka kawałków śliwek. Mięso ciasno zawinąć w roladki. Panierować w jajku i tartej bułce lub mące, smażyć na oleju z każdej strony na złotobrązowy kolor (ok. 10 min). Podawać z ziemniakami i mizerią.
Kaczka z sosem śliwkowym
– 1 kaczka
– 2 łyżeczki soli
– przyprawa 5 smaków (lub mały pęczek listków szałwii w wersji śródziemnomorskiej)
– 1 pomarańcza pokrojona w ćwiartki
– 2 marchewki, obrane i pokrojone na duże kawałki
– 2 cebule, obrane i pokrojone na duże kawałki
– 2 łodygi selera naciowego (spokojnie może być kawałek zwykłego selera), grubo pokrojone
– główka czosnku, ząbki obrane i zgniecione
Na sos śliwkowy:
– 100 g cukru
– pół laski cynamonu
– 1 gwiazdka anyżu
– 6 dużych dojrzałych śliwek, odpestkowanych i posiekanych
– łyeczka skórki pomarańczowej
– mała szczypta kuminu
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Nastawić piekarnik na 180 stopni C. Natrzeć kaczkę solą i przyprawą, w środek włożyć cząstki pomarańczy. W rękaw do pieczenia włożyć pokrojone warzywa i czosnek, położyć na nich kaczkę i zamknąć rękaw. Piec 2 godziny, po 2 godzinach rozciąć folię i przypiec chwilę skórę pod grillem z obydwu stron żeby była chrupiąca. W międzyczasie przygotować sos (chutney). Wsypać cukier do rondla, wlać odrobinę wody – tyle żeby się cukier rozpuścił, wrzucić anyż i cynamon i postawić na ogniu, zagotować i gotować chwilę aż syrop się zredukuje, jak tylko zacznie brązowieć dodać śliwki, kumin i skórkę pomarańczową i zmniejszyć ogień, mieszać okazjonalnie, po kilku minutach śliwki puszczą sok i sos się zredukuje, zdjąć sos z ognia, doprawić solą i pieprzem i ostudzić.
Królik ze śliwkami
– królik 1,5 do 2 kg, pocięty na kawałki
– 3 duże cebule
– 1 butelka czerwonego wina
– 2-3 jabłka
– 150 g marchewki
– pokrojone śliwki bez pestek
– 300 g oliwy z oliwek
– sól, pieprz
– tymianek
Przygotowanie:
Obrać, pokroić cebulę i marchewki. Kawałki królika posypać solą i pieprzem. W rondlu na oliwie z oliwek usmażyć mięso. Zdjąć kawałki mięsa i opanierować w mące. W garneku usmażyć cebulę z boczkiem. Dodać mięso, marchew, śliwki i jabłka, przyprawy, dodać tymianek i liść laurowy. Wlać wino i przykryć. Dusić na bardzo małym ogniu przez godzinę. Dodać do mięsa. Dusić kolejny kwadrans. Wyjąć liść i tymianek przed podaniem. Doskonale smakuje ze świeżym makaronem.
Knedle twarogowe ze śliwkami
– 2 jajka
– 50 g kaszy manny
– 250 g twarogu
– 125 g mąki
Przygotowanie:
Knedle ze śliwkami
– 40 dag ugotowanych poprzedniego dnia ziemniaków
– 15 dag mąki
– 1 jajko
Farsz:
– 40 dag śliwek
– cukier
– cynamon
Przygotowanie:
Strudel ze śliwkami
– 25 dag mąki
-1 jajko
– 2 łyżki oleju
– szczypta soli
– 3 łyżki masła
– 50 dag śliwek bez pestek
– 5 dag obranych i grubo posiekanych migdałów
– kieliszek śliwowicy
– 4 łyżki cukru
– szczypta cynamonu
Knedle ziemniaczane ze śliwkami
– 1 kg ziemniaków
– 2–3 szklanki mąki
– jajko
– 24 śliwki
– 2 łyżki masła
– łyżka bułki tartej
– cynamon
– starta skórka z pomarańczy
– sól
– cukier
Biszkopt ze śliwkami
– 3/4 szklanki cukru
– 125 g mąki pszennej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 4 łyżki oleju
– 2 łyżki wody
– 1 łyżka octu jabłkowego
– płatki migdałowe
Rogaliki ze śliwkami
– 5 sztuk śliwek
– 1 jajko do posmarowania
– cukier do posypania
Zobacz również: