Skorzonera to roślina jadalna należąca do tej samej rodziny co karczoch i cykoria. Inna – tajemnicza nazwa tej rośliny to „wężymord czarny korzeń”. Skorzonera, ze względu na walory smakowe oraz właściwości zdrowotne coraz częściej pojawia się na naszych stołach.
Jako warzywo ogrodowe skorzonera prawdopodobnie była uprawiana dopiero od połowy XVIII wieku. Jednak z kucharskich przepisów wynika, że już wcześniej jej zielone listki były składnikiem zup. W medycynie ludowej stosowano skorzonerę przy ukąszeniach węży, (stąd jej pospolita nazwa: wężymord) oraz przy zakażeniach, bólach serca i przy zawrotach głowy.
Skorzonera
Scorzonera hispanica L. to gatunek rośliny warzywnej, w smaku przypominającej szparagi. To warzywo pochodzące z Europy ma ciemnobrązową skórkę oraz spichrzowy korzeń, który osiąga długość do 30 cm. Miąższ skorzonery jest pozbawiony włókien, ma biały kolor oraz wydziela jadalny sok mleczny.
Wartości odżywcze
Skorzonera posiada wiele składników odżywczych cennych dla naszego zdrowia. W warzywie jest obecna witamina C, E oraz witaminy z grupy B (B1 i B2). Ponadto skorzonera zawiera także kwas nikotynowy (witamina PP), potas, sód, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor i karoten. Takie bogactwo witamin i składników mineralnych wpływa na popularność tego warzywa.
Właściwości i zastosowanie rośliny
Wężymord wpływa na wzmocnienie odporności, a co ważniejsze – może być spożywany również przez osoby walczące z cukrzycą. Przez zielarzy skorzonera jest stosowana do leczenia chorób serca oraz jako lek przeciwbólowy. Wężymord jest także polecany przy dolegliwościach skórnych, takich jak trądzik i liszaje. Opóźnia proces starzenia się skóry, gdyż dzięki obecności cennych składników zwalcza wolne rodniki. Ponadto warzywo to wpływa na usprawnienie pracy mózgu, wzmacnia organizm oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. Korzeń skorzonery pozytywnie wpływa na układ pokarmowy oraz pomaga zwalczyć kaszel. Wężymord usuwa także nadmiar wody z organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pomaga utrzymać prawidłową wagę oraz wspomaga leczenie dny moczanowej. Warzywo to, dzięki zawartości wapnia, wzmacnia kości i zęby, więc jest polecane zwłaszcza dla dzieci oraz osób starszych narażonych są na osteoporozę.
Skorzonera znalazła szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Warzywo to stanowi doskonały dodatek do różnych dań, np. sałatek, zup. Skorzonerę można gotować, dusić, smażyć. Doskonale smakuje podsmażona na maśle z bułką tartą. Skorzonera szybko ciemnieje, dlatego należy ją skropić sokiem z cytryny.
Skorzonerę można kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub spróbować wyhodować we własnym ogrodzie. Warzywo o tak cennych wartościach odżywczych i leczniczych powinno być znaleźć się w kuchni każdej pani domu.