Czy na co dzień myślimy o zdrowiu naszych stóp? Co wpływa na ich prawidłowy rozwój? W jaki sposób należy o nie dbać? Coraz częściej mówi się o halluksach, czyli koślawych paluchach, które stają się problemem o masowym zasięgu…
Przyczyna powstawania halluksów może mieć podłoże genetyczne. Jednak najpowszechniejszym źródłem tego schorzenia jest nieprawidłowy dobór obuwia. Nasze nogi każdego dnia utrzymują ciężar naszego ciała, które kładzie na nie duży nacisk. Dlatego kobiety powinny zadbać o swoje stopy nosząc wygodne obuwie. Buty na wysokim obcasie i wąskich czubkach to poważne zagrożenie! Duży palec w takim bucie jest silnie ściśnięty i nie bierze udziału w odbiciu stopy od podłoża. Po dłuższym okresie czasu palec staje się wykrzywiony.
O pielęgnacji stóp warto pomyśleć zawczasu, ponieważ konsekwencje halluksów mogą skończyć się nawet na stole operacyjnym. Aby uniknąć koślawego palucha należy chodzić w obuwiu na płaskim obcasie. Jeśli kobieta nie może zrezygnować z wysokiego obcasa, powinna w tego typu butach chodzić nie dłużej niż cztery godziny. Podeszwy muszą być miękkie i odpowiednio wymodelowane. Ważne jest, aby były zrobione z materiału przewiewnego, by stopa się nie pociła. Przy zakupie butów ważne jest aby palce stopy nie były ściśnięte a czubki buta szersze. Latem warto zmienić buty zakryte na sandałki bądź klapki.
Również w domu można zapobiegać niechcianym deformacjom. Stopy warto jest odżywiać balsamem i jednocześnie wykonywać ich masaż. Ponadto w łatwy sposób można wykonywać ćwiczenia, np. chwytać palcami małe przedmioty bądź toczyć stopą piłeczkę. Nie tylko dla naszych stóp ale i dla całego organizmu wielką korzyścią będzie wysiłek fizyczny i aktywny tryb życia, gdyż każdy dodatkowy kilogram obciąża nasze nogi.
Zobacz również:
- Poznaj dolegliwości wynikające z noszenia wysokich szpilek
- Jak przetrwać noc w szpilkach?
- Naturalne maseczki z glinki skuteczne?
- Piękna i jędrna skóra dzięki kwasom owocowym