Wydawałoby się, że zaparzenie herbaty to nic trudnego, ot, zalać wodą i gotowe! Jednak jeśli chcemy wydobyć prawdziwy aromat i właściwości herbaty warto zagłębić się w różne techniki jej zaparzania. Wszystko zależy od gatunku herbaty jaki chcemy zaparzyć.
Zielona herbata
Zielona herbata jest bogata w witaminy grupy B, C i E, sole mineralne oraz garbniki. Obniża ciśnienie krwi i hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Zawarte w niej flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom. Zawiera fluor chroniący nasze zęby przed próchnicą. Działa moczopędnie i wspomaga proces odchudzania. Chłodny napar stosowany jest do przemywania w trakcie zapalenia spojówek.
Na samym początku należy ogrzać dzbanek, w którym będziemy parzyć herbatę. Warto go później wytrzeć do sucha, jednak nie jest to konieczne. Następnie wsypujemy herbatę – 1 łyżeczkę na 200ml wody. Zalewamy przegotowaną wodą w temp. około 80 stopni (aby ją uzyskać należy wrzątek odstawić na 5 minut w temp. pokojowej).
Zieloną herbatę możemy parzyć na dwa sposoby. Tzw. krótkie parzenie, czyli około 3 minut, daje nam orzeźwiający i pobudzający napar. Zaś wydłużenie czasu parzenia da nam napar o działaniu relaksującym. Zielona herbata jest bardzo wydajna. Można ją bowiem zaparzać nawet trzykrotnie. Za każdym jednak razem otrzymamy inny napar. Pierwsze parzenie da nam delikatny, lekko pobudzający napar. Drugie i trzecie parzenie sprawi, że napar będzie nieco bardziej intensywny, aromatyczny i relaksujący.
Czerwona herbata
Czerwona herbata jest często stosowana w trakcie odchudzania, ponieważ posiada właściwości poprawiające przemianę materii. Ponadto przyspiesza metabolizm poprzez pobudzanie wydzielania soków trawiennych i stymulację jelit. Obniża ciśnienie krwi a także poziom złego cholesterolu, ma działanie moczopędne. Poprawia pamięć, koncentrację i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Zawiera fluor, który pomaga chronić nasze zęby przed próchnicą. Poza tym zawiera związki mineralne i makroelementy fluoru, wapnia, teiny i manganu.
Szczególnie ceniona jest herbata Pu-Erh, zwana przez niektórych pogromcą tłuszczu, bowiem ten rodzaj czerwonej herbaty jest najbardziej skuteczny w walce ze zbędnymi kilogramami.
Wsypujemy jedną łyżeczkę herbaty na 200ml wrzątku. Zalewamy wodą w temp. 90 stopni (około 2 minuty po przegotowaniu). Pozostawić pod przykryciem przez około 2-5 minut. Następnie napar należy oddzielić od liści lub po prostu przelać do filiżanki, by nie miał gorzkiego posmaku.
Czarna herbata
Czarna herbata ma silne właściwości pobudzające, ze względu na dużą zawartość teiny. Obniża ciśnienie krwi i hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą. Czarna herbata zawiera flawonoidy, które wzmacniają nasze naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom.
Niestety czarna herbata zawiera garbniki, które mogą zmniejszać wchłanianie się minerałów i mikroelementów do organizmu. Jednak w trakcie długiego parzenia garbniki zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka.
Czarną herbatę, tak jak zieloną, należy parzyć we wcześniej ugrzanym wrzątkiem dzbanku. Wsypujemy 1 łyżeczkę herbaty na 200ml wody i zalewamy wodą w temp. 95 (tuż po przegotowaniu). Parzymy około 3-4 minuty.
Krótkie parzenie (maks.3 minuty) da nam orzeźwiający i pobudzający napar, zaś dłuższe parzenie sprawi, że napar będzie miał działanie relaksujące.
Delikatna pianka na powierzchni lekki aromat i brak goryczy w smaku to znak, że herbata jest prawidłowo zaparzona.
Biała herbata
Zawiera bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu wzmacnia naszą odporność oraz łagodzi napięcia i stres. Ze względu na zawartość kofeiny działa pobudzająco i orzeźwiająco oraz wspomagają koncentrację. Nazywana „eliksirem młodości” dzięki zawartości polifenoli chroniących przed wolnymi rodnikami. Ma ich 2 razy więcej niż herbata zielona!
Niestety ze względu na wyjątkowy proces produkcji cenę tej herbaty szacuje się w granicach 20-100 zł za 100g. Jednak zaletą jest fakt, iż można ją trzykrotnie parzyć.
Wsypujemy łyżeczkę herbaty na 200ml wody i zalewamy wodą o temp. 85-90 stopni (około 2 minuty po przegotowaniu). Parzymy przez 5 minut.
Herbata owocowa
Jeśli chodzi o herbaty owocowe to bardzo trudno jest jednoznacznie określić ich parzenie, ponieważ każda zawiera inne owoce, które wymagają innego „traktowania”. To właśnie dzięki konkretnym owocom herbatki te zawdzięczają swój niepowtarzalny smak i aromat. Najczęściej wykorzystywane składniki to: rodzynki, hibiskus, suszone wiśnie, skórki cytryny czy pomarańczy.
Wsypujemy 1,5-2 łyżeczek suszu na 200ml wody. Zalewamy wodą w temp. 95 st (tuż po przegotowaniu) i parzymy przez około 5 minut.
zobacz również:
- Fakty i mity na temat herbaty
- Biała herbata właściwości dla zdrowia i ciekawostki
- Zielona herbata – parzenie i właściwości
- Żółta herbata – właściwości i parzenie