Biała herbata właściwości dla zdrowia i ciekawostki
Od pewnego czasu, trendy w żywieniu i diecie ulegają ogromnej zmianie- zaczęliśmy bowiem zwracać dużą uwagę na to, jakie produkty przysłużyć się mogą naszemu zdrowiu! Jednym z takich produktów jest biała herbata. Oto kilka najważniejszych informacji na jej temat.
Początki historii białej herbaty
Pierwsze informacje na temat parzenia białej herbaty dotyczą okresu panowania chińskiej dynastii Song (960-1279). Wówczas był to rodzaj hołdu dla cesarza i jego rodziny. Liście i pączki białej herbaty były mielone na srebrzysty proszek, a następnie zbierane w miseczkach podczas Herbacianej Ceremonii Song.
Najbardziej znanym z zamiłowania do białej herbaty był cesarz dynastii Song- Hui Zong (1101-1125). Poświęcił on swoje życie na poszukiwanie perfekcyjnego smaku białej herbaty, a obsesja na tym punkcie doprowadziło cesarza do utarty części ziem swojego imperium.
Później, na wiele wieków zapomniano o białej herbacie i dopiero w 1885 roku różnorodne odmiany krzewu herbacianego zostały stworzone by uzyskać doskonały smak białej herbaty, jednak ta odmiana i jej właściwości zyskały popularność na Zachodzie dopiero ostatnio. Obecnie, spopularyzowana na całym świecie, biała herbata podbija serca wszystkich, którzy rozkoszują się jej delikatnością i dobroczynnymi właściwościami.
Proces produkcji i odmiany białej herbaty
Wbrew powszechnemu poglądowi, istnieje więcej niż jedna odmiana białej herbaty. Wyróżnić można jej 4 podstawowe rodzaje:
- Baihao Yinzhen (srebrna igła)- najlepsza odmiana, produkowana jedynie ze srebrno-białych pączków. Niezwykle delikatna w smaku, o przejrzystej, jasnej barwie.
- Bai Mudan (biała peonia)- druga pod względem jakości, złożona z liści i pączków. Może mieć nieco silniejszy smak i kolor niż Baihao Yinzhen.
- Shou Mei (brew długiego życia)- nieco gorsza jakościowo odmiana, produkowana z liści pozostałych po dwóch poprzednich rodzajach.
- Gong Mei (brew hołdu)- uzyskiwana ze specjalnego krzewu herbacianego w inny sposób niż 3 poprzednie odmiany białej herbaty.
Proces „produkcji” białej herbaty może być nieco zaskakujący, jednak to dzięki niemu ta odmiana herbaty posiada swój wyjątkowy kolor i smak. Chronione przed wiosennym słońcem paczki i liście krzewów herbacianych nie wykształcają w sobie zielonego barwnika. Zwiędłe liście podlegają wówczas procesowi suszenia stając się białą herbatą!
Poprzez wyjątkowość procesu produkcji, biała herbata nie należy również do najtańszych odmian. W Polsce 100 gramów kosztuje od 20zł do 100zł.
Właściwości białej herbaty
- Biała herbata jest naturalnym źródłem antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, stąd nazywana jest często „naparem młodości”. Warto podkreślić, że filiżanka białej herbaty ma dwukrotnie więcej antyoksydantów niż filiżanka herbaty zielonej.
- Biała herbata wspomaga także naturalną ochronę organizmu przed rozwojem komórek rakowych i mutagannych. Nie tylko pomaga przeciwdziałać ich nagromadzaniu i wzrostowi, ale także zapobiegać tworzeniu się komórek rakowych.
- Jest doskonałym zamiennikiem dla kawy! Dla osób, które chcą się pobudzić, jednak nie przepadają za goryczą kawy- biała herbata, dzięki wysokiej zawartości kofeiny działa równie pobudzająco i orzeźwiająco!
- Obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu- naukowo udowodniono, że biała herbata poprawia pracę tętnic, a tym samym wspomaga krążenie i pracę serca.
- Jest źródłem witaminy C, która wspomaga odporność organizmu.
Parzenie białej herbaty
Warto wiedzieć, że białą herbatę możemy parzyć aż trzykrotnie! Najlepsza temperatura parzenia, to 90 stopni, a czas- około 5 minut.
zobacz również:
- Desery z zielonej herbaty – przepisy
- Lecznicze właściwości zielonej herbaty
- Czerwona herbata – idealna na diecie i nie tylko!
- Dieta czerwona