Każdy kolor ma swoją naturę, co wykorzystywane jest od medycyny po architekturę. Kolory pobudzają nas podobnie jak dźwięki – jedne barwy motywują do działania, inne uspokajają i koją nasze zmysły. Aktywują one tzw. punkty energetyczne ciała, rozmieszczone wzdłuż kręgosłupa.
Każdemu punktowi odpowiada konkretny kolor. Każda barwa emituje bowiem inną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. Dlatego pewne kolory wpływają na określone części ciała. Jeśli jesteśmy zdrowi, ta częstotliwość jest stała. Gdy chorujemy, ulega zakłóceniom i dopiero odpowiednie kolory pomagają nam wrócić do normalnego stanu. Dodatkowo wiele naszych cech i funkcji – wzrost, sen, ciepłota ciała, pociąg tempo trawienia – jest uzależnionych od przysadki mózgowej, a to gruczoł bardzo wrażliwy na światło. Tym możemy tłumaczyć oddziaływanie kolorów na nasze zdrowie. Gdy go brakuje, mogą pojawić się różne dolegliwości, np. bóle głowy, problemy trawienne. Leczenie schorzeń polega nie tylko na naświetlaniu odpowiednim światłem, ale także noszeniu kolorowych kamieni szlachetnych i garderoby w danym kolorze oraz na przebywaniu we wnętrzach, które zostały właściwie zaprojektowane (chodzi o dobór kolorów ścian, tapet, zasłon, mebli i drobnych przedmiotów). Można im przeciwdziałać także odpowiednią dietą czyli jedzeniem potraw o różnym zabarwieniu.
Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za „kolor kolorów”. W niektórych językach jest synonimem słowa „kolorowy”, zaś w innych słowa „piękny”. Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne. Czerwony jest dla obserwatora żywy, widoczny i pobudzający. jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę ze względu na silny ładunek emocjonalny. Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest kolorem najsilniej stymulującym ludzką psychikę. Czerwony kojarzy się z dojrzałością, słodyczą i owocami. Zapachy kwiatów i owoców sprawiają, że nawet najbardziej zwykłe potrawy stają się zaokrąglone i wielowymiarowe w odbiorze.
Dieta czerwona doskonale reguluje ciśnienie krwi, hamuje gwałtowne zmiany nastroju, pobudza metabolizm i ułatwia trawienie. Pigmentacja naturalnych pokarmów związana jest ze stopniem nasycenia ich karetonoidami, aktywnymi związkami, które eleminują niebezpieczne wolne rodniki odpowiedzialne nie tylko za proces starzenia, ale także wiele groźnych chorób.
Generalna zasada mówi, że im głębsza jest barwa koloru, tym większe nasycenie dobroczynnymi antyoksydantami. W diecie czerwonej należy wybierać: truskawki świeże i mrożone, czerwone mięso: wołowinę, jagnięcinę, pomarańcze, mandarynki, pomidory, żółty melon, dynię, czereśnie i wiśnie, marchewkę lub sok z jej dodatkiem, np. bananowo-mandarynkowo-marchewkowy. Natomiast ograniczać należy: mleko i żółte sery, potrawy smażone na tłuszczu, alkohol, szczególnie piwo i drinki, słodycze i mocną kawę.
CZERWONE OWOCE:
1. Truskawki i poziomki – zawierają kwasy organiczne (m.in. kwas elagowy), minerały takie jak: żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez oraz mangan. Zawierają więcej witaminy C niż cytryna. Z pozostałych witamin znajdziemy tu witaminę A, B1, B2, PP. Witaminy z grupy B, m.in. kwas foliowy jest niezbędny do tworzenia czerwonych krwinek. Są także magazynem żelaza (również działa krwiotwórczo) i potasu ważnego w wypadku chorób serca. Owoce te obfitują też we frakcje błonnika zwane pektynami (pobudzają perystaltykę jelit) oraz kwasy organiczne usprawniające procesy trawienia i przyspieszające przemianę materii. W medycynie ludowej wykorzystywano te owoce do leczenia biegunek, dolegliwości żołądkowych i niedokrwistości. Podobnie jak czosnek, zawierają substancje bakteriobójcze – fitocyny.
Dlatego zaleca się je artretykom, cukrzykom oraz osobom cierpiącym na niewydolność nerek. Są małokaloryczne. Ze względu na działanie alkalizujące i moczopędne polecane są reumatykom. Zawierają też brom, który w doskonały sposób ułatwia zasypianie. Spożywanie truskawek, także w postaci soku, jest zalecane szczególnie młodzieży i kobietom w ciąży. Duża ilość żelaza zawarta w owocach działa krwiotwórczo i chroni przed anemią, natomiast sole wapnia i fosforu wzmacniają kościec, zęby, poprawiają pracę mięśni, wzmacniają organizm i co szczególnie ważne – ułatwiają wydalanie płynów i soli sodu, czyli mogą stanowiąc skuteczny środek w profilaktyce nadciśnienia i miażdżycy. Kwasy organiczne poprawiają przemianę materii, usprawniają trawienie, a pektyny „wymiatają” z jelit zadomowione tam resztki pokarmowe, mogą też stanowić skuteczną profilaktykę przeciw kamicy żółciowej i moczowej. Bogactwo składników mineralnych – zwłaszcza potasu, wapnia i magnezu – działa odkwaszająco.
Swój orzeźwiający smak truskawki zawdzięczają kwasom owocowym, w tym kwasu elegonowego, który chroni organizm przed chorobą nowotworową, ponieważ neutralizuje substancje rakotwórcze, zanim zdołają one przeniknąć do DNA.
2. Wiśnie – zawierają głównie następujące substancje aktywne: białko, tłuszcze, węglowodany (głównie fruktoza i glukoza), magnez, fosfor, żelazo, miedź, sód, potas, wapń oraz witaminy: A, B1, B2, C, P i niacyna. Ponadto wiśnie zawierają dużo kwasów organicznych (głównie jabłkowy, cytrynowy, oksalowy). Kwasy owocowe wspomagają oczyszczanie organizmu z substancji szkodliwych i niepożądanych i pobudzają przemianę materii. Pektyny ułatwiają wiązanie i wydalanie toksyn, a także obniżają poziom cholesterolu. Mają działanie przeciwbakteryjne, dezynfekują przewód pokarmowy i pobudzają wydzielanie soków trawiennych, przyspieszając tym samym trawienie, likwidują zaparcia i atonię jelit. Zawierają też dużo alkalii (1%), co powoduje, że są świetnym „odchudzaczem”. Potrafią w dość krótkim czasie złagodzić skutki naszych grzechów jedzeniowych.
3. Czereśnie – są owocami niskokalorycznymi, dlatego często są stosowane przy dietach odchudzających, a także przy chorobach serca, nerek, żołądka i reumatyzmie. Są też dobrym lekarstwem przy zapaleniach dróg moczowych, pęcherza moczowego i nerek. Aktywizują pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, mają działanie podobne do błonnika, oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają rozkładanie kamieni żółciowych i moczowych. Regulują też pracę żołądka i wątroby, likwidują kłopotliwe zaparcia. Polecane są też osobom mającym problemy z przemianą materii. Zawierają około 80% wody, a pozostałe 20%, to bogactwo wielu cennych składników: 10% to łatwo przyswajalne węglowodany, głównie cukry. Zawierają dużo potasu (225 mg%), dlatego polecane są reumatykom, nerkowcom czy nawet sercowcom (usuwa złoża soli z tkanek), a także obfitują w fosfor, wapń, magnez, siarkę, chlor, sód, cynk, żelazo, miedź i jod (zaleca się osobom z niedoczynnością tarczycy). Ponadto są bogate w witaminy C, A, PP, B (B1, B2, B5, B6 i B12), bardzo wskazane dla dzieci i kobiet, gdyż mają właściwości antytoksyczne, odtruwające, a tym samym działają upiększająco na skórę.
4. Żurawina – zawiera kwasy organiczne (głównie cytrynowy i szczawiany), węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza), pektyny, witaminy (przede wszystkim C, grupy B, P), sole mineralne (wapń, fosfor, miedź, żelazo, jod), garbniki i goryczki. Oprócz tego zawiera kwas benzoesowy – naturalny konserwant, który sprawia, że czerwone jagody zachowują świeżość długo po zerwaniu owoców (można je przechowywać w lodówce 6 tygodni, a w zamrażalniku nawet rok). Dr. Wilson z Uniwersytetu Wisconsin-La Crosse ustalił, że żurawina zawierają duże ilości flawonoidów i posiada właściwości antyutleniające. Badania przeprowadzone w 2000 roku na Politechnice w Kopenhadze również pokazały antyoksydacyjne właściwości żurawiny. Wyniki obu tych prac sugerują, że sok z żurawin powinien znaleźć się w diecie osób mających problemy z pracą serca i układu krążenia. Działa zbawiennie na komórki mózgowe człowieka, wpływa na spowolnienie procesu starzenia się szarych komórek, a tym samy zapobiega przedwczesnemu upośledzeniu funkcji motorycznych oraz poznawczych (wysoka zawartość przeciwutleniaczy). To również naturalny antybiotyk, jest więc niezastąpionym domowym lekiem na anginę, grypę, zapalenie oskrzeli. Obniża gorączkę, łagodzi chroniczny kaszel, nieżyty gardła i jamy ustnej. Usprawnia trawienie, poprawia apetyt. Ogranicza powstawanie kamieni nerkowych (działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając infekcje układu moczowego) i hamuje przyleganie bakterii E. coli do ścian komórkowych dróg moczowych oraz ogranicza ich namnażanie. Zapobiega wrzodom żołądka i dwunastnicy (hamuje namnażanie się bakterii Helicobacter pyroli odpowiadających za powstanie wrzodów). Chroni zęby przed próchnicą (tworzy „płytkę nazębną”, która utrudnia przyleganie bakterii do szkliwa i dziąseł i redukuje ilość patogennych bakterii w jamie ustnej, powodujących choroby przyzębia) i zmniejsza zapadalność na choroby dziąseł. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia, wykazuje pozytywny wpływ na poziom „dobrego” cholesterolu HDL, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Ułatwia odchudzanie i wykazuje właściwości odtruwające, ułatwia usuwanie toksyn i reguluje przemianę materii. Zalecana rekonwalescentom i osobom cierpiącym na anemię. Dr James Joseph, USDA/Tufts University odkrył zdolność obniżenia ryzyka zapadania na chorobę Alzheimera oraz chorobę Parkinsona dzięki wysokiej zawartości witaminy C, a prof. Joe Vinson z University of Scranton wykazał właściwości zapobiegające chorobom nowotworowym (proantocyjaninom typu A). Najbardziej podatne na hamujące właściwości żurawiny okazały się komórki raka płuc, raka okrężnicy oraz białaczki.
5. Czerwone porzeczki – to źródła witaminy A, B1, B2, B6, C, E, H, PP, pektyny, kwasów organicznych (głównie cytrynowego) i soli mineralnych (głównie potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo). W porzeczkach znajdziemy również inhibitor kwasu askorbinowego, który powoduje, że witamina C rozkłada się bardzo wolno. Ze związków mineralnych szczególnie ważna jest obecność żelaza dwuwartościowego, a więc łatwo przyswajalnego. Wchodzi ono w skład hemoglobiny i enzymów oddechowych komórek, są więc zalecane przy leczeniu niedokrwistości oraz kobietom w ciąży. Zawierają również cynk, wspomagający układ odpornościowy organizmu. Mają działanie przeciwzapalne. Likwidują ogólne zmęczenie, hamują rozwój miażdżycy, a działając napotnie oczyszczają organizm. Dodatkowo pobudzają apetyt, mają działanie przeczyszczające i zapobiegają powstawaniu nowotworów.
6. Pomarańcze i mandarynki – zawierają średnio 84,3% wody, białka, węglowodany (sacharozy, błonnik), kwasy tłuszczowe (jednonienasycone i wielonienasycone), kwasy organiczne (głownie kwas cytrynowy do 2,5%), fitoncydy, olejki eteryczne, a także składniki mineralne (sod, potas, wapń, magnez, cynk, żelazo, fosfor) i witaminy (A, β-karoten, B1,B2, PP, M, E i C – do 65 mg%). W odmianach o krwistoczerwonym miąższu występuje również znaczna ilość pochodnych antocyjanów. Zawierają aż 37 mikrogramów kwasu foliowego w 100 g owocu – to największa ilość spośród innych owoców. Wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Mogą być używane jako środek odkażający w chorobach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, a także jako środek łagodzący nerwobóle, wpływający relaksująco na mięśnie i odprężająco na system nerwowy. Są owocami o właściwościach silnie kwasotwórczych. Stymulują trawienie oraz łagodzą wzdęcia. Pomagają organizmowi w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii, a będąc przy tym bogate w witaminę C, pomagają układowi odpornościowemu w zwalczaniu wszelkich rodzajów infekcji. Wskazane są przy schorzeniach wątroby, jako środek przeciw szkorbutowi, a także pomocniczo w nadciśnieniu tętniczym. Przeciwwskazaniem jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność.
7. Jabłka czerwone (np. lobo, early genewa, gala, jonagold, gloster, kosztel czerwony) to kopalnia witamin, błonnika i innych substancji odżywczych wzmacniających układ odpornościowy. Są skarbnicą węglowodanów prostych, które bardzo szybko przenikają do krwi i stanowią zastrzyk energii dla zmęczonego ustroju. W owocach tych występuje unikalna kombinacja witamin C i P oraz magnezu, które uelastyczniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegając miażdżycy. Zawartość witaminy C w poszczególnych odmianach jabłek jest jednak różna. Składniki mineralne obecne to m.in żelazo i potas, które mają właściwości odkwaszające. Dlatego owoce te są szczególnie polecane osobom spożywającym duże ilości produktów mięsnych i zbożowych. Przeciwdziałają miażdżycy i wspomagają leczenie anemii. Wapń i krzem znajdujące się w skórce jabłka pozytywnie pływają na stan włosów. Zawierają też cenne włókno pokarmowe – błonnik. Najwięcej tego składnika zawiera skórka i gniazda nasienne. Nierozpuszczalne frakcje błonnika po spożyciu wiążą wodę, pęcznieją w żołądku i dzięki temu zmniejszają uczucie głodu. Błonnik działa na organizm wielokierunkowo. Wymiata resztki pokarmowe i szkodliwe produkty przemiany materii, zapobiegając ich zaleganiu i fermentacji w jelitach. Działa oczyszczająco, ponieważ wiąże metale ciężkie, wolne rodniki i toksyny, a następnie usuwa je z organizmu. Posiada także zdolność wiązania złego cholesterolu i w ten sposób obniża jego poziom w organizmie. To owoce zdecydowanie niskoenergetyczne.
8. Maliny – zawierają duże ilości węglowodanów (przede wszystkim fruktozę i glukozę oraz niewielkie ilości sacharozy), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, oksalowy, winny, kapronowy, salicylowy, mrówkowy), które oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, garbniki i barwniki, sole mineralne, pierwiastki śladowe (znaczne ilości potasu, trochę magnezu, wapnia, fosforu, żelaza i miedzi). Na szczególną uwagę zasługuje kwas elagowy, który jak donoszą ostanie badania, usuwa także związki kancerogenne, czyli mogące przyczynić się do powstawania nowotworów oraz kwas acetylosalicylowy w postaci nie wywołującej żadnych skutków ubocznych. Żelazo jest istotne w procesach krwiotwórczych, a magnez podstawą sprawnie funkcjonującego układu nerwowego. Zawierają też witaminy A i C, niewielkie ilości witaminy PP oraz witamin z grupy B, pektyny, antocyjany, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Czerwony kolor malin jest zasługą glikozydów antocyjanowych – barwników, które wspólnie z witaminą C, wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego. Przede wszystkim wzmacniają odporność i elastyczność ścianek naczyń krwionośnych i to zarówno dużych arterii, jak i naczyń włosowatych. Tym samym chronią przed zawałem serca i wylewem krwi do mózgu, a także przed takimi mankamentami urody, jak popękane naczyńka krwionośne. Znane są też właściwości przeciwzapalne i napotne, stąd stosowane są powszechnie przy przeziębieniach, (obniża temperaturę i wywołuje poty). Malina jest stosowana w chorobach bakteryjnych i wirusowych, którym towarzyszy gorączka, ponieważ działa naturalnie rozgrzewająco.
9. Arbuz – zawiera głównie witaminy A i C, śladowe ilości witamin: B1, B2 i B6, β-karoten, kwas foliowy i likopen, jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, które chronią przed chorobami serca i nowotworami. Z tego samego względu niektóre źródła przypisują mu działanie antywirusowe i przeciwzakrzepowe, a także chroniące przed zaćmą. W sole mineralne nie jest zbyt zasobny, ale zawiera wszystkiego po trochu, w tym przede wszystkim potas, magnez, miedź, mangan, fosfor i żelazo. Żelazo pomaga osobom anemicznym i rekonwalescentom. Ze względu na zawartość potasu jedzenie arbuzów zaleca się chorym na zapalenie miedniczek nerkowych, mającym piasek lub kamienie w nerkach, działa moczopędnie i jest skuteczny w leczeniu obrzęków spowodowanych zaburzeniami pracy serca i nerek. Pomaga przy anemii, nadciśnieniu i schorzeniach reumatycznych. Słodki i orzeźwiający smak zawdzięcza zawartości kwasu jabłkowego i cytrynowego. Oczyszcza organizm z toksyn, pomaga schudnąć. Miąższ i sok z arbuza zaleca się podawać chorym w stanach podgorączkowych. Jest niezastąpiony podczas upałów, gasi pragnienie, orzeźwia i odświeża. Zawarty w owocu błonnik wywołuje uczucie sytości. Jest wskazany dla sportowców, gdyż porcja arbuza pomaga wydalać z organizmu szkodliwe związki gromadzące się w mięśniach w czasie intensywnych ćwiczeń. Sok wyciśnięty z tego owocu działa przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. Łagodzi stany zapalne dziąseł, rany i paradontozę. Zalecany jest też dla osób z nadwagą i cierpiących na cukrzycę typu 2. Jest równocześnie doskonałym lekiem na skórę. Działa przeciwzmarszczkowo, tonizująco i ściągająco, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, wyprysków i zajadów.
10. Rabarbar – zawiera całą paletę cennych składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, magnez, sód, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę C i β-karoten. Jest zasadotwórczy i niskokaloryczny. Zawiera też polifenole, które zabijają selektywnie lub uniemożliwiają wzrost komórek nowotworowych. Ma dużą ilość żelaza, kwasu jabłkowego oraz kwasu szczawiowego, który usuwa z organizmu wapń i może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych, dlatego też specjaliści uważają, że powinien być spożywany przez człowieka ale z umiarem. Nie powinno się go łączyć ze szczawiem oraz szpinakiem, ponieważ te produkty także zawierają kwas szczawiowy. Należy do roślin leczniczych i stosowany jest między innymi w leczeniu atonii jelit, otyłości, braku łaknienia oraz przy niezbyt nasilonych żółtaczkach. Charakteryzuje się także lekkimi właściwościami przeczyszczającymi (zawiera 3-9% hydroksyantracenu) oraz dezynfekującymi przewód pokarmowy.
11. Grapefruit czerwony – zawiera 7% cukrów, 1% kwasu cytrynowego, witaminy z grupy B oraz witaminę C (pomaga w obronie przed żylakami a także zapobiega i łagodzi przeziębienia). Zawiera wiele cennych składników roślinnych takich jak flawonoidy, fenole, pektyny, organiczny kwas salicylowy który pomaga rozpuścić nieorganiczny wapń w organizmie. W miąższu występują karoteny (głównie lykopen) warunkujący jego czerwone zabarwienie i chroni przed nowotworami pęcherza, trzustki i szyjki macicy. Występują w nim również inne kwasy owocowe, magnez, wapń, żelazo, potas i sporo innych związków zasadotwórczych. Nowsze odmiany owocu, które mają różowawą skórkę i różowy lub czerwony miąższ nie zawierają narynginy. Ułatwia spalanie tłuszczów, pobudza wydzielanie żółci, obniża poziom cholesterolu we krwi, w czym pomagają przede wszystkim białe, gorzkawe i dlatego odrzucane przez większość błonki występujące wokół miąższu. Wskazany jest w leczeniu cukrzycy. Substancje znajdujące się w grapefruitach mają działanie antygrzybiczne. Likwidują drożdżaki – często skuteczniej niż stosowane w tym celu środki farmakologiczne. Ma niską wartość energetyczną, przyspiesza przemianę materii, wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm usuwając toksyny.
12. Liczi – inne nazwy to: chińska śliwka, bliźniarka smaczna, ang: lychee, leetchee, dragon eye, chin: Pinyin) to czerwony owoc wielkości kasztana rosnący na drzewach. Owoc ma przyjemny, lekko słodkawy smak ( to dzięki zawartości glukozy i fruktozy). Zawiera sporo witaminy C, soli mineralnych i kwasu jabłkowego oraz dużą ilość polimerów polifenoli. Badania opublikowane w Toxicology and Applied Pharmacology wykazały, że posiada wyjątkowe właściwości hamujące rozwój raka piersi. Może również pomóc na dolegliwości układu pokarmowego, ogólne samopoczucie i wzmocnienie odporności organizmu.
13. Figi ciemne – zawierają od 12 do 25% glukozy i fruktozy, witaminy C i z grupy B oraz karoten. Są bardzo bogate w sole mineralne, zawierają m.in.: potas, wapń, magnez i fosfor. Ze względu na zawartość tych składników polecane są osobom przy schorzeniach naczyniowo-sercowych. W 100 g suszonych fig jest tyle wapnia ile w szklance mleka. Ich dodatkowym atutem, jest właściwy stosunek wapnia do fosforu, umożliwiający optymalne wykorzystanie obu pierwiastków przez organizm. Dzięki niskiej zawartości fosforu ułatwiają utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Z fig produkuje się sok, który działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe, jest on także z powodzeniem stosowany w leczeniu anemii. Konfitury i odwary zalecane są w przypadku nieżytów żołądka i zaparć, wywar z liści stosowany jest przy kaszlu i przeziębieniach, a sok mleczny do leczenia ran. Są pomocne przy niestrawnościach, pomagają w prawidłowym trawieniu białek i łagodzą tym samym niekorzystne objawy żołądkowo-jelitowe. Mieszkanki niektórych krajów afrykańskich uważają również, że ten sok leczy bezpłodność i sprzyja laktacji. Suszone charakteryzują się one najwyższą, wśród suszonych owoców, zawartością błonnika pokarmowego, dzięki czemu mogą poprawiać perystaltykę jelit zapobiegając zaparciom. Odgrywa to ważną rolę w zapobieganiu nowotworom jelita grubego. Mogą także przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Tę ostatnią właściwość potwierdziły badania prowadzone na uniwersytecie Rutgera w New Jersey, które pozwoliły na ustalenie, że zawierają fitosterole. Dzięki tym związkom posiadają zdolność obniżania syntezy cholesterolu w organizmie, dzięki czemu wpływają na spadek jego ogólnego poziomu we krwi. Sugeruje się, iż mogą też ułatwić „rzucanie palenia”. Pociąg do papierosa jest silniejszy w stanie zakwaszenia organizmu, a zneutralizowanie tego stanu zmniejsza chęć palenia.
14. Papaja pomarańczowa – jest owocem bogatym w witaminę C, kwas foliowy i inne witaminy z grupy B oraz potas. Ma o 33% więcej witaminy C i aż o 50% więcej potasu niż pomarańcze, posiada ona także o 13 razy więcej witaminy C i 2 razy więcej potasu niż jabłka. I cztery razy więcej witaminy E niż jabłka i pomarańcze razem wzięte. Jest także świetnym źródłem błonnika, witaminy A i E, luteiny oraz likopenu (100g to około 2000 ug likopenu). Jest owocem zasadowym i jego spożycie przyczynia się do odkwaszenia organizmu. Zawiera zaledwie 0,2% kwasów – są to kwasy: cytrynowy i jabłkowy – dzięki temu owoce nie są cierpkie. Zawiera także 9% cukrów (w równych ilościach glukozę, fruktozę i sacharozę) i dużo karotenów. W owocu znajdują się także związki mineralne: cynk, potas, magnez, żelazo dlatego jej spożycie zwiększa aktywność biologiczną i ma pozytywny wpływ na odporność organizmu. Jest niskokaloryczna. Obfituje w liczne enzymy trawienne z których najważniejsza jest papaina, często nazywana roślinną pepsyną. Papaina jest enzymem, który rozkłada białka. Poprzez uczestnictwo w rozkładzie białek (szczególnie pochodzenia zwierzęcego) i zapobiega wzdęciom i ogólnemu zatruciu organizmu w wyniku procesów gnilnych, które zachodzą wskutek trawienia reszt białkowych przez bakterie. W lecznictwie ludowym papaja już od dawna używana jest przy schorzeniach żołądka oraz do zwalczania pasożytów jelit. Może być szczególnie pomocna dla chorych cierpiących na dolegliwości stawów, którzy w ramach terapii dostają duże ilości aspiryny oraz dla chorych, którzy z powodu chorób zapalnych muszą zażywać sterydy lub inne preparaty hormonalne. Poprawia zdrowie w różnych chorobach przewodu pokarmowego, takich jak wrzody, zapalenie okrężnicy, zapalenie żołądka i innych. Pomaga przy zaparciach, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę przy cukrzycy, pomaga też w wysokiej kwasowości soku żołądkowego, szczególnie przy wrzodach.
15. Owoce dzikiej róży – zawierają 20-krotnie więcej łatwo przyswajalnej witaminy C niż cytryna, która korzystnie wpływa na poprawę stanu odporności, zwłaszcza przeciwwirusowej i przeciwnowotworowej. Zawiera też garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry, pektyny, także flawonoidy, cukry, ksantofile oraz mniejsze ilości witamin B1, B2, E, K i P oraz trochę olejku eterycznego. Owoce dzikiej róży zawierają też galaktolipid o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wykazują działanie: słabo rozkurczające, żółciopędne, łagodnie moczopędne. Są stosowana przede wszystkim jako lek ogólnie wzmacniający, ale także pomocniczo do leczenia różnych schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Ponadto działa ściągająco, hamuje krwawienie, uzupełnia braki witamin, reguluje przemianę materii, zapobiega anemii. Dzika róża działa także przy nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach, w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, chorobach zakaźnych. Owoce są również zalecane w łagodzeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła a także w zwalczaniu chorób, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała.
CZERWONE WARZYWA:
1. Pomidory – kiedyś nazywane jabłkami miłości, zawierają m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, C, PP, kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy i biotynę oraz likopen, barwnik nadający tym owocom głębokiego czerwonego koloru, który wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, przez co ma silne działanie antynowotworowe. Ta substancja hamuje też starcze zmiany zwyrodnieniowe w narządzie wzroku i obniża poziom cholesterolu. Likopen jest szczególnie przyswajalny dla człowieka w formie poddanej termicznej obróbce (przetwory pomidorowe). Zawarta w nich witamina C zwiększa stopień jej dotlenienia oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne, ożywiając ją i dodając blasku, a witamina E chroni przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się. Korzystnie działa na urodę nie tylko w diecie, lecz także w zastosowaniu zewnętrznym. potas.
Potas aktywnie neutralizuje szkodliwy nadmiar soli w naszej diecie, powodujący zwiększone ciśnienie tętnicze, zatrzymywanie wody oraz skurcze mięśni. Witamina A działa korzystnie na nerwy wzrokowe, wzmacniając je u osób pracujących przy komputerze i spędzających czas przed telewizorem. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego do swojego jadłospisu powinny wprowadzić pomidory kobiety oczekujące dziecka, a także osoby znerwicowane żyjące w ciągłym stresie, bowiem warzywo to ma właściwości uspokajające i kojące nerwy. Obecność potasu sprawia również, że opisywane warzywo wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego mózgu, wydatnie polepszając jego zaopatrzenie w tlen. Zawierają też dużo błonnika i mało kalorii (zaledwie 23 kcal na 100 ml), szybko dają poczucie sytości, stąd są zbawienne dla odchudzających się. Jego zadaniem jest również pobudzanie przemiany materii oraz oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Są nieocenione w diecie osób chorych na cukrzycę, cierpiących na schorzenia nerek i serca. Uspokajają, gdyż zawierają też sole bromu. Wykazują też działanie antynowotworowe, antywirusowe i poprawiają znacząco odporność organizmu. Wspomagają także proces gojenia ran i przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów, a zatem chronią serce i układ krążenia. Jedynie alergicy pokarmowi powinni być ostrożni z tą czerwoną kuracją, ze względu na silne właściwości uczulające.
2. Marchew – zawiera prowitaminę A, która ma działanie przeciwutleniające, a tym samym przeciwrakowe, a β-karoten wraz z witaminą C chroni przed wolnymi rodnikami. Karoten korzystnie wpływa na wzrok, odporność i ładny wygląd cery. Ponadto zawiera 90% wody, około 7% węglowodanów, 1% białek, 0,2% tłuszczów, 1% celulozy oraz 1% składników mineralnych: sód, potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, cynk, kobalt, mangan, fosfor, fluor, jod, a także witaminy E, K, B1, B2, B6 to im właśnie zawdzięczmy jędrne ciało, piękną cerę i karnację skóry oraz zdrowe i mocne włosy i paznokcie. Prowitamina A wspaniale działa na wzrok. Zawiera też kwasy: foliowy, szczawiowy, nikotynowy, owocowy, pantotenowy. Jest najlepszym środkiem na odtruwanie tkanek. Alkalizuje, oczyszcza, krzepi i pobudza wszystkie układy organizmu, wyczerpane i chore z powodu braku surowych produktów w pożywieniu współczesnego człowieka. Ma szczególnie dobry wpływ na nadnercza, współodpowiedzialne za sprawne działanie całego układu dokrewnego. Odtruwa wątrobę, dba o jej regenerację oraz sprawną pracę jako filtr krwi z toksyn. Obniża zbyt wysokie zakwaszenie krwi, które towarzyszy toksemii. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – odpiera ataki bakterii i wirusów, poprawia wzrok, przede wszystkim jednak jest silnym przeciwutleniaczem, chroniąc nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jest antidotum przeciwko nowotworom, chorobom serca i przedwczesnemu starzeniu się. Flawonoidy zawarte w marchwi nie tylko zwalczają wolne rodniki, powodujące przedwczesne starzenie się organizmu, lecz także działają przeciwskurczowo na naczynia krwionośne. Wpływa również na obniżanie poziomu tłuszczów we krwi, zawarta w niej celuloza pomaga pozbyć się szkodliwego cholesterolu – czyni ją to skuteczną ochroną przed miażdżycą i chorobami wieńcowymi. Działa wzmacniająco i przeciwanemicznie, reguluje pracę żołądka, utrzymuje w zdrowiu wątrobę i poprawia metabolizm. Jest też najmniej szkodliwym środkiem na odrobaczenie. Znajduje się w niej olejek eteryczny, który wpływa na mięśnie pasożytów jelitowych – owsików i glist ludzkich. Olejek podrażnia je, powodując ich „ucieczkę”.
3. Buraki – zawierają potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C i B1. Ponadto występuje w nich kwas foliowy (już 200 g buraka pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania). Kwas foliowy zapobiega wapnieniu naczyń krwionośnych i wzmacnia odporność organizmu. Niedobór może powodować złe samopoczucie, rozdrażnienie i niespokojny sen. Kwas foliowy ma również dobroczynne działanie na matowe włosy, przedwczesną siwiznę, łamliwe paznokcie. Ze względu na zawartość kobaltu są cennym warzywem przy leczeniu anemii. Kobalt jest niezbędny do tworzenia czerwonych ciałek krwi.
Buraki unieszkodliwiają chorobotwórcze bakterie i blokują ich zdolność przylegania do tkanek. Są również zalecane przy schorzeniach gastrologicznych. Zawierają sporo błonnika i ułatwiają trawienie. Zaleca się jedzenie buraków nawet po poważnych operacjach jelita grubego. Działają też przeciwzapalnie i antyutleniajaco, szczególnie dobroczynne dla wątroby i systemu immunologicznego mają silne działanie krwiotwórcze, dlatego polecane są anemikom i osobom osłabionym. Używane również do walki problemami skóry, chronicznymi infekcjami, chorobą wieńcową. Są zasadotwórcze, odkwaszają organizm. Wieloletnie badania przypisują burakom działanie przeciwrakowe. Powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, więc powinni je ograniczyć diabetycy. Zawierają też sporo szczawianów, nie są więc wskazane dla osób cierpiących na kamicę nerkową i reumatyzm.
Buraki unieszkodliwiają chorobotwórcze bakterie i blokują ich zdolność przylegania do tkanek. Są również zalecane przy schorzeniach gastrologicznych. Zawierają sporo błonnika i ułatwiają trawienie. Zaleca się jedzenie buraków nawet po poważnych operacjach jelita grubego. Działają też przeciwzapalnie i antyutleniajaco, szczególnie dobroczynne dla wątroby i systemu immunologicznego mają silne działanie krwiotwórcze, dlatego polecane są anemikom i osobom osłabionym. Używane również do walki problemami skóry, chronicznymi infekcjami, chorobą wieńcową. Są zasadotwórcze, odkwaszają organizm. Wieloletnie badania przypisują burakom działanie przeciwrakowe. Powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, więc powinni je ograniczyć diabetycy. Zawierają też sporo szczawianów, nie są więc wskazane dla osób cierpiących na kamicę nerkową i reumatyzm.
4. Papryka czerwona – zawiera bardzo dużo witaminy C, sporo witamin z grupy B oraz związków mineralnych (potasu, wapnia, żelaza, magnezu). Jest jedynym warzywem, które w trakcie gotowania, pieczenia oraz suszenia nie traci cennej witaminy C. Tę wyjątkową właściwość zawdzięcza temu, ze w jej składzie nie występuje enzym askorbinaza. Zawiera też flawonoidy, którym przypisuje się działanie rozrzedzające krew, co może chronić przed zaburzeniami krążenia, przed zawałem serca albo wylewem krwi do mózgu. Szczególne znaczenie ma luteolina, która nawet w niewielkich ilościach stanowi ochronę przed chorobami serca, chorobami nowotworowymi i chronicznymi dolegliwościami wieku starczego. Ponadto odmiana czerwona zawiera dużo β-karotenu (w 70% zaspakaja dzienne zapotrzebowanie na tę prowitaminę). Dodatkowo papryka czerwona zawiera rutynę – idealną dla pań o kruchych naczynkach krwionośnych, które wzmacnia. Jest niskokaloryczna, stąd szeroko stosowana w diecie odchudzającej. Zalecana jest również dla sportowców – kulturystów. Podczas spożywania potraw z papryki (szczególnie ostrej) uwalniają się kwasy tłuszczowe, zwiększa się poziom adrenaliny, przyspiesza metabolizm, dzięki czemu spala się tłuszcz a nasila się synteza białka. Odmiany ostre papryki zawierają 0, 5-1, 9% kapsaicyny, a słodkie – 0,01-0,015%. Ostra zawiera duże dawki kapsaicyny, substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciw zapalnym, pomocnej w powstrzymywaniu formowania złogów przeciw cholesterolowych. Pobudza zakończenie nerwów czuciowych skóry i błon śluzowych oraz drażni tkanki otaczające, wywołując przekrwienie. Chili jest stosowana, jako środek przeciw starzeniu a Japończycy uważają, że może zwiększyć płodność. Na całym świecie stosowana jest, jako afrodyzjak.
5. Kapusta czerwona – zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, siarkę, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminę E, K, B1, B2, B6, C, biotynę, kwas pantotenowy i nikotynowy. Liście kapusty głowiastej czerwone zawierają antocyjaniny, co nadaje jej ciemny, czerwonofioletowy kolor. Zawiera też izoflawony, czyli przeciwutleniacze zapobiegające nowotworom. Ma zdolności do regulowana ciepłoty ciała, kiedy jest ona za wysoka, potrafi ją obniżyć, a kiedy na niska – podwyższyć. Ze względu na dużą zawartość siarki, bardzo korzystnie wpływa na kondycję włosów, paznokci i skóry. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wykorzystywana jest również do leczenia wrzodów żołądka, niedokwaśności, nadkwasocie, zapaleniu woreczka żółciowego, wątroby, śledziony, w chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, ogólnym zmęczeniu i do łagodzenia bólów reumatycznych. Współczesne badania potwierdzają możliwość profilaktycznego działania przeciw zagrożeniom nowotworowym dzięki zawartości indoli, flawonoidów, witamin C i E oraz innych przeciwutleniaczy, które mają ogromne znaczenie w walce z wolnymi rodnikami. W kapuście, wśród mikroelementów znajduje się w minimalnych ilościach arsen niezbędny do syntezy niektórych związków w organizmie ludzkim.
6. Fasola czerwona – jest pełnowartościowym źródłem białka i substancji odżywczych. Zawiera fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk i związki siarki, kwasy organiczne, witaminy, przede wszystkim B i PP oraz błonnik, skrobię i substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych. Błonnik daje uczucie sytości, chroni przed nowotworami, stabilizuje poziom cukru we krwi i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Dostarcza ona energii, która jest stopniowo wykorzystywana przez organizm. Polecana w początkach cukrzycy, chorobach nerek, pęcherza i dróg moczowych oraz kamicy, zwłaszcza fosforanowej. Lekko obniża ciśnienie i leczą gościec. Zalecana jest też w dietach odchudzających oraz wegańskich i wegetariańskich. Nie poleca się jej natomiast kobietom w ciąży, osobom starszym z zaawansowaną miażdżycą i osobom cierpiącym na obniżoną perystaltykę jelit. Stwierdzono bowiem, że działa paraliżująco na ruchy robaczkowe jelit, zwiększa krzepliwość krwi i zlepia czerwone ciałka.
7. Rzodkiewka – zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Jest dobrym źródłem witaminy C, niewielkich ilości witaminy B1, B2 i PP oraz takich składników mineralnych jak żelazo (0,8 mg/100 g produktu), wapń, siarka, magnez, miedź i mangan. Zestawienie w jednej roślinie żelaza, miedzi i manganu może korzystnie wpływać na procesy krwiotwórcze w organizmie. Dlatego też rzodkiewka jest polecana osobom cierpiącym na niedokrwistość. W skórce i w warstwach zewnętrznych znajduje się czerwony barwnik z grupy antocyjanowej nadający zgrubieniu charakterystyczny kolor. Zawiera też duże ilości wody, niewiele białka i węglowodanów (głównie cukier). Specyficzny smak nadaje rzodkiewce olejek gorczyczny, zawierający siarkę, który działa pobudzająco na organy trawienia i apetyt. Zwiększa odporność naszego organizmu (witamina C, związki siarki, które mają działanie bakteriobójcze), zapobiega nadciśnieniu (związane jest to z dużą ilością potasu, który wypiera sód z organizmu), ma działanie wykrztuśne (dzięki obecności olejków eterycznych, które leczą kaszel i oczyszczają zatoki) oraz reguluje przemianę materii. Duża ilość siarki w rzodkiewce bardzo dobrze wpływa na urodę, a szczególnie na bujność włosów, żelazo zaś jest niezbędne dla ludzi z problemami anemicznymi, pomaga także w przetransportowaniu dużej dawki tlenu, co sprawia, że podczas np. egzaminu będzie sprzymierzeńcem zdającego, gdyż pozwala usuwać zmęczenie. Ta nowalijka polecana jest także reumatykom oraz ludziom z problemami nerkowymi (kamienie nerkowe).
8. Cebula czerwona – zawiera m.in. sód, potas, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod, karoten, witaminy: E, B1, B2, B3, B5, B6, C. Bogata jest w błonnik i aminokwasy siarkowe. Zawiera też kwercytynę (powiązany z czerwoną barwą flawonoid) o silnym działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym oraz uszczelniający ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki zawartym w soku fitoncydom ma właściwości lecznicze, przede wszystkim bakteriobójcze. Odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów zaś istniejące skrzepy rozpuszcza. Ma również silne działanie moczopędne, a także rozpuszcza i eliminuje mocznik. Dzięki temu jest doskonałym środkiem leczącym reumatyzm, artretyzm i skazę moczanową. Pobudza działanie trzustki i wątroby sprzyjając tworzeniu się i wydalaniu żółci, obniża ciśnienie krwi i wywiera korzystny wpływ na działalność przewodu pokarmowego. Wzmacnia kości oraz paznokcie. Powoduje, że włosy są piękne, a cera jedwabista. Działa dodatnio na funkcjonowanie serca i tarczycy. Ponadto uspokaja nerwy. Według alergologów zalicza się do warzyw nieuczulających.
9. Dynia pomarańczowa – zawiera dużo prowitaminy A (im bardziej intensywny jest kolor miąższu, tym więcej witaminy) istotnej dla wzroku, niewielkie ilości witaminy C i z grupy B, poza tym błonnik, fosfor, potas, wapń i magnez. Oprócz tego zawiera witaminę E oraz elementy śladowe: selen, mangan, miedź i cynk. Witaminy korzystnie wpływają na wzrok, pracę serca i układu trawiennego. Regulują przemianę materii, wykazują działanie odtruwające i odwadniające. Bardzo cennymi składnikami dyni są kwasy: asparginowy, nikotynowy i pantotenowy. Odpowiedni ich poziom w organizmie sprawia, że umysł pracuje na wysokich obrotach, polepsza się pamięć i zdolność koncentracji. Ponadto jest lekkostrawna i zasadotwórcza. Neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych i zapobiega chorobom wrzodowym przewodu pokarmowego. Jej kaloryczność jest znikoma. Także pestki dyni są naturalnym lekarstwem. Zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, żywice, aminokwasy (alanina, glicyna, kwas glutaminowy) oraz fitosterol o nazwie cucubitasterol, sole mineralne, enzymy i cukry. Pestki od dawna były stosowane jako naturalny środek przeciw gliście ludzkiej i tasiemcowi. Pomagają usuwać toksyny z przewodu pokarmowego, są niezastąpione przy wszelkich kuracjach odwykowych. Działają na system nerwowy i powodują osłabienie tzw. głodu, nikotynowego czy też alkoholowego. Poza tym zapobiegają rozwojowi prostaty u mężczyzn, a nawet działają leczniczo w początkowym stadium choroby. O pestkach dyni nie powinny zapominać osoby walczące z trądzikiem czy wypadaniem włosów. Przysmak ten wpływa także na procesy przemiany materii, a to ze względu na obecność lecytyny, która także bierze udział w syntezie przekaźników bodźców nerwowych. Wpływa w ten sposób na czynność mózgu i układu nerwowego.
10. Soczewica czerwona – jest bogata w składniki takie jak wapń, fosfor, żelazo, karoten, witaminy: B1, B2, PP, C, błonnik, komplet węglowodanów, kwas foliowy. Kwas foliowy jest jedną z witamin grupy B, niezbędny do powstawania krwinek czerwonych. Reguluje rozwój komórek nerwowych, wpływa na prawidłową funkcję układu nerwowego, przewodu pokarmowego, narządów płciowych. Kwas foliowy jest niezbędnym czynnikiem wzrostu i rozwoju. W pierwszych tygodniach ciąży jego rola ściśle związana jest z rozwojem i kształtowaniem układu nerwowego, zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego. Soczewica jest niskokaloryczna o małej zawartości tłuszczu i wolna od cholesterolu. Jest również ważnym źródłem żelaza zwłaszcza dla kobiet, u których zapotrzebowanie na żelazo jest większe. Jest także bogata w proteiny (do pełnego kompletu brakuje jej tylko jednej z nich – metioniny). Rozpuszczalny błonnik oczyszcza układ trawienny. Ten typ błonnika redukuje także poziom glukozy i cholesterolu w organizmie człowieka a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę u diabetyków.
CZERWONE NAPOJE:
1. Czerwona herbata – od czarnej herbaty różni się tym, że jest poddawana krótszemu procesowi fermentacji, dlatego zawiera więcej enzymów i polifenoli. To właśnie dzięki nim posiada właściwości odchudzające. Polifenole przyspieszają spalanie tłuszczu, regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, a także obniżają poziom cholesterolu.Ponadto oczyszcza organizm, wspomaga pracę wątroby, poprawia nastrój i pobudza układ krwionośny.
2. Soki z czerwonych owoców i warzyw.
3. Herbaty z czerwonych owoców.
PRZYKŁAD JADŁOSPISU W DIECIE CZERWONEJ:
I śniadanie: szklanka ziołowej lub owocowej (np. z hibiskusa) herbaty bez cukru, pojemniczek chudego jogurtu naturalnego, 20 dag sałatki owocowej, np. z truskawek, malin lub mieszanych owoców, 1 kromka ciemnego, tostowego pieczywa.
II śniadanie: szklanka soku z różowych grapefruitów przyprawionego pieprzem, solą i kroplą oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Obiad (do wyboru):
1. Zupa z dyni, warzywa (marchewka, czerwona kapusta ugotowana na parze, pomidor, kawałek rzepy, papryki, 1–2 rzodkiewki, łyżeczka oliwy).
2. Zupa krem z pomidorów z dodatkiem świeżej bazylii, ryba pieczona lub gotowana na parze z plasterkiem cytryny i jedną łyżeczką sosu sojowego.
3. Szklanka zupy kremu z selera (kawałek bulwy i łodygi, marchewki, pomidora, 5 truskawek i garść malin), polędwica z porzeczkami i łyżką ugotowanego makaronu.
2. Zupa krem z pomidorów z dodatkiem świeżej bazylii, ryba pieczona lub gotowana na parze z plasterkiem cytryny i jedną łyżeczką sosu sojowego.
3. Szklanka zupy kremu z selera (kawałek bulwy i łodygi, marchewki, pomidora, 5 truskawek i garść malin), polędwica z porzeczkami i łyżką ugotowanego makaronu.
Kolacja (do wyboru):
1. 1 szklanka soku z porzeczek i malin, sałatka z arbuza, 1 szklanka świeżego soku z pomarańczy.
2. Sałatka z pomarańczy (1 pomarańcza, kilka liści sałaty, łyżeczka oliwy, sól, parę ziarenek sezamu), grzanka z pomidorem.
3. Pucharek mieszanych cytrusów (1 pomarańcza, pół grejpfruta, 1 mandarynka, sok z cytryny), sałatka z warzyw z grzanką.
PRZYKŁADOWE PRZEPISY:
Polędwica z porzeczkami
Składniki (4 porcje): 50 dag polędwicy wieprzowej lub wołowej, 100 ml czerwonego wina, sól, pieprz, olej, 30 dag porzeczek, 1 pomarańcza.
Przygotowanie: Polędwicę skropić winem, oprószyć solą i pieprzem, odstawić na 1 godzinę. Posmarować olejem, owinąć folią aluminiową, piec 50 min. w 180°C, pokroić na plastry. Porzeczki i miąższ pomarańczy przełożyć do rondelka, podlać wodą, zagotować, sosem polać mięso.
Przygotowanie: Polędwicę skropić winem, oprószyć solą i pieprzem, odstawić na 1 godzinę. Posmarować olejem, owinąć folią aluminiową, piec 50 min. w 180°C, pokroić na plastry. Porzeczki i miąższ pomarańczy przełożyć do rondelka, podlać wodą, zagotować, sosem polać mięso.
Sałatka z arbuza
Składniki (4 porcje): pół arbuza, 3 łyżki sera fety, skórka z pomarańczy, listki melisy do dekoracji.
Przygotowanie: Z miąższu arbuza specjalną łyżeczką wyciąć kulki, ułożyć je na talerzu, posypać serem, udekorować wiórkami z dokładnie wyszorowanej, sparzonej skórki pomarańczowej oraz listkami melisy.
Przez resztę tygodnia należy komponować menu na podstawie pierwszych trzech dni lub po prostu powtarzać je. Z truskawek czy malin łatwo wymyślić nowe danie, ale należy unikać polewania ich śmietaną z cukrem pudrem, lepiej użyć jogurtu naturalnego.
Przygotowanie: Z miąższu arbuza specjalną łyżeczką wyciąć kulki, ułożyć je na talerzu, posypać serem, udekorować wiórkami z dokładnie wyszorowanej, sparzonej skórki pomarańczowej oraz listkami melisy.
Przez resztę tygodnia należy komponować menu na podstawie pierwszych trzech dni lub po prostu powtarzać je. Z truskawek czy malin łatwo wymyślić nowe danie, ale należy unikać polewania ich śmietaną z cukrem pudrem, lepiej użyć jogurtu naturalnego.
Czerwona kapusta z żurawiną
Składniki: ¼ główki kapusty (średniej wielkości), 2 czubate łyżki konfitury z żurawiny (mało słodkiej), 1 łyżka octu winnego (jabłkowego lub wiśniowego), sól, cukier, pieprz mielony, 2 łyżki masła.
Przygotowanie: Kapustę drobno uszatkować. Zalać osoloną (1 łyżeczka soli) wodą .Gotować 30 min. Odcedzić. W rondlu rozpuścić masło. Włożyć kapustę. Dodać konfiturę z żurawiny, ocet i dusić mieszając 15 min. Doprawić do smaku solą, pieprzem i jeśli trzeba cukrem.
Papryka nadziewana soczewicą
Składniki: 2/3 filiżanki soczewicy czerwonej, 1 kawałek imbiru, 4 łyżki oleju roślinnego, 1 łyżeczka kolendry, 4 średnie czerwone papryki, 1 1/4 filiżanki wody, 1 łyżeczka kminku, 2 posiekane cebule, 2 zielone papryczki chilli, sól , pieprz.
Przygotowanie: Opłukać soczewicę i namoczyć na 30 min. Rozgrzać połowę oleju na patelni, dodać paprykę i smażyć aż zbrązowieje. Papryki wystudzić i osączyć z tłuszczu. Pozostały olej wlać do dużego rondla. Podsmażyć kminek aż nasiona zaczną pękać. Dodać cebulę, papryczki chilli i smażyć jeszcze ok. 8 min. Dodać imbir i kolendrę. Osuszyć soczewicę i dodać ją do pozostałych składników, przyprawić, zalać wodą. Wszystko wymieszać i przykryć pokrywką. Dusić 15 do20 min. lub do momentu aż woda odparuje. Przyprawić pieprzem i solą. Z papryk obciąć wierzchołki i usunąć pestki. Nadziać je duszoną w przyprawach soczewicą . Włożyć do piekarnika i zapiekać przez ok. 15 min.
Przygotowanie: Opłukać soczewicę i namoczyć na 30 min. Rozgrzać połowę oleju na patelni, dodać paprykę i smażyć aż zbrązowieje. Papryki wystudzić i osączyć z tłuszczu. Pozostały olej wlać do dużego rondla. Podsmażyć kminek aż nasiona zaczną pękać. Dodać cebulę, papryczki chilli i smażyć jeszcze ok. 8 min. Dodać imbir i kolendrę. Osuszyć soczewicę i dodać ją do pozostałych składników, przyprawić, zalać wodą. Wszystko wymieszać i przykryć pokrywką. Dusić 15 do20 min. lub do momentu aż woda odparuje. Przyprawić pieprzem i solą. Z papryk obciąć wierzchołki i usunąć pestki. Nadziać je duszoną w przyprawach soczewicą . Włożyć do piekarnika i zapiekać przez ok. 15 min.
Zupa z czerwonej soczewicy
Składniki: 2 kostki bulionu warzywnego, 1 szklanka czerwonej soczewicy, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, curry, papryka słodka, sól, pieprz.
Przygotowanie: Do 1,5 litra gotującej się wody wrzucić 2 kostki warzywne. Do gotowego wywaru z warzyw wrzucić szklankę czerwonej soczewicy. Przyprawić curry (ok. 2 łyżek), papryką słodką, solą i pieprzem. W międzyczasie pokroić cebulę na małe części i razem ze zmiażdżonym czosnkiem smażyć na patelni. Gdy cebula się zeszkli, dodać ją do gotującej się zupy curry z soczewicą. Zupę gotujemy na małym ogniu i pod przykryciem jeszcze ok. 20-25 min. Podajemy ciepłą.
Hinduska sałatka z papai
Składniki: 1 papaja, 3 łyżki świeżo startego imbiru, avokado, 1 czerwona cebula, sok z 2 cytryn, szczypta soli, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka octu winnego, sałata roszponka
Przygotowanie: Papaję obrać i przekroić na pół, odpestkować i pokroić w dość dużą kostkę. Cebulę obrać i poszatkować. Połączyć ją z sokiem z cytryn, imbirem, solą. Przyprawioną cebulę połączyć z kostkami papai, avokado i sałatą.. Dodać oliwę z oliwek, wymieszać i dodać ocet winny. Całość dokładnie wymieszać. Zakryć folią spożywczą. Włożyć sałatkę do lodówki na ok 3 godziny. Podawać schłodzoną.
Przygotowanie: Papaję obrać i przekroić na pół, odpestkować i pokroić w dość dużą kostkę. Cebulę obrać i poszatkować. Połączyć ją z sokiem z cytryn, imbirem, solą. Przyprawioną cebulę połączyć z kostkami papai, avokado i sałatą.. Dodać oliwę z oliwek, wymieszać i dodać ocet winny. Całość dokładnie wymieszać. Zakryć folią spożywczą. Włożyć sałatkę do lodówki na ok 3 godziny. Podawać schłodzoną.
Krem z pieczonych buraków, z pomarańczą i tymiankiem
Składniki (na 4 porcje): 650 g małych buraczków, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 nieduża cebula, pokrojona w kosteczkę, 2 ząbki czosnku, posiekane, 1 łyżka posiekanego świeżego tymianku, sól i świeżo zmielony czarny pieprz, sok z 1/2 pomarańczy + 1 pełna łyżeczka startej skórki z pomarańczy, 1 litr bulionu jarzynowego, jogurt naturalny, kilka łyżek posiekanego szczypiorku.
Przygotowanie: Buraczki umyć (większe przekroić), każdy zawinąć w kawałek folii aluminiowej, ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piec przez 1 godzinę, następnie wyjąć z folii i obrać ze skórek. Pokroić na mniejsze kawałki. Na dużej patelni rozgrzać oliwę i na wolnym ogniu zeszklić cebulę oraz czosnek. Dodać buraczki, tymianek oraz sól i pieprz do smaku. Podsmażyć przez 4 min., następnie wlać sok z pomarańczy, dodać skórkę pomarańczową oraz bulion. Gotować pod przykryciem przez 10 min. Zmiksować na puree i ewentualnie jeszcze doprawić do smaku. Podgrzać przed podaniem, wlać do filiżanek lub małych talerzy, udekorować łyżką jogurtu wymieszanego ze szczypiorkiem. Jogurt szczypiorkowy można też zamrozić w pojemniku na lód i podawać w zupie w postaci kostek.
Przygotowanie: Buraczki umyć (większe przekroić), każdy zawinąć w kawałek folii aluminiowej, ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piec przez 1 godzinę, następnie wyjąć z folii i obrać ze skórek. Pokroić na mniejsze kawałki. Na dużej patelni rozgrzać oliwę i na wolnym ogniu zeszklić cebulę oraz czosnek. Dodać buraczki, tymianek oraz sól i pieprz do smaku. Podsmażyć przez 4 min., następnie wlać sok z pomarańczy, dodać skórkę pomarańczową oraz bulion. Gotować pod przykryciem przez 10 min. Zmiksować na puree i ewentualnie jeszcze doprawić do smaku. Podgrzać przed podaniem, wlać do filiżanek lub małych talerzy, udekorować łyżką jogurtu wymieszanego ze szczypiorkiem. Jogurt szczypiorkowy można też zamrozić w pojemniku na lód i podawać w zupie w postaci kostek.
Przeczytaj również: