Sauna dla zdrowia – rodzaje saun

30 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Fani saunowania oddają się tej czynności dla zdrowia, relaksu i przyjemności. W cieple sauny ciało się rozluźnia, odpuszcza stres, krew szybciej krąży, wzmacnia się odporność organizmu.

sauna manor house

Eksperci od dobrostanu z najlepszego holistycznego hotelu SPA w Polsce – mazowieckiego kompleksu Manor House SPA – polecają regularne saunowanie. Kąpiele saunowe hartują organizm, który staje się mniej skłonny na przeziębienia. Obniżają też aktywność współczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego m.in. za reakcje organizmu na stres, dlatego po seansie w saunie czujemy się wyciszeni i zrelaksowani. Podczas seansu w saunie pobudza się wydzielanie hormonu wzrostu, który jest uważany za hormon młodości oraz endorfin nazywanych hormonami szczęścia. Ciepło relaksuje, rozluźnia, zmniejsza też ból stawów, dlatego dobrze korzystać z sauny po treningu sportowym lub dużym wysiłku fizycznym.

sauna biowitalna wioska

Kąpiel w saunie sprawia, że pod wpływem wysokich temperatur rozszerzają się pory skóry, rozluźniają mięśnie, zwiększa się też przepływ krwi przez organizm. W rezultacie więcej tlenu dociera do wszystkich komórek organizmu, przyspiesza się akcja serca i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Seanse saunowe trwają zwykle kilkanaście minut, po których rozgrzane ciało schładzamy – wówczas naczynia skórne i mięśniowe obkurczają się pod wpływem zimnego prysznica, kąpieli w chłodnej wodzie w basenie lub jacuzzi. Dla optymalnego efektu najlepiej przeprowadzić kilka takich sesji pamiętając o uzupełnianiu płynów, by uniknąć odwodnienia organizmu.

kobieta w saunie

Według tradycyjnej kultury saunowania, sauny są strefą beztekstylną. Tak jest także w Łaźniach Rzymskich hotelu Manor House SPA, gdzie można korzystać z saun bez okrycia (jest to zalecane szczególnie w saunach parowych o wysokiej wilgotności), można też okrywać ciało płótnami, ręcznikami lub specjalnymi strojami saunowymi z naturalnych tkanin, nigdy strojem kąpielowym z elastycznego, „nieoddychającego” materiału. Najlepiej saunować nago, przy czym nagość w saunie wynika z dbałości o higienę i zdrowie, a nie chęci epatowania golizną. Ręcznik w saunach mokrych szybko stanie się mokry, więc najlepiej go odwiesić przed wejściem. Do saun suchych powinniśmy zabierać go po to, by na nim usiąść lub położyć się (nie siadamy na deskach sauny gołym ciałem). Dla swojego i innych komfortu warto przestrzegać etykiety saunowania: brać prysznic przed, w trakcie sesji i na zakończenie kąpieli saunowych, nie wietrzyć sauny często wchodząc i wychodząc, schładzać ciało pomiędzy seansami, nie polewać kamieni wodą bez pytania innych o zgodę, nie podglądać, unikać głośnych rozmów, bowiem sauna to miejsce odprężenia i wyciszenia. 

Rodzaje saun:

–  sauna sucha, tzw. fińska –  powoduje szybkie i intensywne pocenie, ponieważ ma wysoką temperaturę ok. 90-110°C i niską wilgotność względną ok. 10 proc.

sauna mokra – o temperaturze  w granicach 70-90°C (czasem 50-60°C) i wilgotności względnej 25-40 proc., którą uzyskuje się polewając wodą kamienie znajdujące się w piecu sauny, jak Biosauna w  Łaźniach Rzymskich Manor House SPA o temperaturze 70°C i 40% wilgotności.

sauna parowo-ziołowa – tu temperatura wynosi 45-65°C, a wilgotność względna 40-65 proc., efekt inhalacji jest osiągany dzięki wyposażeniu sauny w piec i generator pary, a wzmacniany przez esencje zapachowe i świeże lub suszone zioła

łaźnia parowa – wyposażona w generator pary, o maksymalnej temperaturze do 55°C i bardzo wysokiej wilgotności względnej (nawet 100 proc.)

sauna infrared – z temperaturą do 60°C i brakiem możliwości regulacji wilgotności, zamiast pieca wyposażona jest w specjalne promienniki, które emitują promieniowanie podczerwone rozgrzewające ciało

Warto wiedzieć:

ludzie w saunie suchej


– przed skorzystaniem z sauny dokładnie myjemy ciało pod prysznicem i wycieramy je do sucha! 

– wybierając się do sauny warto mieć dwa ręczniki, jeden do wycierania, drugi do siadania,
– do saun suchych zabieramy ręcznik lub prześcieradło, na którym siadamy lub kładziemy się,
– nago wchodzimy do łaźni z kamiennymi lub ceramicznymi siedziskami, siadamy na nich po spłukaniu wodą,
– najlepiej zacząć od sauny, w której jest najniższa temperatura, w kolejnych sesjach przechodzimy do cieplejszych saun,
– im wyżej usiądziemy w saunie, tym będzie cieplej,
– jedna sesja saunowa powinna trwać od ok. 12- 15 minut,
– po każdym seansie w saunie przed schłodzeniem w basenie spłukujemy pot pod prysznicem,
– odpoczywamy przynajmniej 10 minut przed kolejnym seansem i uzupełniamy płyny,
– podczas tzw. rytuałów saunowych stosujemy te same zasady, jak przy indywidualnym saunowaniu,
– niezależnie od tego czy jesteśmy sami czy w towarzystwie, jeśli źle się poczujemy natychmiast opuszczamy saunę!
– na zakończenie saunowania należy ostudzić ciało, uzupełnić płyny i umyć się, najlepiej samą wodą bez używania kosmetyków.

kompleks saunowy

Saunowanie jest zdrowe dla osób zdrowych. Wśród przeciwskazań są między innymi: choroby krążenia, otwarte rany, problemy z naczyniami krwionośnymi, noszenie soczewki. Osoby z tymi problemami nie muszą jednak całkowicie z sauny zrezygnować. Mogą korzystać na przykład w saun na podczerwień, które mają niższą temperaturę i nie przegrzeją organizmu. Można w nich przebywać dłużej, nawet pół godziny, i cieszyć się z dobrodziejstw saunowania.

Więcej na: www.manorhouse.pl

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.