Potrawy z flądry – przepisy i właściwości smacznej ryby
O tym, że ryby są zdrowe nie trzeba przekonywać nikogo. Zawierają one mnóstwo cennych składników, poprawiają stan naszego organizmu, a przede wszystkim są pyszne. Tym razem zajmiemy się flądrą. Niepozorną rybką, o której wielu zapomina. Zobaczcie dlaczego warto jeść flądrę oraz poznajcie kilka ciekawych przepisów.
Właściwości flądry
Zacznijmy od przedstawienia Wam tej cudownej rybki. Flądrę można spotkać w wodach Morza Bałtyckiego a także Północnego. Flądrę możecie bez obaw piec, grillować, dusić czy gotować na parze. Co prawda nie zaleca się jej smażenia, ponieważ wtedy pozbawiacie jej najcenniejszych składników, ale oczywiście możecie tez i w takiej formie ją spożywać. Z flądry możecie wykorzystać zarówno filety jak i tuszki.
Flądra to przede wszystkim ogromna dawka kwasów tłuszczowych omega – 3 a także witaminy B12, fosforu, białka oraz selenu. Bez obaw mogą po nią sięgać kobiety w ciąży, ponieważ nie powoduje kumulowania się związków rtęci. Flądra to ryba z gatunku chudych, czyli na 100 g mięsa przypadają tylko 83 kcal. Zawiera śladowe ilości tłuszczu czy cholesterolu. Jedząc regularnie flądrę z pewnością poprawisz pracę swojego układu sercowo – naczyniowego, wzmocnisz stan kości i zębów, zwiększysz produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym, a także utrzymasz na odpowiednim poziomie równowagę kwasowo – zasadową. Flądra wyróżnia się również sporą zawartością selenu, który jest nam potrzebny, aby nasz układ immunologiczny mógł poprawnie pracować, a nasza odporność się zwiększała.
Liczne badania naukowe wskazują na dobroczynny wpływ kwasów tłuszczowych na organizm człowieka. W przypadku niektórych schorzeń neurologicznych, chorób układu krążenia, a nawet zmian nowotworowych dieta bogata w ryby może znacznie polepszyć stan zdrowia. Kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych. Są również niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania oczu oraz mózgu. Jod zawarty w ich mięsie poprawia koncentrację, a witamina D zmniejsza ryzyko depresji.
Z pewnością najlepszą opcją jest kupno ryb z prywatnych, polskich hodowli. Odmiany pochodzące z zaufanych, dobrze zarządzanych, ekologicznych łowisk gwarantują wysoką jakość. Warto zauważyć, że spore znaczenie ma Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa (MSC) , zapewniający zrównoważony połów i wysoki standard. Oprócz tego, warto poszukać dobrze zaopatrzonych sklepów rybnych, w których dostrzega się spory ruch. Pamiętajmy, aby wybierać świeże ryby, o jaskrawym pigmencie skóry, niezamglonych, błyszczących oczach i niezbyt intensywnym zapachu. Ponadto, odpowiednio przygotowujmy dania z ryb, ponieważ ma to ogromne znaczenie.
Smażenie na głębokim tłuszczu nie jest właściwe dla osób borykających się z podwyższonym cholesterolem, czy nadwagą. Zaś, niedogotowana ryba może zwiększyć ryzyko infekcji pasożytami. Mięso musi być zatem jędrne i miękkie. Smacznym i zdrowym rozwiązaniem jest pieczenie ryb, bądź gotowanie z nich zup.
Flądra na skwareczkach
Składniki :
- 2 małe flądry
- 10 dag słoniny wędzonej
- sól
- pieprz mielony
- 2 ząbki czosnku roztarte na miazgę z solą ( lub mini kostka czosnkowa Knorra )
- sok z cytryny ( całej )
- mąka do oprószenia
Przygotowanie:
Flądry skropić sokiem wyciśniętym z całej cytryny i zostawić na 1 godzinę w lodówce . Wyjąć i osuszyć. Posolić , posypać pieprzem.i roztartym czosnkiem ( jak używamy mini kostki czosnkowej to już nie solimy ). Oprószyć mąką ( nadmiar strzepnąć ). Słoninę pokroić w drobną kosteczkę. i wytopić na skwarki na patelni. Zdjąć skwarki .Na rozgrzanym smalcu wytopionym ze słoniny usmażyć na rumiano z obu stron flądry ( w czasie smażenia poruszać patelnią by nie przywarły. Podawać z ziemniakami ( lub frytkami ) i surówką posypane podgrzanymi skwareczkami.
Flądra gotowana na parze z warzywami
Składniki:
- 2 filety z flądry
- 1 mała cukinia
- 1 marchewka
- 1 garść pestek dyni
- 2 plastry sera mazdamer
- listki bazylii i natki pietruszki
- oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Marchew obieramy i wraz z cukinią kroimy w długie paseczki obieraczką do warzyw. Ser kroimy w cienkie paseczki, a w garnku do gotowania na parze gotujemy przez 10 min rybę i warzywa. Na talerzu układamy rybę, polewamy oliwą, z kolei na nią kładziemy warzywa, listki ziół, ser,posypujemy potrawę pestkami dyni i polewamy kilkoma kroplami oliwy.
Flądra z buraczkami
Składniki:
- 1 flądra
- 1 słoik buraczków pasteryzowanych lub świeżo ugotowanych
- ziemniaki gotowane
- flądra
- mąka do obtoczenia
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
Rybę oczyścić, umyć, posypać solą i pieprzem i zostawić na godzinę. Następnie obtoczyć w mące i usmażyć na oleju na złoty kolor. Buraczki podsmażyć na patelni z odrobiną mąki i przyprawami do smaku. Ziemniaki ugotować, utłuc tłuczkiem. Nakładać specjalną łyżką, polać tłuszczem
Smażona flądra
Składniki:
- 4 flądry
- ½ szklanki mąki
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Ryby oczyścić, umyć, posypać solą i pieprzem i zostawić na godzinę. Następnie obtoczyć w mące i usmażyć na oleju na złoty kolor.
Flądra z pieca
Składniki:
- 4 fladry (ok. 350 g każda)
- 1 łyżka soku z cytryny
- odrobina mąki do obtaczania
- 60 g przetopionego masła
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Rybę należy opłukać, pozbawić ciemnych części oraz błonki. Następnie osuszyć, natrzeć sokiem z cytryny i odstawić do lodówki. Teraz musisz obtoczyć rybę w mące, blachę wysmarować masłem i ułożyć flądrę. Upiec rybę ok 20 minut w 200 stopniach i podawać z solą.
Flądra z pieca z sosem sojowym
Składniki:
- flądra 2-3 małe
- olej roślinny
- sos sojowy jasny
- sok z cytryny
- Pieprz czarny mielony
Przygotowanie:
Zacznij od umycia flądry, a następnie zanurz ją w zimnej wodzie z 3-4 łyżkami octu. Następnie odstaw do lodówki na godzinę. Po tym czasie opłucz rybę i osusz ręcznikami papierowymi. Dodaj sok z cytryny oraz sos sojowy i pieprz. Owiń szczelnie i piecz 25 minut w 200 stopniach
zobacz również:
Dorsz gotowany na parze
Pasta z tuńczyka – różne pomysłowe przepisy na kanapkowe smarowidła
Tuńczyk – różne przepisy na smaczne dania z tuńczyka
Pomysł na łososia czyli różne przepisy na dania z łososia