Poronienie – 14 przyczyn poronień | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Poronienie – 14 przyczyn poronień

29 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

women

Okazuje się, że nie sztuką jest zajść w ciążę, ale szczęśliwie ją donosić do końca albo przynajmniej do takiego momentu, żeby dziecko było bezpieczne i gotowe na pojawienie się na świecie. Niestety co jakiś czas zły los sprawia, że dochodzi do poronienia. To mechanizmu doboru naturalnego, który powoduje, że zarodki z wadliwymi genami zostają usunięte.

DLACZEGO DOCHODZI DO PORONIEŃ?
Nie można jednoznacznie wskazać na przyczyny utraty ciąży, ponieważ wpływa na to wiele czynników, zarówno ze strony rodziców, jak i dziecka. Zazwyczaj determinanty kumulują się i z reguły nie występują samodzielnie. Postaramy się Wam przybliżyć tę problematykę.

1. UWARUNKOWANIA GENETYCZNIE
Mogą się pojawić anomalie chromosomowe, ale także błędy w materiale genetycznym. Nieprawidłowe struktury chromosomów przekazywane są zarówno przez jednego, jak i drugiego rodzica lub przez obydwoje. Istnieje też ewentualność ich powstania zaraz po zapłodnieniu. Do nieprawidłowości w formowaniu zarodka dochodzi też wskutek procesów obejmujących wady pępowiny, kosmówki. W konsekwencji płód obumiera albo się dalej nie rozwija i organizm matki go usuwa.

2. KONFLIKT SEROLOGICZNY
To sytuacja, w której kobieta posiada grupę krwi Rh minus, a mężczyzna Rh plus. Jeżeli dziecko odziedziczy Rh ojca i jego krwinki przejdą do krwiobiegu matki podczas ciąży, w czasie porodu albo poronienia, organizm kobiety wytwarza przeciwciała. Stają się one groźne w przypadku kolejnego oczekiwania na narodziny potomka. Jeśli kobieta nie przejdzie odpowiedniego leczenia, wówczas może dojść do straty płodu.

3. WRODZONE ANOMALIE NARZĄDÓW RODNYCH KOBIETY
Do poronienia może dojść przez pęknięcie szyjki macicy albo w wyniku niewydolności szyjkowo-cieśniowej czy zespołu policystycznych jajników. Szczególnie niebezpieczne są wady macicy (np. silne tyłozgięcie, dwurożność, guzy, mięśniaki), które uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej i jej dalszy rozwój. Również przebyte zabiegi na macicy (np. aborcje) mogą doprowadzić do powstania w błonie śluzowej licznych blizn, uniemożliwiających zdrowy progres zarodka.

4. ZABURZENIA HORMONALNE

Hormony odgrywają istotną rolę w prawidłowym przebiegu tworzenia nowego życia i wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu mogą spowodować przedwczesne zakończenie ciąży. Badaj w szczególności hormony tarczycy i hormony płciowe. Ogromne znaczenie w pierwszym trymestrze ma wydzielanie progesteronu, który podtrzymuje rozwój płodu do momentu przejęcia tej funkcji przez łożysko. Jest on odpowiedzialny za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia zarodka i za jego ochronę na etapie organogenezy. Do poronienia może doprowadzić niedobór (np. progesteronu), ale też zwiększone wydzielanie hormonu luteinizującego, co wpływa niekorzystnie na zapłodnienie, implantację i rozwój wczesnej ciąży.

5. ZASIAD GRONIASTY

To nieprawidłowe zapłodnienie komórki jajowej, która poliferuje w obrębie macicy.

6. ZABURZENIA O PODŁOŻU IMMUNOLOGICZNYM

Bardzo niebezpieczny jest zespół antyfosfolipidowy (tzw. toczeń, ASP), w którym przeciwciała z krwi kobiety stoją na drodze do prawidłowego ukształtowania łożyska.

7. WIRUSY I BAKTERIE

Najgroźniejsze są takie choroby jak np. różyczka, odra, świnka, salmonelloza, wirusowe zapalenie wątroby, grypa, toksoplazmoza. Chroń się przed nimi zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdyż rokuje to na dalszy rozwój zarodka. Wysoka gorączka może doprowadzić do przedwczesnego odklejenia się jaja płodowego. Wirusy i bakterie według badań niejednokrotnie doprowadzały do zakażenia płodu, jego obumarcia, zaburzenia rozwoju i w konsekwencji do poronienia. Pamiętaj, że w razie zachorowania należy zgłosić się do specjalisty, bo może to ocalić ciążę.

8. SCHORZENIA SPRZED CIĄŻY

np. choroby serca, nerek, cukrzyca. Musisz je szczególnie kontrolować, bo być może pojawi się konieczność wdrożenia leczenia farmakologicznego albo zmiany leków, żeby ciąża prawidłowo przebiegała.

9. POWIKŁANIA POWSTAŁE W WYNIKU ZABIEGÓW DIAGNOSTYCZNYCH

np. kordocentezy (analiza krwi pępowinowej pobranej przez lekarza), fetoskopii (biopsja tkanek płodu).

10. ZATRUCIE CIĄŻOWE (GESTOZA)

Jest to bardzo poważna dolegliwość u ciężarnych, wywołująca m. in. obrzęki ciała, białkomocz, nadciśnienie tętnicze. Przyczyny jej pojawienia się nie są jasno określone, ale niejednokrotnie eksperci wskazują na uwarunkowania genetyczne i zły stan odżywienia organizmu.

11. CZYNNIKI PSYCHICZNE

np. stres, szok. Postaraj się zatem o pogodę wewnętrzną i spokój ducha.

12. CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE

Można tutaj wymienić takie determinanty jak np. spożywanie alkoholu, palenie papierosów, dźwiganie ciężarów. Zbyt duża ilość kofeiny również nie jest wskazana. Pamiętaj o unikaniu warunków w których jesteś narażona na działanie czynników teratogennych, np. kontakt z chemikaliami, promieniowaniem. Wystrzegaj się nagłych zmian ciśnień, wstrząsów, upadków. Jeśli pracujesz w trudnych warunkach, to poproś o przeniesienie, bo jesteś w tym momencie pod szczególną ochroną.

13. ILOŚĆ WCZEŚNIEJSZYCH CIĄŻ I ICH PRZEBIEG

Kobiety, które przeszły dwie lub więcej ciąż znajdują się w grupie ryzyka. Na zwiększone prawdopodobieństwo poronienia narażone są też te mamy, których wcześniejsze błogosławione stany nie obyły się bez problemów, np. zagnieżdżenie się jajeczka poza macicą.

14. SŁABA JAKOŚĆ NASIENIA

Złej jakości nasienie powoduje wadę zarodka. Wynika to m. in. z czynników środowiskowych np. nadużywania alkoholu, stresu, złej diety.

Pamiętajcie, że ryzyko poronienia rośnie wraz z wiekiem (po 35 roku życia). Większe prawdopodobieństwo straty ciąży jest też w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego i w ciążach wielopłodowych, co oczywiście nie musi dotyczyć każdego przypadku. Bardzo ważny jest tryb życia, jaki prowadzisz – zawsze i wszędzie dbaj o siebie i dziecko, które nosisz w brzuchu.

Zobacz również:

  1. Ciąża pozamaciczna – przyczyny i objawy

  2. Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy podwójne zmartwienie?

  3. Ciąża – czy to na pewno już?

  4. Ciąża z Diagnostyką zawsze bezpieczna

  5. Ciąża na sportowo

  6. Wegetarianizm i ciąża – mity i fakty

  7. Ciąża po 40-stce – duże ryzyko czy szansa na drugą młodość?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz