Wiele z nas ma pewnie przykre wspomnienia z pokrzywą. Kojarzy się głównie z bąblami pojawiającymi się na ciele po zetknięciu z tą rośliną. Jednak to zioło ma bardzo dobre właściwości dla naszego ciała – zarówno pod względem zdrowia jak i urody.
Pokrzywa zawiera serotoninę poprawiającą nastrój, sole mineralne, wit. E, C, B1, K, a także potrzebne nam mikroelementy fosfor, żelazo, wapń, potas, magnez, jod, krzem, siarkę. Wspomaga przemianę materii, uzupełnia niedobór enzymów, pobudza produkcję erytrocytów.
Pokrzywa fantastycznie sprawdza się u osób z problemami układu moczowego. Działa moczopędnie, dzięki czemu usuwa złogi kwasu moczowego. Herbata z pokrzywy doskonale oczyszcza układ trawienny, odprowadza złogi żółciowe, a także poprawia pracę trzustki, wątroby i żołądka. Pokrzywa przyczynia się także do usuwania nadmiaru wody z organizmu, a co za tym idzie zmniejsza częstotliwość pojawiania się obrzęków. Picie naparów z tego zioła zalecane jest także chorym na anemię, ponieważ przyśpiesza budowę krwinek czerwonych.
Oprócz właściwości zdrowotnych pokrzywa wpływa też pozytywnie na naszą urodę.
Dawniej stosowało się okłady z liści pokrzywy. Pomagały w stanach zapalnych skóry, leczeniu ropni, czyraków, zaskórników, miejscowo także w bólach mięśniowych. Roślina ta dzięki witaminom w niej zawartym bardzo pozytywnie wpływa na stan naszych włosów, skóry i paznokci. Można stosować ją jako napar do picia, lub np. płukanki do włosów. Wzmacnia i rozjaśnia paznokcie, pomaga w pozbyciu się łupieżu, wzmacnia cebulki włosów, przyspieszając jednocześnie ich porost.
Jak widać nawet chwast, na który w dzieciństwie reagowaliśmy „Auć poparzyła mnie pokrzywa!”, może okazać się bardzo przydatny, a jego działanie sprawia, że sięgamy po niego częściej.
zobacz również:
- Szałwia lekarska: zastosowanie i domowe receptury
- Mięta na przejedzenie
- Bazylia – co przyprawiać i przepisy na dania z bazylią
- Co to jest Ostropest plamisty?