Podrażniona i swędząca skóra – co zrobić?

11 czerwca 2024, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Swędzenie skóry jest jedną z bardziej uprzykrzających życie dolegliwości. Z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

swędząca skóra

 

Dlaczego występuje swędzenie skóry?

Swędzenie skóry może mieć wiele różnych przyczyn. Pojawia się ono w przebiegu alergii, schorzeń czasami jest reakcją na podrażnienie. Zanim dobierzemy odpowiednią pielęgnację lub leczenie, należy stwierdzić jaka jest przyczyna problemu. Skóra może swędzieć w reakcji na czynnik alergizujący. Może być nim na przykład kosmetyk, produkt chemii domowej. Taki skutek wywołuje też u niektórych osób kontakt ze słońcem. Często takiemu swędzeniu towarzyszą też nieestetyczne bąble na skórze. Inną przyczyną swędzącej skóry może być ugryzienie. Swędząca skóra bywa również efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli mamy do czynienia ze skórą, która ma tendencję do przesuszania się i łuszczenia, często powiązanym z tym objawem jest właśnie swędzenie. Tego rodzaju naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji i odpowiednio dobranych kosmetyków.

Jak radzić sobie ze swędzącą skórą?

W zależności od tego co jest przyczyną swędzenia skóry, w inny sposób będziemy sobie radzić z tym problemem. Zdarza się, że konieczna jest wizyta u specjalisty, szczególnie jeżeli swędzenie ma charakter przewlekły i nie jesteśmy w stanie zdiagnozować jego konkretnej przyczyny, na przykład wyeliminować kolejnego konkretnego alergenu. Lekarz będzie konieczny także jeśli swędzeniu towarzyszą inne objawy, na przykład opuchlizna. Jeżeli chodzi o swędzenie wywoływane ukąszeniami, w przypadku gdy nie jesteśmy jesteśmy alergikami, u których może wystąpić reakcja anafilaktyczna, jak najbardziej wystarczające będzie zastosowanie na przykład działającego miejscowo żelu, który pomoże złagodzić skutki ukąszenia. Ukąszeń nie rozdrapujemy, nie wyciskamy płynu surowiczego. Jeżeli swędzenie skóry jest spowodowane alergią na dany produkt i jesteśmy w stanie ten produkt wyeliminować na przykład ze swojej diety czy pielęgnacji, takie działanie powinno pomóc w poradzeniu sobie z przykrą dolegliwością. Może być jednak też tak że skóra będzie bardziej reaktywna i konieczne będzie włączenie leków antyhistaminowych. Powinny być one dobrane przez lekarza, który zobaczy alergię i oceni stan skóry. Warto także zadbać o odpowiednią pielęgnację. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim, mając reaktywną, wrażliwą skórę, która na przykład na zmiany temperatur czy kosmetyków, drażniące materiały, reaguje swędzeniem, pamiętajmy o tym, aby na co dzień stosować produkty nawilżające, natłuszczające i kojące skórę. Mogą być nimi na przykład kosmetyki emolientowe, właśnie o działaniu natłuszczającym. Świetnie sprawdzającym się w przypadku osób borykających się między innymi z atopowym zapaleniem skóry, innym rodzajem kosmetyków, które możemy włączyć w codzienną pielęgnację, będzie produkt bogaty w ceramidy. Dzięki swoim właściwościom, ceramidy pozwalają skórze odbudować jej naturalny płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu wilgoć nie ucieka na zewnątrz. Bywa, że swędząca skóra jest spowodowana nieodpowiednią ekspozycją na słońce. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim stosowanie produktów z filtrami UV, które ochronią skórę. Ponadto, po każdej ekspozycji na słońce, na przykład po opalaniu, dobrą praktyką jest stosowanie łagodzących balsamów z wysoką zawartością składników takich jak aloes. Pomogą one uporać się z ewentualnymi podrażnieniami, zaczerwienieniami.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czapeczka dla dziecka
Czapka z daszkiem to popularne i praktyczne nakrycie głowy na upał. Wybierając takie nakrycie...
Rutyna w związku, co zrobić ?
Rutyna manifestuje się poprzez powtarzalność działań, brak nowości oraz spadek emocjonalnej i fizycznej intymności....
Jaki zegarek kupić
Można przyjąć, że dobry zegarek kosztuje co najmniej kilkaset złotych – jego cena...
Blizny na twarzy krępujące :(
Można bez, problemu wykładzie bliznydzięki różnego rodzaju peelingom i zabiegom przeprowadzanym w gabinetach kosmetycznych,...