Pesto – różne pomysłowe przepisy
Pesto kiedyś uważane było za danie spożywane wyłącznie przez biedaków, jednak obecnie z powodzeniem podbija stoły europejskich stolic.
Pesto to w dużym skrócie zielony sos przygotowywany najczęściej na bazie bazylii z dodatkiem oliwy z oliwek, jednak ten przepyszny dodatek do potraw można również przygotować z innych składników. Aby przygotować pesto, potrzebne są oczywiście konkretne produkty spożywcze, jednak bardzo ważną rolę odgrywa odpowiedni moździerz (lub blender).
Najlepiej w tym celu korzystać z tego tradycyjnego, ponieważ moździerze metalowe zmieniają smak przygotowywanego sosu, a jak wiadomo, smak jest w tym wszystkim najważniejszy. Do czego można wykorzystać pesto? Tak naprawdę do wszystkiego – począwszy od makaronów, poprzez smakowite bruschetty a skończywszy jako dodatek do dań rybnych czy też sosów sałatkowych.
Poniżej można zapoznać się z kilkoma bardzo ciekawymi przepisami na przepyszne pesto:
Pesto z rukoli
Składniki:
garść liści rukoli
kilka sztuk orzechów nerkowca lub migdałów (ilość powinna być dobrana według własnych upodobań, zamiast nerkowców lub migdałów można skorzystać z innych orzechów)
4-6 łyżek oliwy z oliwek (można korzystać również z tej smakowej)
sól i pieprz do smaku
opcjonalnie można użyć sera (ok. 50 – 100 gram), np. parmezanu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy umieścić w moździerzu lub blenderze i zmiksować do uzyskania pożądanej konsystencji, która nie powinna być zbyt rzadka.
Pesto z pieczonej papryki i bazylii
Składniki:
2 czerwone papryki
pół doniczki bazylii
60 g orzechów włoskich
35 g twardego sera
oliwa z oliwek
1 ząbek czosnku,
sól, pieprz, tabasco (opcjonalnie), ocet balsamiczny
Przygotowanie:
Papryki należy umyć, przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i ułożyć w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym olejem (aby papryki się nie przypiekły do dna). Naczynie należy wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C na około 30 minut. Po tym czasie papryki należy wyjąć z piekarnika, odczekać aż wystygną, obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki.
Bazylię należy opłukać i osuszyć a orzechy uprażyć przez chwilę na suchej patelni. Następnie do blendera należy wrzucić paprykę, bazylię, orzechy, posiekany czosnek, starty ser oraz około 2 łyżki oliwy z oliwek i wszystko zmiksować na gładką pastę. Do tak przygotowanego pesto należy dodać do smaku odrobinę soli, pieprzu, octu balsamicznego i ewentualnie tabasco.
Pesto z bazylii
Składniki:
25 g liści bazylii (jedna doniczka)
1/2 małego ząbka czosnku
25 g orzeszków pinii (uprażonych na suchej patelni)
10 g parmezanu (startego na tarce o małych oczkach)
2 łyżki oliwy z oliwek
sól i pieprz czarny do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy utrzeć w moździerzu lub zmiksować w blenderze, tak aby powstała gęsta papka, do której należy dodać na końcu odrobinę soli oraz pieprzu do smaku.
Pesto z pieczonych buraków
Składniki:
3 małe buraki
3 łyżki oliwy z oliwek
3 łyżki orzeszków pinii uprażonych na suchej patelni (można skorzystać również z innych orzechów, jednak smak będzie nieco inny)
3 łyżki parmezanu (tartego lub pokrojonego w małą kostkę)
1 ząbek czosnku
sól i czarny pieprz do smaku
Przygotowanie:
Buraki należy umyć, osuszyć, zawinąć w folię aluminiową, wyłożyć na blaszce i piec w piekarniku rozgrzanym do 200°C przez około 1 godzinę. Po tym czasie należy je wyjąć z pieca, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Buraki wraz z orzeszkami, oliwą, parmezanem oraz czosnkiem należy umieścić w blenderze i zmiksować. Tak przygotowane pesto należy doprawić do smaku odrobiną soli oraz pieprzu.
Pesto z oliwek i suszonych pomidorów
Składniki:
1 szklanka drylowanych oliwek
około 8 kawałków suszonych pomidorów
garść orzechów nerkowca (można również wybrać inne orzechy według własnego uznania)
5 łyżek oliwy z oliwek
pieprz do smaku
opcjonalnie można dodać ząbek czosnku oraz starty ser np. parmezan
Przygotowanie:
Oliwki oraz pomidory należy odsączyć z zalewy, a następnie wrzucić do blendera wraz z pozostałymi składnikami i zmiksować na gładką pastę. W razie potrzeby pesto można doprawić odrobiną pieprzu.
Pesto z natki pietruszki z pestkami dyni
Składniki:
pęczek natki pietruszki
4 łyżki pestek z dyni (najlepiej, aby były uprażone)
15 g twardego sera np. parmezanu
6 łyżek oliwy z oliwek
ząbek czosnku
łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy umieścić w blenderze lub moździerzu i zblendować/utrzeć na gładką masę pamiętając o tym, aby pesto nie było zbyt rzadkie.
Pesto imbirowe z pietruszką i kolendrą
Składniki:
ok. 2-cm kawałek imbiru
2 strąki chili
pęczek natki pietruszki
pęczek kolendry
2 łyżki soku z cytryny
kilkanaście sztuk orzechów pinii
łyżka startego parmezanu
ok. 150 ml oliwy z oliwek
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Imbir należy obrać i bardzo drobno pokroić, pietruszkę oraz kolendrę umyć i osuszyć, z chili usunąć nasiona i również pokroić. Wszystkie składniki należy umieścić w moździerzu lub blenderze, zmiksować i ewentualnie doprawić odrobiną soli oraz pieprzu.
Pesto z cukinii
Składniki:
1 średniej wielkości cukinia (umyta, sparzona, pokrojona w grube plastry i uduszona na oliwie, na małym ogniu, do miękkości)
2 łyżki sezamu lub orzechów nerkowców (uprażonych na suchej patelni)
sól, pieprz
1 mały ząbek czosnku
ok. 6 łyżek oliwy z oliwek
garść świeżych liści bazylii
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Cukinię należy umyć, obrać ze skórki (w przypadku młodej cukinii skórkę należy pozostawić), pokroić w plastry i udusić do miękkości na odrobinie oliwy. Tak przygotowaną cukinię należy umieścić w blenderze wraz z pozostałymi składnikami i zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowane pesto należy przyprawić odrobiną soli oraz pieprzu do smaku.
zobacz również:
Dania z makaronem – różne przepisy i pomysły
Marmolady i nalewki z pigwy – różne przepisy
Jak upiec kaczkę: różne przepisy i dania z kaczki
Smaczne potrawy z soczewicy: co zawiera?