Ośmiornice zaliczane są do owoców morza, które można albo pokochać od pierwszego wejrzenia, albo znienawidzić. Bardzo dobrze smakują w przetworzonej wersji, dlatego też najlepiej je gotować, piec, smażyć lub grillować. W jaki zatem sposób należy je przygotowywać i co warto o nich wiedzieć?
Charakterystyka i wartości odżywcze
Ośmiornice w odróżnieniu od pozostałych owoców morza charakteryzuje przede wszystkim posiadanie ośmiu ramion, które zbliżone są do siebie zarówno budową, jak i długością. Ośmiornice występują w dosyć ciepłych wodach, dlatego też można je spotkać głównie na rafach koralowych, dnach oceanów, a także przy strefach przybrzeżnych. Na całym świecie można spotkać nawet kilkaset różnych gatunków ośmiornic, jednak najbardziej znaną i cenioną odmianą jest kosmopolityczna ośmiornica zwyczajna posiadająca osiem bardzo mięsistych ramion będących najsmaczniejszą częścią tego głowonoga. Dlaczego warto je spożywać? Głównie, dlatego że są lekkostrawne, niskokaloryczne i nie zawierają w ogóle cholesterolu. Oprócz tego są bogactwem takich witamin i minerałów jak wapń, selen, jod, a także witaminy z grupy B, A i E. Kupowanie ośmiornicy
W Polsce kupienie świeżych owoców morza w tym ośmiornic nie jest wcale takie proste, jednak w niektórych sklepach dostępne są małe, świeże ośmiornice baby, które zostały już oczyszczone z wnętrzności i idealnie nadają się do obróbki termicznej. Dużo łatwiej można natomiast zakupić ośmiornice mrożone, które przed przygotowaniem należy najpierw rozmrozić. Decydując się na zakup ośmiornicy (nie tej mrożonej), koniecznie należy sprawdzić, czy jest ona świeża. W jaki sposób? Oceniając jej zapach oraz jędrność mięsa. Świeże ośmiornice mają bowiem morski zapach, a ponadto są błyszczące i posiadają bardzo elastyczne mięso. Przygotowywanie ośmiornicy
Kupując świeże ośmiornice, można trafić na egzemplarze, które przed sprzedażą zostały bardzo dobrze oczyszczone, jeśli jednak do tego nie doszło przed obróbką termiczną, należy to zrobić, pozbywając się odbytu, otworu gębowego, wnętrzności, ssawek oraz końcówek ramion. Następnie ośmiornicę należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą a mięso przed przygotowaniem zbić solidnie tłuczkiem, aby nie straciło sprężystości. Ośmiornica podczas gotowania traci praktycznie połowę swojej objętości, dlatego też najlepiej gotować ją w niewielkiej ilości wody lub też wrzucić do garnka z odrobiną oliwy.Podobnie jak większość owoców morza ośmiornice należy odpowiednio przygotowywać, aby przypadkiem nie zrobić z nich gumowej podeszwy. Krótkotrwała obróbka termiczna sprawdzi się idealnie w przypadku przyrządzania np. sushi, gdyż mięso będzie sprężyste, ale nie gumowe. Bardzo długie gotowanie, duszenie lub pieczenie również jest wskazane, jednak należy w tym przypadku sprawdzać co jakiś czas, czy mięso jest odpowiednio miękkie.
Przykładowe przepisy na dania z ośmiornicą
Ośmiornica w czerwonym winie
1 ośmiornica
1 szklanka czerwonego, wytrawnego wina
0,5 kg cebuli
0,5 kg pomidorów
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka cukru
6 ząbków czosnku
pęczek natki pietruszki
gałązka rozmarynu
3 liście laurowe, ziele angielskie
sól, pieprz, pieprz cayenne
Do garnka włożyć ośmiornicę wraz z połową cebuli, zielem angielskim oraz liśćmi laurowymi i gotować całość przez godzinę. Pomidory sparzyć wrzątkiem, zdjąć skórę i pokroić w kostkę, przy czym jedną sztukę pozostawić w całości. Ośmiornicę wyjąć z wody i odsączyć jej nadmiar. Macki (ramiona) pokroić na większe kawałki natomiast resztę wyrzucić. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić pozostałą część cebuli pokrojonej w talarki, a także zmiażdżony czosnek oraz macki i całość podsmażyć do momentu aż cebula się zeszkli. Następnie należy dodać wino, cukier, pomidory, a także posiekane zioła. Całość należy dusić jeszcze przez około 10 minut, po czym przenieść do glinianych miseczek, udekorować plastrami pomidorów i zapiekać przez ok. 20 minut.
Mrożoną ośmiornicę rozmrozić powoli w lodówce natomiast świeżą dokładnie opłukać usuwając przy tym wnętrzności, a także oczy. Do garnka wlać wodę, dodać liście laurowe, ziarna pieprzu i pokrojoną cebulę. Gdy woda się zagotuje włożyć do niej ośmiornicę i po chwili ją wyjąć. Czynność tę należy powtórzyć 2-3 razy pamiętając o tym, iż przed każdym umieszczeniem ośmiornicy w garnku woda powinna zawrzeć. Po ostatnim takim zabiegu ośmiornicę można już włożyć ostatecznie do garnka, zmniejszyć gaz do minimum i gotować pod przykryciem przez ok. 40 minut. Po tym czasie ośmiornicę wyciągnąć z wody i studzić przez kilkanaście minut, po czym pokroić ją na plasterki. W międzyczasie ugotować ziemniaki , ułożyć na talerzu a na wierzch położyć kawałki ośmiornicy posypując tak przygotowane danie solą, papryką oraz odrobiną oliwy.
Ośmiornica zapiekana z ziemniakami
1 ośmiornica
1 kg ziemniaków
2 cytryny
5 ząbków czosnku
kilka liści laurowych
pół pęczka natki pietruszki
8 łyżek oliwy
sól
Ziemniaki ugotować do miękkości w mundurkach w osolonej wodzie. Do drugiego garnka wlać wodę i umieścić w niej pokrojone w ćwiartki cytryny, po czym całość zagotować. Ośmiornicę włożyć do wrzątku i gotować przez ok. 15 minut. Do żaroodpornego naczynia wlać oliwę, wrzucić pokrojony w plasterki czosnek i włożyć podgotowaną wcześniej ośmiornicę. Ugotowane ziemniaki zgnieść lekko i ułożyć obok ośmiornicy, dodać liście laurowe a całość polać oliwą i posypać solą. Piekarnik nagrzać do temperatury 200 stopni i zapiekać ok. 10-15 minut. Danie najlepiej podawać z poszatkowaną natką pietruszki.
Ośmiornica z salsą limonkowo-pietruszkową
1 ośmiornica
70 ml oliwy z oliwek
120 ml wytrawnego, białego wina
2 papryczki chili
4 ząbki czosnku
1/2 cytryny
1 liść laurowy
1 – 2 korki po winie
Marynata:
50 ml oliwy z oliwek
1 ostra papryczka drobno posiekana
1 łyżka nasion kopru włoskiego
Sałatka z salsą limonkowo – pietruszkową:
mieszanka różnych sałat
1 granat
2 limonki
35 ml oliwy z oliwek
1 natka pietruszki drobno posiekana
biały pieprz
Ośmiornicę dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą. Do dużego garnka wlać odrobinę oliwy, dodać papryczkę chili oraz czosnek w łupinach i całość chwilę przesmażyć, aby nie zrumienić czosnku. Następnie do garnka wrzucić ośmiornicę, połowę cytryny, liść laurowy, koper włoski, a także korki po winie. Całość dokładnie wymieszać i wlać białe wino, które powinno zredukować się o połowę. Gdy już do tego dojdzie, moc palnika należy zmniejszyć, garnek przykryć pokrywką a całość dusić do momentu aż ośmiornica będzie miękka. W międzyczasie można przygotować salsę limonkową. Limonki należy dokładnie obrać ze skóry, pokroić w małą kostkę i przełożyć do miseczki wraz z sokiem. Dodać oliwę z oliwek, odrobinę białego pieprzu, natkę pietruszki, a także około 5 łyżeczek sosu, który powstał w trakcie gotowania ośmiornicy i dokładnie wymieszać. Do salaterki wrzucić porwane na mniejsze kawałki liście sałaty, a także nasiona wydobyte z wnętrza granatu. Ośmiornicę po przestygnięciu pokroić na mniejsze kawałki, polać oliwą, posypać nasionami kopru i przełożyć na kilka minut na patelnię grillową. Gdy całość będzie już gotowa wyciągnąć talerz, na którym należy umieścić porcję sałaty i pokrojoną wcześniej ośmiornicę a całość polać salsą.
-1/2 mango
-1/2 melona
-1/4 ananasa
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– 2 łyżki posiekanej kolendry
– 1 łyżeczka oleju sezamowego
– 1 łyżka miodu
– po 1 łyżeczce posiekanej papryczki chili i marynowanego imbiru
– sok z 1 cytryny
W miseczce wymieszać ze sobą pokrojone w małą kosteczkę owoce wraz z pozostałymi składnikami potrzebnymi do przygotowania salsy. Ośmiornicę włożyć do garnka wraz z pokrojoną cebulą i lekko podgrzać. Dodać czerwone wino oraz przyprawy i gotować całość do momentu aż ośmiornica będzie miękka. Po ugotowaniu ośmiornicę ostudzić, pokroić na mniejsze plastry, polać odrobiną oliwy i grillować do zrumienienia. Tak przygotowaną ośmiornicę podawać z przygotowaną wcześniej salsą owocową.