Nowoczesne metody w stomatologii zachowawczej – jak technologia zmienia dbanie o zęby?

22 grudnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele osób nadal ma ogromne obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jednak coraz częściej okazuje się, że taki strach jest dziś zupełnie bezzasadny, a wizyta może okazać się bardzo komfortowa, szybka i całkowicie bezbolesna. Właśnie taka coraz częściej jest dziś stomatologia zachowawcza dzięki postępowi technologicznemu i zaawansowanym urządzeniom stosowanym do leczenia ubytków. Sprawdź, z jakich innowacji korzysta obecnie współczesna stomatologia.

stomatologia zachowawcza

Jakie korzyści dla Pacjenta ma rozwój technologii stomatologicznych?

Medycyna to jedna z najprężniej i najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Dzięki temu z roku na rok także w gabinetach stomatologicznych pojawiają się nowe rozwiązania i możliwości terapeutyczne we wszystkich dziedzinach związanych z leczeniem i dbaniem o zęby. To zarówno skuteczniejsza i mniej inwazyjna stomatologia zachowawcza, jak i wygodniejsza dla Pacjentów protetyka, znacznie więcej opcji w ramach ortodoncji czy coraz bardziej zaawansowane działania chirurgiczne.

W związku z wdrażaniem nowych technologii i zaawansowanych urządzeń Pacjenci mogą liczyć na leczenie z zastosowaniem mniej inwazyjnych metod przy osiąganiu doskonałych rezultatów. To również szansa na przeprowadzanie odpowiednich działań w krótszym czasie i często całkowicie bezboleśnie. W wielu przypadkach, które wcześniej wymagały zaawansowanej ingerencji dentystycznej, dziś wystarczająca okazuje się stomatologia zachowawcza.

Leczenie ubytków z pomocą lasera

Znacznie szybsze i skuteczniejsze leczenie ubytków różnego rodzaju jest dziś możliwe dzięki zastosowaniu technologii laserowej. To szansa na precyzyjne usunięcie wyłącznie tkanki zmienionej chorobowo, bez ryzyka naruszenia okolicznych struktur. Po takim działaniu leczone miejsce goi się znacznie szybciej, a dyskomfort w czasie zabiegu jest nieporównywalnie mniejszy.

Podczas użycia lasera zostaje zastosowana wiązka światła o odpowiedniej długości fali, dzięki której zostaje usunięta tkanka chorobowa lub kamień nazębny. Laser służy również do wypełniania ubytków materiałami polimerycznymi.

Skanery 3D i dokładna diagnostyka

We współczesnej stomatologii zachowawczej można stosować dokładnie dopasowane działania i metody także dzięki precyzyjnej diagnostyce. Jest obecnie oparta o skanowanie 3D, które umożliwia uzyskanie o wiele dokładniejszego obrazu zarówno zdrowych zębów, jak i zmian chorobowych niż jeszcze kilka lat temu. To szansa wykrycia zmian oraz niewielkiej próchnicy, która w tradycyjnej diagnostyce i podczas przeglądów stomatologicznych mogłaby być niedostrzegalna.

Skanowanie 3D jest niezwykle przydatne również w ocenie postępów w leczeniu. Natomiast w protetyce na technologii 3D oparte jest drukowanie, które pozwala na tworzenie idealnie dopasowanych uzupełnień nawet podczas jednej wizyty.

Znieczulenie komputerowe – maksymalny komfort dla Pacjenta

Dzięki rozwojowi współczesnej stomatologii możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie bólu i dyskomfortu podczas przeprowadzania leczenia dentystycznego. Taką szansę daje znieczulenie komputerowe, dzięki odpowiedniemu dobraniu odpowiedniego środka i dawki do konkretnego Pacjenta. Innym rodzajem innowacyjnego znieczulenia jest metoda laserowa, polegająca na blokowaniu nerwów jamy ustnej i twarzy za pomocą wiązek lasera. Efektem tego działania jest natychmiastowe zaprzestanie odczuwania bólu.

Ponadto w stomatologii zachowawczej stosowane są obecnie materiały do uzupełnień zawierające w składzie znacznie wytrzymalsze tworzywa, dzięki czemu leczone ubytki mogą w doskonałym stanie przetrwać wiele lat, a ponadto prezentują się estetycznie i ich kolor jest idealnie dopasowany do barwy naturalnego uzębienia.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz