Nauka czytania – kiedy zacząć i jak ułatwić dziecku ten proces?

29 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Umiejętność czytania jest jedną z podstawowych i najważniejszych zarazem czynności, które opanować musi każdy człowiek. Uczymy się jej już od najmłodszych lat oraz stale doskonalimy w toku dalszej edukacji sięgając po coraz bardziej skomplikowane pozycje czytelnicze. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki czytania i jak powinien prawidłowo wyglądać cały proces wdrażania dziecka w tę nową umiejętność.

dziecko czyta

Kiedy jest najlepszy moment na naukę czytania?

Dzieci mają niezwykle chłonny umysł, który uczy się nowych czynności właściwie bez wysiłku. Warto tę prawidłowość wykorzystać w nabywaniu nowych, przydatnych umiejętności, do których bez wątpienia zalicza się nauka czytania. Proces ten powinien rozpocząć się od zapoznania dziecka z literami – bez ich rozpoznawania nie ma bowiem dalszej nauki. Standardowo dzieci zaczynają poznawać literki już w przedszkolu, najczęściej w zerówce. Uczą się odróżniania dużych liter od małych, budowania z nich krótkich słówek, zapisywania swojego imienia itp.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie nauczyć malucha literek dużo wcześniej. W tym celu można wykorzystać książeczki dla najmłodszych z literami i prostymi słówkami, filmiki o alfabecie oraz inne pomoce naukowe. Pozwoli to dziecku wcześniej zapoznać się z literami oraz znacząco ułatwi mu naukę czytania w przyszłości. Dzieci czytania zaczynają uczyć się już w zerówce, jednak prawdziwa nauka czytania przypada na początek szkoły podstawowej. Maluchy na tym etapie mają już zazwyczaj opanowane literki i są w stanie odczytywać krótkie słówka i zdania. Umiejętności te są stale doskonalone i po kilku miesiącach dzieci czytają już swoje pierwsze czytanki. Warto ćwiczyć ich odczytywanie także w domu, gdyż im więcej praktyki będzie miało zapewnione dziecko, tym szybciej opanuje czytanie do perfekcji.

nauka czytania

Przydatne przy nauce czytania pomoce naukowe

Każdy z nas wie, że trening czyni mistrza. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku nauki czytania, która to umiejętność musi być stale doskonalona. Aby ułatwić swojemu dziecku poznawanie świata liter i słów, warto zaopatrzyć się w praktyczne pomoce naukowe, które sprawią, że nauka czytania będzie przyjemniejsza i bardziej urozmaicona. Do najważniejszych z nich należą oczywiście książki do nauki czytania, które zostały opracowane specjalnie z myślą o dzieciach nabywających nowych umiejętności w tym zakresie.

Książki do nauki czytania posiadają łatwy do odczytywania krój pisma, który jest zbliżony do tego, jaki dzieci znają ze szkoły. Znajdujące się w nich treści są dostosowane do wieku małego czytelnika oraz zawierają zrozumiałe dla dzieci zwroty i słownictwo. Odczytywanie treści ułatwia duży kontrast między tłem a czcionką, który wspiera skupienie uwagi na literach oraz pozwala bez problemów odczytywać poszczególne słowa. Tematyka książek do nauki czytania jest przy tym na tyle zróżnicowana, że rodzice mogą wybrać pozycje dopasowane do zainteresowań ich dziecka, co będzie stanowiło dla niego dodatkową zachętę do zgłębiania znajdujących się w nich treści.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...