Naturalne sposoby na pozbycie się alergii
Kiedy przychodzi okres wiosny oraz lata, to do życia budzą się rośliny. Wszystko wokół zaczyna kwitnąć i pięknie pachnieć. Ciepłe słoneczko przygrzewa, a w powietrzu unosi się słodkawy zapach, to jedyne o czym się marzy to zaczerpnąć głęboki oddech. Niestety nie wszystkim jest dane relaksować się ładną pogodą. Wraz z kwiatami pojawiają się również pyłki, a co za tym idzie kaszel, katar, pieczenie oczu lub senność u alergika. Zamiast chować się w domu Ty również możesz mieć wakacje ! Oto kilka domowych sposobów na uporczywą i natrętną alergię.
Inhalacje
Jeżeli męczy Cię katar alergiczny, to regularne stosowanie inhalacji z pewnością zmniejszy dyskomfort. Możesz zakupić specjalne urządzenie, albo posłużyć się miską z gorącą wodą oraz grubym ręcznikiem. Do wody wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego, miętowego lub eukaliptusowego. Nachyl się i pod przykryciem wdychaj głęboko parę. Ulga nastąpi już po pierwszym zastosowaniu.
Jaskinia solna
Wizyta w takiej jaskini może okazać się zbawieniem na objawy alergii. Znajduje się tak wysoka zawartość jodu, który oczyszcza zatoki. Jeżeli nie masz możliwości, aby udać się do jaskini solnej, to poszukaj specjalnych urządzeń, które działają w bardzo podobny sposób.
Herbata
Za pewne każdy wie, że herbata działa bardzo dobrze n cały organizm. Jednak mało, kto wie, że pomaga ona również przy objawach alergii. Kaszel, katar, czy podrażnienie skóry zniknie przy codziennym piciu mocnej herbaty. Dla lepszego efektu można dodać liście mięty lub kilka plasterków imbiru. Jeżeli borykasz się z problemami skórnymi, to stosuj herbatę zewnętrznie. Namocz waciki w naparze i przykładaj dwa razy dziennie.
Kąpiel
Relaksująca kąpiel nie tylko odpręży ciało i umysł, ale także dokładnie zmyje alergeny. Osadzają się one na Twojej skórze i wzmagają alergię. Najlepiej codziennie myj włosy, aby pozbyć się pozostałych pyłków. Dodaj olejek eteryczny do kąpieli.
Ocet jabłkowy
Codziennie wypijaj łyżkę octu jabłkowego rozpuszczonego w wodzie. Sprawi on, że Twój organizm pobudzi układ odpornościowy i będzie mógł bronić Cię przed alergią.
Miód oraz pyłek pszczeli
Codziennie zjadaj łyżkę miodu, najlepiej lokalnie produkowanego i surowego. Zapobiegnie alergii, przeziębieniom oraz katarowi siennemu. Bardzo istotny jest punkt o lokalnym produkcie, ponieważ tylko taki pomoże Ci przystosować organizm do pyłków znajdujących się w otoczeniu. Natomiast pyłek pszczeli warto wprowadzić do codziennej diety.
Sprzątanie
Czyste otoczenie zapobiegnie osadzaniu się pyłków w całym domu. Szczególnie zwróć uwagę na sypialnię, regularnie zmieniaj pościel oraz wietrz koce i narzuty. Codzienne mycie podłogi pozwoli Ci zlikwidować, to co pozostało po odkurzaniu. Zainwestuj również w dobry filtr do odkurzacza, który uniemożliwi pyłkom ponowne wydostanie się na zewnątrz. Staraj się też jak najczęściej ścierać kurze.
Dieta
Odpowiednia dieta to podstawa do walki z alergenami. Pikantne przyprawy typu papryka, chilli lub chrzan skutecznie oczyszcza Twoje zatoki. Badania wykazały, że jedzenie pokarmów bogatych w kwasy omega-3 ( łosoś, orzechy włoskie, jaja, awokado ) zmniejsza występowanie objawów alergii.
zobacz również:
Jak wygląda alergia na słońce?
Alergia na konserwanty i inne substancje dodawane do żywności
Czy gluten może szkodzić?
Nadwrażliwość na gluten – objawy i leczenie