Naturalne metody na odstraszenie kleszczy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Naturalne metody na odstraszenie kleszczy

17 maja 2021, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kleszcze nie tylko wyglądają niesympatycznie. Staramy się ich unikać ponieważ są groźne dla naszego zdrowia. Atakują równie zacięcie dzieci, dorosłych jak i zwierzęta. Żeby paść ofiarą kleszcza wcale nie musimy udawać się do parku czy lasu. Sama miałam dwukrotnie taką sytuację, że pies po rundce wokół bloku wrócił do domu z kleszczem. Te małe, zdradliwe stworzenia kryją się bowiem także w ozdobnych krzewach i krzakach.

Olejki eteryczne

Wybierając się zwłaszcza do lasu lepiej zawsze wybierać odzież na długi rękaw. Utrudni to dostęp kleszczy bezpośrednio do naszej skóry. Dodatkowo warto się jeszcze zabezpieczyć. Możecie skorzystać ze  środków dostępnych w drogerii czy aptece, ale też wybrać równie skuteczne olejki eteryczne, a jest z czego wybierać.

Olejki eteryczne są coraz częściej wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia. Są stosunkowo bezpieczne i posiadają szerokie spektrum działania. Stanowią też zapachowy umilacz wieczorów czy doskonały odświeżacz powietrza. Które olejki eteryczne będą skutecznie odstraszały kleszcze? Najczęściej wykorzystywanym olejkiem w walce z kleszczami jest olejek lawendowy, który zna zapewne każdy z nas. Zapach lawendy ma nieocenione właściwości relaksujące. Jednak zarówno kleszcze jak i komary i muchy wolą go unikać. Tak więc warto rozcieńczyć go z wodą i umieścić w butelce z atomizerem i regularnie spryskiwać ciało podczas spacerów na łonie natury.

Nie każdemu z nas może przypaść do gustu zapach lawendy. Na szczęście jest więcej olejków eterycznych, które są równie skuteczne w zwalczaniu kleszczy. Kleszcze odstrasza także olejek miętowy. Powinien być on stosowany w niewielkich ilościach. Warto także zaopatrzyć się w olejek herbaciany. Oprócz walki z kleszczami wpływa pozytywnie na stan cery. Skuteczny w ochronie przeciw kleszczami okazuje się być także olejek eukaliptusowy.

Napar z czystka

Kto lubi ziołowe napary ten wie, że czystek pozytywnie wpływa na działanie organizmu. Niemniej jednak można zauważyć także jego działanie poprzez odstraszenie kleszczy. Czystek zawiera silne przeciwutleniacze, które wpływają na woń potu będący potem mniej atrakcyjny dla pajęczaków. Kleszcze wabi bowiem w większości przypadków ludzki pot. Dlatego tak chętnie ich ofiarami padają osoby otyłe, sportowcy.

Inne preparaty roślinne odstraszające kleszcze

Jeśli lubimy naturalne i bezpieczne środki przeciw owadom, przyda się także wiedza jakie rośliny odstraszą kleszcze. I jak zwykle pojawia się aromatyczny czosnek i cebula. Można nimi natrzeć odkryte fragmenty skóry. Jest to opcja oczywiście dla tych, którym te aromaty nie przeszkadzają. Nie obawiajcie się bowiem są inne zioła, które działają skutecznie. Są to lawenda, tymianek, oregano, melisa bądź rozmaryn. Także cynamon, goździki, geranium i aksamitki to doskonałe odstraszacze kleszczy.

Także dziko rosnący wrotycz pospolity jest doskonałym odstraszaczem kleszczy. Wrotycz nie tylko pięknie prezentuje się w bukietach prosto z łąki. Jest także świetnym odstraszaczem owadów. Jego nietypowy zapach skutecznie odstręcza komary i kleszcze. Wrotycz możemy stosować do wykonania naparów odstraszających kleszcze. Taki wywar ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Wysoka i rozłożysta czeremcha zwyczajna o drobnych białych kwiatach ma specyficzny i dość nieprzyjemny zapach dla niektórych z nas. Ale to nie zapach kwiatów odstrasza kleszcze. Z kory i gałązek możemy wykonać wywar, bądź po prostu wystarczy natrzeć skórę gałązką.

Do grona roślin zwalczających kleszcze należy także tatarak. Rośnie na terenach podmokłych, gdzie akurat kleszcze dobrze się zadomowiły. Warto więc obsadzić nimi oczka wodne  w ogrodzie i na działce. Zwarte w tataraku olejki eteryczne odstraszają, a nawet niszczą komary i kleszcze, zaś dla ludzi są bezpieczne.

Naturalny płyn odstraszający kleszcze

Jeśli chcemy skutecznie odstraszyć kleszcze warto zastosować środek zawierający kilka substancji. Preparat zawierający kilka rodzajów olejków będzie bezpieczny i skuteczny.

Składniki płynu na kleszcze

*4 łyżeczki oleju roślinnego

*15 kropli olejku różanego

*15 kropli olejku lawendowego

*łyżka miąższu z aloesu bądź żelu/galaretki aloesowej

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i umieszczamy w butelce. Możemy nimi smarować ciało, bądź spryskiwać jeśli posiadamy buteleczkę z atomizerem.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz