Nalewka z bakalii – przepis i właściwości
Bakalie są nieodłącznym elementem świątecznych wypieków i często zostają nam na następny rok zamknięte w szafce. Jednak tym razem mamy dla Was propozycję wykorzystania bakalii w inny sposób. Co powiecie na nalewkę? Zobaczcie jak ją przygotować oraz jakie zawiera właściwości.
Właściwości
Bakalie bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Wszystko dzieje się za sprawą wielu witamin oraz minerałów. Znajdziesz w bakaliach witaminy A, B, oraz E. Dodatkowo zawierają magnez, wapń, potas, kwa foliowy oraz błonnik. Bakalie dodadzą Ci energii i poprawią kondycję mózgu oraz procesy trawienne. Tak więc nalewka z bakalii będzie ratunkiem po świątecznym obżarstwie.
Przepis na nalewkę
Co kupić?
- jeden litr wody
- około 500 gramów cukru trzcinowego
- jedna laska wanilii
- kilka gwiazdek anyżu
- około 700 mililitrów spirytusu
- bakalie (około jednego kilograma w sumie):– suszone jabłka
– suszone śliwki
– rodzynki
– suszone morele
– orzechy włoskie
– migdały
– skórka z pomarańczyPrzygotuj: - sito
- duży słój
- filtr do kawy lub gazę
- butelki lub karafki do przelania nalewki
Przygotowanie:
Zagotuj wodę z cukrem trzcinowym i przyprawami przez 10 minut. Po tym czasie odstaw do wystygnięcia pod przykryciem, a następnie dodaj spirytus – powstanie syrop. teraz do dużego słoika wsyp wymieszane bakalie i zalej je syropem. Teraz zamknij słój szczelnie i odstaw w ciepły kąt na 8 tygodni, ale pamiętaj. aby dwa razy w tygodniu wymieszać nalewkę poprzez delikatne wstrząśnięcie słoikiem. Ostatnim etapem będzie przecedzenie nalewki przez geste sito i przefiltrowanie jej przez gazę. Przelej do butelki lub karafki i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
zobacz również:
-
Orzechy – na piękną skórę, włosy i paznokcie
-
Cukier kokosowy – właściwości dla zdrowia
-
Maseczka- orzechy włoskie
-
Orzechy w kuchni – sposoby na trwałość