37-letni Richard Lee Norris po 15 latach od tragicznego wypadku właśnie dostał nową twarz. Przeszczep objął twarz od linii włosów po szyję wraz z kośćmi, a nawet zębami i językiem. Lekarze uważają, że była to najbardziej skomplikowana operacja transplantacji twarzy w historii medycyny. Efekt ich pracy jest piorunujący!
W 1997 roku, Richard Norris, mając zaledwie 22 lata, postrzelił się z broni palnej. W wyniku obrażeń stracił niemal całą twarz i cudem uszedł z życiem. W trakcie ostatnich 15 lat przeszedł kilka zabiegów rekonstrukcyjnych, jednak ich efekt był daleki od zadowalającego, a mężczyzna ukrywał swoją deformację pod maską. Rzadko wychodził z domu, najczęściej dopiero po zmroku, bo lęk przed spojrzeniami obcych, wyrażającymi obrzydzenie, litość, a nawet strach, odebrał mu radość życia. Teraz ludzie mają nowy powód do tego, by się na niego gapić, bo to naprawdę niezwykłe – powiedział Dr Eduardo Rodriguez, szef zespołu chirurgów prowadzący operację Norrisa. Wcześniej wpatrywali się w jego maskę i chcieli usilnie zobaczyć jego deformację.
Zabieg transplantacji wykonany 19 marca 2012 roku trwał 36 godzin przy udziale ponad 150-osobowego zespołu złożonego z lekarzy wielu specjalności oraz personelu pomocniczego ze szpitala akademickiego Uniwersytetu Maryland (University of Maryland School of Medicine). W zabieg zaangażowano grono specjalistów chirurgii czaszkowei i mikrochirurgii rekonstrukcyjnej. Lekarze przeszczepili mężczyźnie nos, język, a nawet szczęki z zębami. Wykorzystaliśmy nowatorskie metody chirurgiczne i techniki komputerowe, by precyzyjnie przeszczepić twarz, szczękę, zęby i część języka. Transplantacja obejmowała wszystkie tkanki miękkie od góry czaszki po szyję, w tym mięśnie umożliwiające ekspresję twarzy oraz nerwy czuciowe i ruchowe. Naszym celem jest odzyskanie przez pacjenta funkcji twarzy i uzyskanie przy tym estetycznie zadowalającego wyniku – mówi Rodriquez. Przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki grantowi przekazanemu przez Office of Naval Research, które od dawna współpracuje z uczelnią. Grant pozwolił na prowadzenie badań klinicznych nad tak szeroko zakrojonymi przeszczepami twarzy.
Tydzień po operacji dr Rodriguez przedstawił jej oszałamiające efekty. Po 15 latach Richard zrzucił maskę i pokazał światu swoją nową twarz. Otrzymał ją od anonimowego dawcy organów, który uratował życie jeszcze 5 osobom. Niesamowite jest to, że zaledwie po 6 dniach od tej niezwykle skomplikowanej operacji zeszła duża część opuchlizny, a mężczyzna może już poruszać językiem, a także powiekami. Nawet lekarze nie spodziewali się tak szybkich efektów. Wraz z postępem rekonwalescencji, Norris odzyska czucie w ustach, będzie mógł normalnie jeść, przeżuwać i połykać pokarm, a także, dzięki mistrzowskiej pracy neurochirurgów nad odtworzeniem nerwów twarzowych, uśmiechać się i okazywać inne emocje. To bezprecedensowa, historyczna operacja, która, jak wierzymy, zmieni oblicze współczesnej medycyny – przyznał Dr E. Albert Reece, dziekan University of Maryland School of Medicine.
Sukces tej transplantacji, to nie tylko szczęście jednego pacjenta, lecz setek, a nawet tysięcy ludzi, których życie straciło sens w chwili, gdy ulegli poważnemu uszkodzeniu ciała. Na podobne przeszczepy czekają pacjenci wielu klinik oraz weterani wojenni z Iraku czy Afganistanu. Operację Richarda Norrisa ufundował zresztą wojskowy instytut badawczy Marynarki Wojennej (Office of Naval Research). Szacuje się, że na przeszczep twarzy oczekuje blisko 200 żołnierzy z USA, ponad tysiąc na rekonstrukcje kończyn.
Operacja Richarda Norrisa była 23. transplantacją twarzy. Wcześniej podobnym, choć nie tak skomplikowanym operacjom poddani byli m.in.: Francuzka Isabelle Dinoire, Amerykanka Connie Culp, Amerykanin Dall Wiens i Hiszpan o imieniu Oskar (pacjent nie ujawnił swojego nazwiska). Pierwszy przeszczep części twarzy przeprowadzono we Francji w 2005 roku u 38-letniej Isabelle Dinoire. Pierwsza transplantacja całej twarzy odbyła się w lipcu 2010 roku w Barcelonie.
Za: www.odkrywcy.pl, www.naukawpolsce.pap.pl, www.kopalniawiedzy.pl.
Zobacz również:
- Najbardziej znane i udane przeszczepy twarzy na świecie
- Operacje na własnym ciele
- Ludzie, którzy nie odczuwają bólu
- Człowiek kot – czyli jak upodobnić się do zwierzęcia