Najdziwniejsze alergie na świecie

18 kwietnia 2011, dodał: milkar
Artykuł zewnętrzny

 

Alergia jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. U większości ludzi objawia się ona we wczesnym dzieciństwie, ale z wiekiem jej objawy stopniowo słabną. Niektóre osoby cierpią jednak na przewlekłą alergię, która wymaga leczenia.

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pewne czynniki. Alergenami może być wiele substancji, znaczna część ludzi uczulona jest na pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, zarodniki pleśni, czy wełnę. Są to najczęściej spotykane alergeny wziewne. Niektóre osoby uczulone są na określone produkty spożywcze. Do popularnych alergenów pokarmowych zalicza się mleko krowie, białko jajka kurzego, orzechy, migdały, cytrusy, a także mięso, takie jak wołowina, cielęcina, czy ryby. Inni znowu uczuleni są na substancje zawarte w kosmetykach, czy też w detergentach. Te przypadłości objawiają się często w postaci sezonowego kataru siennego, wysypki, czy zaczerwienienia skóry.

Istnieją również osoby, które są alergiczne na bardzo rzadkie substancje, co niejednokrotnie uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Ze swoją alergią zmagają się oni zazwyczaj niestety całe życie. Oto kilka cięższych i najbardziej niespotykanych przypadków alergii na świecie:

 

1. Alergia na wodę – na takie schorzenie cierpi Ashleigh Morris, u której nawet pot powoduje wysypkę. Jest ona uczulona na wodę o każdej temperaturze. Pierwsze symptomy pojawiły się u niej w wieku 14 lat. Dla Ashleigh gorąca kąpiel w wannie, prysznic, nie wspominając już o pływaniu kończy się bolesną wysypką. Tę niezwykle rzadką chorobę, która nazywa się Aquagenic Utricaria, zanotowano zaledwie u kilku osób na świecie.

2. Alergia na zmiany temperatury – na tę chorobę cierpi młoda studentka Emily Payne, która mdleje, bądź doznaje szoku kiedy tylko zrobi jej się gorąco lub zimno. Wielkie zagrożenie stanowi dla niej mycie się, pływanie, jedzenie lodów, a nawet kropla deszczu. Pierwsze objawy choroby pojawiły się u niej kiedy miała 13 lat. To schorzenie znane pod nazwą „zimna pokrzywka” występuje również u 44 innych osób na całym świecie.

 

3. Alergia na zimno – są osoby, które nie tyle nie przepadają za mrozem, co są na niego uczulone do takiego stopnia, że wywołuje on u nich swędzenie skóry, opuchlizny, zaczerwienienia, omdlenia, szok, a niekiedy nawet śmierć. Chorym osobom pozostają jedynie lekarstwa, które pomagają im przetrwać zimę.

4. Alergia na– nie jest to tyle uczulenie na sam stosunek płciowy, co na płyn nasienny, który może powodować opuchliznę, wykwity skórne, a nawet kłopoty z oddychaniem. Na szczęście temu schorzeniu można zapobiec używając prezerwatyw.

5. Alergia na ćwiczenia – mówi się, że ruch to zdrowie, jednak okazuje się, że nie dla wszystkich. Chorzy, którzy cierpią na anafilaksję, muszą unikać nadmiernej aktywności fizycznej, ponieważ może ona spowodować wykwity skórne, a także problemy z układem pokarmowym, a nawet wywołać wstrząs anafilaktyczny, powodujący zaburzenia układu krążenia i oddechowego, które mogą skutkować śmiercią.

 

6. Alergia na słońce – w tym przypadku nie można tylko mówić o wrażliwej skórze, to poważniejsza dolegliwość, która objawia się w postaci swędzącej wysypki, mdłości, migreny, a niekiedy nawet powoduje pęcherze i krwawienie pod powłoką skóry. Osobom uczulonym na słońce, pozostaje unikanie promieni UV słońca, oraz używanie kremów z wysokim filtrem.

7. Alergia na czekoladę – osoby uczulone na czekoladę, niestety nie mogą osłodzić sobie nią życia, ponieważ po jej zjedzeniu mogą dostać bóle głowy, wykwity skórne, a nawet mogą mieć kłopoty z oddychaniem. Reakcję alergiczną może wywołać każdy jej składnik, jak kakao, mleko, lecytyna sojowa, czy orzechy.

 

8. Alergia na wszystkie pokarmy i napoje oprócz wody – na to rzadkie schorzenie cierpi Australijczyk Kaleb Bussenschutt, który może jedynie przyjmować wodę, lód oraz jeden rodzaj lemoniady. Każdy inny pokarm może wywołać u niego ostre bóle brzucha, wymioty, a także doprowadzić do powstania wrzodów żołądka. Kaleb 20 godzin dziennie podłączony jest do kroplówki by móc żyć i dostarczyć swojemu organizmowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

 

9. Alergia na bieliznę – a w zasadzie uczulenie na pewne materiały, z jakich została wykonana. Na przykład lateks, czy guma, a także na pewne substancje stosowane do i przy produkcji bielizny oraz chemiczne środki wykorzystane do jej farbowania i konserwacji, które mogą powodować podrażnienia bardzo wrażliwej skóry. Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieje również bielizna antyalergiczna.

 

10. Alergia na buty – podobnie jak w przypadku bielizny, jest to uczulenie na materiały, żywice, kleje, które zostały użyte do produkcji butów. Te alergeny często wywołują wykwity, stany zapalne oraz pęknięcia skóry. Pot dodatkowo intensyfikuje te symptomy. By się przed nimi chronić osoby kupują zazwyczaj buty sprawdzonej firmy, a także nie zakładają butów na gołą stopę, co skutecznie ogranicza ich kontakt z substancjami alergicznymi.

11. Alergia na drewno – zazwyczaj osoby uczulone są na konkretny rodzaj drewna, który nawet jak występuje w różnych formach może wywołać u nich reakcje alergiczne. Niekiedy osoby nadmiernie wrażliwe na ten surowiec, nie mogą dotykać papieru, bądź używać w ogóle ołówka.

12. Alergia na nowoczesną technologię – większość z nas nie może się na co dzień obyć bez telefonu komórkowego, komputera, samochodu, czy mikrofalówki. 39-latka Debbie Bird jednak musi. Ma ona EMF, jest ona uczulona na pole elektromagnetyczne lub „mgiełkę”, które wytwarzają urządzenia elektryczne. Na niektóre z nich jest do tego stopnia wrażliwa, że puchną jej od razu powieki i dostaje bolesnej wysypki, jak tylko się do nich zbliży. Współczesne życie zdominowane przez technologię zaczęło być dla niej tak uciążliwe, że była zmuszona swój dom przekształcić w wolną strefę, w której nie będzie narażona na negatywne działanie pola magnetycznego.

13. Alergia na własne dziecko – jedna z gorszych alergii, jaką można sobie wyobrazić. To schorzenie odkryto u 28-letniej Brytyjki Joanne Mackie. Już przy pierwszym karmieniu synka kobieta w palcach poczuła mrowienie, a na skórze dostała pęcherze i piekącą wysypkę. Ta niezwykle rzadka choroba występuje pod nazwą Pemphigoid gestationis. U Joanne rozwinęła się w trakcie ciąży. Alergia ta spowodowała, że matka musiała ograniczać swoje kontakty z dzieckiem do minimum, nie mogła brać synka na ręce i przytulać go, a także reagować natychmiast kiedy usłyszała jego płacz. Kiedy chciała zbliżyć się do synka zmuszona była zakładać specjalny strój, by nie wystąpiły u niej bolące objawy. Na szczęście terapia, której została poddana, przezwyciężyła jej chorobę. Już po miesiącu leczenia, Mackie mogła bez obaw w końcu wziąć na ręce i przytulić swojego synka, na co tak bardzo czekała. Nie ma chyba nic gorszego, jak nie możliwość oddawaniu się beztroskiej zabawie z własnym dzieckiem.

Źródło: www.zdrowie.flink.pl, www.figa.pl, www.zdrowie-nasze.pl, www.vismaya-maitreya.pl, www.niewiarygodne.pl.

Zobacz również:

  1. Progeria: dziecko uwięzione w ciele staruszka
  2. Syndrom sztokholmski: sympatia do porywacza
  3. 10 najczęściej spotykanych fobii
  4. Dysmorfobia – lęk przed własną brzydotą



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...