Mleko – zdrowe czy nie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Mleko – zdrowe czy nie?

4 sierpnia 2016, dodał: Paulina Chomczyk
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 Już od czasów dzieciństwa słyszeliśmy głosy rodziców, które mówiły  „pij mleko, będziesz wielki i zdrowy”. Od kilku lat istnieje program „Mleko w szkole”, który ma nauczyć dzieci i młodzież dobrych nawyków żywieniowych poprzez picie mleka. A czy rzeczywiście picie mleka to same plusy?

Od lat trwają spory czy powinniśmy pić mleko czy nie? Prawda może być dla wszystkich zaskoczeniem. Bowiem dietetycy i naukowcy uważają, że organizm człowieka przystosowany jest do spożywania mleka tylko w okresie niemowlęcym, tak jak u innych ssaków.

mmm

Tłuszcze nasycone

Po procesie technologicznym zawartość tłuszczu w mleku waha się od 0% – 3,2%. Więc nie jest to tak dużo. Chodzi o zawarte w mleku tłuszcze nasycone, które wpływają negatywnie na nasze serce i wagę.

 

Laktoza

Wiele mówi się również o nietolerancji laktozy, która zawarta jest w mleku. Spowodowane to jest niedoborem enzymu laktazy w organizmie człowieka. Jeżeli nie tolerujemy laktozy to jakie mogą wystąpić objawy? Otóż po spożyciu mleka lub przetworów mlecznych mogą wystąpić wzdęcia, bóle brzucha, biegunka. To znak, że warto zrobić badania, bo być może nasz organizm nie może poradzić sobie ze strawieniem związku. Nietolerancja laktozy może przyczynić się do uszkodzenia ścianek jelit.

mleko

Kazeina

Kazeina jest najważniejszym białkiem mleka. Jednak u wielu organizmów enzym odpowiedzialny za rozkład tego białka, nie spełnia swojej roli. Nie rozłożone białka prowokują nasz układ odpornościowy to niepożądanych reakcji oraz mogą mieć wpływ na negatywne zmiany naszego nastroju.

 

Trądzik

Naukowcy udowodnili, że mleko wpływa na powiększenie zmian występujących na skórze. A jak do tego dochodzi? Bowiem pijąc mleko wprowadzamy do naszego organizmu różnego rodzaju hormony. Przez co nasza skóra produkuje większą ilość łoju, co przyciąga bakterie i wpływa na rozwój trądziku. Mleko powoduje również gwałtowny skok insuliny, co również ma wpływ na pogorszenie stanu naszej cery.

 

Alergia na mleko

Alergia na mleko to kolejny problem z jakim spotykamy się po spożywaniu tego produktu. Najczęstsze objawy alergii na mleko to wysypka, pokrzywka, kaszel. Mleko jest tak silnym alergenem, że może doprowadzić nawet do astmy. Często alergię na mleko mają małe dzieci, która z czasem ustępuję lub rozwija się jeszcze bardziej.

 

Wiele osób mówi: „od dzieciństwa piłem mleko i nic mi nie było, a teraz po jego spożyciu czuję się źle”. Uczulenie na może wystąpić nawet po kilku latach intensywnego picia mleka i warto, żebyśmy o tym pamiętali.

Nie popadajmy jednak w paranoję. Jeżeli występują u nas jakieś negatywne objawy po spożyciu mleka lub przetworów mlecznych, warto pójść do lekarza. Po zrobieniu badań, testów będziemy mogli ustalić przyczynę złego samopoczucia.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz