Mieszkanie w stylu andaluzyjskim | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Mieszkanie w stylu andaluzyjskim

21 lipca 2016, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

and1

Styl andaluzyjski pochodzi z południowej Hiszpanii i na jego rozwój miały wpływ mieszające się style arabskie i europejski, co wpłynęło na powstanie bardzo ciekawego połączenia różnych elementów pochodzących z tych kultur. Styl andaluzyjski charakteryzuje się bogatymi ornamentami, które są bardzo dekoracyjne i łączą w sobie wpływy arabskie w postaci stylizowanych motywów roślinnych z motywami geometrycznymi, które często pojawiają się jako dekoracja dużych powierzchni, na przykład ścian.

Styl andaluzyjski lubi meble z litego drewna (często połączone z metalem). Mogą mieć fikuśnie powyginane nogi lub poręcze, a także ażurowe zdobienia i ornamenty z motywami roślinnymi geometrycznymi i zwierzęcymi. Aranżacja wnętrz w stylu andaluzyjskim nawiązuje w bardzo dużym stopniu do minionych epok, wykorzystując różne detale charakterystyczne dla wzornictwa sprzed stuleci. Dodajmy obrazy, zdjęcia lub plakaty o tematyce lub kolorach pasujących do całości: efekt murowany i wyjątkowy.

and17

and3

and15
W mieszkaniu w stylu andaluzyjskim nie może zabraknąć Azulejos. To cienkie, zazwyczaj kwadratowe płytki, pokryte lśniącym szkliwem, pomalowane we wzory układające się w regularne kompozycje. Pokrywa się nimi zewnętrzne i wewnętrzne ściany budynków. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także chłodzącą czy informacyjną. Ich nazwa pochodzi z języka arabskiego- al-zulecha i oznacza mały polerowany kamyk. W naszym klimacie oczywiście funkcja chłodząca nie ma sensu, ale mogą się pięknie prezentować w łazience lub kuchni. To samo tyczy się kamiennych andaluzyjskich podłóg. Tutaj rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe.

and16

and10

and12

Nie strońmy od wzorów charakterystycznych dla kultury arabskiej. Pokuśmy się także o ażurowe elementy domowego użytku. Jeśli fundusz nam pozwoli i fantazja puści wodze wprawmy w okna ażurowe okiennice, które w upalne dni będą chronić nas przed słońcem. Warto wspomnieć, że w tym stylu występuje cała masa szklanych naczyń, naczyń ceramicznych, skórzane elementy i przedmioty, dzieła rzemieślnicze, rozmaite dzieła ręcznie robione czy też stalowe miecze oraz zbroje niczym te rodem z Toledo. Styl andaluzyjski wyróżnia się przede wszystkim oryginalnością. W nurtach dekoratorstwa rodem z Hiszpanii chodzi przede wszystkim o specyficzność wzornictwa.

and11

and7

and2

Kolorystyka wykorzystywana w aranżacjach w stylu andaluzyjskim jest spokojna i ciepła. Dużą rolę odgrywają ciepłe brązy, które są ożywiane bardziej jaskrawymi elementami, na przykład intensywną czerwienią, błękitem, zielenią i żółcią. Mnogość barw tworzy naprawdę wspaniałą, wesołą mozaikę. Kolorowe kompozycje przyciągają wzrok. Nasyca się nimi narzuty, zasłony, naczynia czy dekoracyjne drobiazgi. Barwy naturalnych kamieni, dają tło do ekspozycji kolorowych dodatków i dominujących kolorów.

and19

and18

and14

Duże znaczenie w aranżacji wnętrz nawiązującej do stylu andaluzyjskiego odgrywają również tkaniny, które stanowią jeden z ważnych elementów dekoracyjnych, tworzących ciepłą atmosferę. Dzięki wykorzystaniu misternych koronek i haftów oraz adamaszków i atłasów można nadać pomieszczeniu utrzymanemu w stylu andaluzyjskim bardziej luksusowego charakteru.

Styl zrodzony w kraju, w którym nigdy nie jest zimno musi być gorący. Jest w nim mnóstwo czerwieni, najczęściej skontrastowanej, wyrazistych motywów oraz elementów tradycyjnych zestawionych z nowoczesnymi. Potrafi być też nieco ekscentryczny. To zasługa jednego z najsłynniejszych artystów hiszpańskich Salvadora Dalego. Jego surrealistyczne dzieła na stałe odcisnęły swoje piętno na hiszpańskiej kulturze. Jedno jest pewne to styl dla ludzi zdecydowanych o silnym charakterze.

and13

and8

and6

Opisując styl andaluzyjski nie możemy zamknąć się wyłącznie w pomieszczeniach. Gorący klimat i duży temperament mieszkańców przenosi część życia na zewnątrz. Właśnie dlatego pełnoprawnymi elementami wystroju mieszkań bywają dziedzińce (el patio), duże balkony oraz azotea, czyli zagospodarowane na część ogrodowo-wypoczynkową dachy.

and4

and5

and20

Styl andaluzyjski przypadnie do gustu osobom, które lubią wnętrza pełne różnych kolorów oraz łączenie elementów pochodzących z różnych kultur. Warto zainspirować się tym stylem w czasie urządzania swojego mieszkania lub domu, będzie to ciekawe i oryginalne rozwiązanie. Wcale nie musimy od razu wypełniać tym stylem całego domu, nie każdy lubi bowiem takie połączenie. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się dodatki. Dzięki nim przemycimy do wnętrza odrobinę Hiszpanii.

and9

zobacz również:

  1. Mieszkanie w stylu skandynawskim
  2. Mieszkanie w stylu francuskim
  3. Mieszkanie w kolorze mięty – dodatki do salonów czy sypialni
  4. Mieszkanie w stylu skandynawskim – jak urządzić?

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

kontrola absencji
I na rentę chorobową ich wysłać :D
Fibromalgia
Podobno można wiele takich chorób wyleczyć dietą keto...
Swędzenie skóry twarzy
Albo alergia pokarmowa... Mi kiedyś połowa twarzy spuchła po zjedzeniu ryżu na wynos z baru...
Nielimitowane porady prawne 24/7
Porad prawnych może udzielać ktoś w ogóle nie związany z prawem, więc warto...