Jeśli potrzebujemy spokoju, wyciszenia i odstresowania, ćwiczenia Mental Body to idealny wybór. Ten rodzaj treningu powala nie tylko wzmocnić ciało, ale również oderwać się na moment od świata zewnętrznego, zrelaksować i oczyścić umysł. Po tygodniu pełnym pracy, pośpiechu i problemów, taka forma odpoczynku i rozrywki będzie najlepszym wyborem.
Zajęcia z grupy Body & Mind cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Joga, Pilates, Body art, Tai chi, to tylko niektóre z form ćwiczeń, które dbają o rozwój ciała i umysłu. Wykraczanie poza fizyczność, przywracanie równowag psychicznej i duchowej to główne cele tego typu treningu. Wysiłek fizyczny został połączony z kształtowaniem umysłu, medytacją, technikami relaksacyjnymi. Wszystkie te elementy składają się na całościowe podejście do rozwoju człowieka poprzez trening.
Idea Mental Body
Mental Body jest nowoczesną formą treningu Body & Mind powstałą z połączenia form klasycznych. Zajęcia łączą w sobie elementy ćwiczeń aerobowych, jogi, pilatesu i tańca klasycznego. Programem został stworzony w warunkach szkoły Open Mind Health & Fitness Idea. To unikatowy system ćwiczeń inspirowany klasyczną Hatha Yogą i Ashtanga Yogą. Ćwiczenia Body & Mind utrzymane są w spokojniejszym tempie niż tradycyjny fitness. Zajęcia mogą być prowadzone przy włączonej muzyce. Dźwięki jednak mają za zadanie uspokajać i odprężać, a nie pobudzać trenujących. Ćwiczenia Body & Mind przywracają równowagę fizyczną i psychiczną. Z mięśni zostaje uwolnione napięcie, a umysł staje się oczyszczony dzięki spokojnemu rytmowi zajęć.
Mentalne pojmowanie ćwiczeń to przede wszystkim głęboka świadomość wykonywania każdego z nich. Należy uświadomić sobie, że każdy ruch ciała zaczyna się w mózgu. Wysłany przez umysł impuls elektryczny dociera do mięśnia, powodując jego skurcz lub rozkurcz. W Mental Body bardzo istotne jest stałe kontrolowanie pracy każdego aktywowanego mięśnia, skupienie na wykonywanych czynnościach. W tych ćwiczeniach dokładność i staranność ruchów jest ważniejsza od ilości wykonanych powtórzeń. Podczas tradycyjnych ćwiczeń fitness te same ruchy powtarzane są w tempie 130 uderzeń na minutę. W mental body muzyka jest wolniejsza i wynosi ok. 80-118 uderzeń na minutę. Ułatwia to skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach, przez co ważna staje się staranność ich wykonania, a nie ilość.
Skuteczność Mental Body
Mental Body to swego rodzaju medytacja, technika relaksacyjna, pozwalająca oderwać się od codziennych spraw i stresów. Ale ćwiczenia te nie tylko pozwolą się nam zrelaksować. Oprócz równowagi fizycznej, przywrócą nam także równowagę fizyczną. Dzięki nim możemy wzmocnić mięśnie, a także wyszczuplić sylwetkę.
Badania przeprowadzone przez Amerykański Instytut Sportu i Medycyny udowodniły, że świadome wykonywanie ćwiczeń znacząco podnosi ich efektywność. W przypadku ćwiczeń siłowych, trenując w sposób mentalny można osiągnąć aż dwukrotnie lepsze rezultaty. Odpowiednio wykwalifikowany instruktor Mental Body powinien w czasie treningu uświadamiać ćwiczącym, jakie mięśnie pracują podczas wykonywania określonych ruchów oraz co powinni oni odczuwać w danym momencie, napinając, rozluźniając lub rozciągając poszczególne części ciała. Może on w tym celu przedstawić wyobrażenia ruchu, np. stosując porównania odnoszące się do natury. Ważna staje się wyprostowana, stabilna postawa i precyzja ruchu.
Mental Body Połączenie lekcji wzmacniającej, intensywnego stretchingu oraz relaksacji. Zajęcia bardzo ładnie rozbudowują układ mięśniowy, rzeźbią ciało, odprężają i rozciągają. Współistnienie wyobraźni, świadomości i ruchu w jednym energetycznym treningu. Płynność, skupienie na wnętrzu i świadoma praca z oddechem sprawią, że odnajdziesz harmonię i równowagę.
Trening Mental Body
Odpowiednio wykwalifikowany instruktor Mental Body powinien podczas treningu systematycznie opisywać ćwiczącym, jakie mięśnie pracują podczas wykonywania określonych ruchów. Instruktor powinien również informować o tym, co powinni odczuwać w danym momencie ćwiczący, napinając, rozluźniając lub rozciągając poszczególne części ciała. Może on w tym celu przedstawić wyobrażenia ruchu, np. stosując porównania odnoszące się do natury.
Dzięki takim wskazówkom i uwagom, umysł ćwiczących zostaje pobudzony do pracy. Równie ważnym zadaniem instruktora jest uświadomienie trenującym celu danego ćwiczenia, oraz zwrócenie uwagi na odpowiedni sposób oddychania. Jeśli bierzemy udział w takich ćwiczeniach koniecznie słuchajmy porad i wskazówek instruktora, by nauczyć się reakcji własnego ciała. Po jakimś czasie będziemy w stanie ćwiczyć samodzielnie.
Trening Mental Body przypomina nieco wymienione wcześniej dyscypliny, takie jak Joga czy Tai Chi. Muzyka może być pozbawiona bitu, tworząc jedynie tło do ćwiczeń. W ten sposób uczestnicy zajęć mają szansę wykonywania treningu we własnym tempie, nie muszą podporządkowywać się wyraźnemu rytmowi dźwięków.
Trening Mental Body przypomina nieco wymienione wcześniej dyscypliny, takie jak Joga czy Tai Chi. Muzyka może być pozbawiona bitu, tworząc jedynie tło do ćwiczeń. W ten sposób uczestnicy zajęć mają szansę wykonywania treningu we własnym tempie, nie muszą podporządkowywać się wyraźnemu rytmowi dźwięków.
Materiały: aktywna-kobieta.wieszjak.pl, www.mamzdrowie.pl, www.fitness.wp.pl.
Zebrała: Marta
Zobacz również:
- Ćwicz aerobik w domu: filmiki
- Płaski brzuch: najszybciej!
- Popijać czy nie popijać?
- Ćwiczenia na smukłe uda