Melisa lekarska ma świeży zapach zbliżony nieco do zapachu cytryny. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „pszczoła”, gdyż była ona ulubionym ziołem pszczelarzy. W starożytnych czasach pocierali oni zgniecionymi, świeżymi liśćmi melisy ule, aby zachęcić pszczoły do powrotu.
Liście melisy zawierają lotne olejki eteryczne, garbniki i żywice, a w stanie świeżym także witaminy i enzymy.
Melisa lekarska jest wspaniałym, naturalnym lekiem na skołatane nerwy. Olejki eteryczne zawarte w pędach i liściach mają działanie uspokajające i rozkurczowe. Stosowana jest przy bezsenności i migrenie.
Liście melisy pobudzają apetyt, działają wiatropędnie. Herbatka z melisy obniża ciśnienie krwi, pomaga łagodzić nudności i wymioty, łagodzi kolkę oraz problemy trawienne związane z nerwowością. Łagodzi bóle miesiączkowe oraz objawy PMS.
Dzięki zawartości polifenoli melisa lekarska działa skutecznie na opryszczkę – leczy już powstałe jak i zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki swoim właściwościom przeciwtarczycowym melisa jest używana także u pacjentów z nadczynnością tarczycy. Zgniecionymi liśćmi melisy można potrzeć miejsce po ukąszeniu owadów – załagodzi to obrzęk i ból.
W gastronomii używana jest jako napój oraz do przyprawiania gotowych potraw: sałatek, sosów, potraw – świetnie komponuje się z warzywami, potrawami z jaj, galaretkami, dżemami oraz z octami ziołowymi. Ponieważ smak melisy lekarskiej jest raczej delikatny, większe ilości tego zioła mogą być używane w potrawach bez obawy zepsucia ich smaku.
Justyna Marszałkowska – dietetyk medyczny
zobacz również:
Mięta i jej właściwości dla zdrowia – jak działa?
Melisa relaks i ukojenie
Oczyszczające działanie ziół i warzyw – czy zioła odchudzają?
Jak w domu sadzić zioła w doniczkach? Kuchenny miniogródek