Mięta i jej właściwości dla zdrowia – jak działa?

6 września 2017, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

W swoim składzie posiada witaminy takie jak: A, B1, B9, czyli kwas foliowy oraz C, jest także bogatym źródłem minerałów. Zawiera: magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor, mangan, miedź czy selen.

 

Na świecie znanych jest aż ponad dwadzieścia gatunków mięty oraz dziesiątki jej pochodnych. Najpopularniejszymi są: mięta pieprzowa, polna, cytrynowa… Najczęściej mówi się, że mięta odświeża, orzeźwia i energetyzuje. Ponadto posiada niesamowity smak i aromat. Jednak najistotniejszą sprawą jest to, że mięta posiada bardzo wiele właściwości leczniczych, dlatego powinny po nią sięgać nie tylko osoby mające kłopoty z trawieniem. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, fitozwiązków i garbników. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu, ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Polecana jest osobom, które odczuwają niepożądane skutki związane z podaniem narkozy, to znaczy wymioty i nudności. Od wielu, wielu lat stosowana jest przy zaburzeniach trawienia. Okazuje się jednak, że mięta jest też niezwykle pomocna także w innych sytuacjach. Jakich?

  1. Mięta powinna być stosowana przez osoby cierpiące na zespół jelita wrażliwego. Zawarty w niej olejek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie na wszelkie niedogodności przewodu pokarmowego. Zatem zanim skusimy się na kolejny reklamowany w telewizji lek, sięgnijmy po miętę.
  2. Dopadł Cię ból głowy? Okazuje się, że właściwości zawarte w herbacie z mięty brazylijskiej są równie skuteczne i działają tak samo szybko, jak niejeden lek przeciwbólowy. A herbata na pewno będzie dla nas zdrowsza niż leki przeciwbólowe kupione w aptece.                      
  3. Odczuwasz skurcze żołądka spowodowane stresem czy niestrawnością? Najlepszym sposobem na nie będzie herbata ze świeżych liści mięty.
  4. Mięta w swoim składzie posiada mentol. Została naukowo udowodnione, że rozluźnia on mięśnie i prawidłowo wpływa na spokojniejszy sen. Zamiast tabletek uspokajających czy nasennych po prostu zaparz ciepłą miętową herbatę.
  5. Kiedy pojawia się zmęczenie długą podróżą, kilkugodzinną nauką do sesji czy nocną zmianą w pracy, wdychaj zapach mięty. Nie tylko lekko pobudza, ale i odświeża. A już na pewno jest to o wiele zdrowszy sposób od wypicia kilku szklanek kawy dziennie.
  6. Olejek z mięty idealnie nadaje się do popularnych na katar inhalacji. Kilka jego kropel dodanych do gorącej wody sprawi, że zaczniesz lepiej oddychać. Ponadto mięta pieprzowa to popularny środek wykrztuśny, dlatego polecana jest także w celu złagodzenia uporczywego kaszlu.   
  7. Zapach mięty zdecydowanie poprawia naszą koncentrację oraz wspomaga pamięć. Zostało naukowo udowodnione, że jest o wiele lepsza od kawy, jeśli potrzebujemy przez kilka godzin zachować skupienie.
  8. Mięta pieprzowa posiada właściwości, które chronią przed ubocznymi skutkami radioterapii. Dlatego zalecana jest osobom cierpiącym na choroby nowotworowe. Składniki mięty chronią nasz materiał genetyczny przed szkodliwym promieniowaniem.

 

 

  1. Zaleca się kobietom we wczesnej fazie ciąży, aby na męczące je nudności wypijały 2-3 filiżanki herbaty miętowej. Nie niesie to z całą pewnością ryzyka. Jednak w późniejszych fazach zbyt częste picie miętowej herbaty może spowodować męczące uczucie zgagi.

 

Na koniec szybko przepis na lemoniadę kokosowo-miętową z dodatkiem ananasa, która będzie idealna na słoneczne dni.

Lemoniada kokosowa miętowa z ananasem

 

Składniki: litr wody mineralnej, pół puszki mleka kokosowego, jedna trzecia niedużego ananasa, świeża mięta

Wszystkie wyżej wymienione składniki należy dobrze zmiksować, a następnie schłodzić w lodówce. W takiej formie będzie idealna do podawania w gorące po południe. A zatem smacznego!

Zobacz również:

Aloes – właściwości i zastosowanie

Fakty i mity na temat herbaty

Lecznicze właściwości zielonej herbaty

Herbaty ziołowe, które warto pić regularnie