Marchewka – lepsza surowa czy gotowana? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Marchewka – lepsza surowa czy gotowana?

15 listopada 2017, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Marchewka jest warzywem, o którym można mówić w samych superlatywach. Polecana osobom palącym papierosy, ponieważ uchroni je od szkodliwego wpływu dymu tytoniowego, a także ludziom z nadwagą – 100 gram marchewki zawiera jedynie 10 kalorii.

Najlepiej jadać całą, surową, obraną możliwe jak najbardziej cienko, bo im bliżej wierzchu, tym większe w niej bogactwo witamin. Francuzki uważają marchewkę za jeden z najtańszych i najlepszych kosmetyków, ponieważ poprawia wygląd paznokci i włosów. W młodości najlepiej gryźć ją w całości dla zdrowia zębów. Z kolei geriatrzy polecają sok z marchwi starszym paniom i panom jako skuteczny lek na wzmacnianie naczyń krwionośnych, regulację pracy żołądka, wątroby i polepszenie widzenia. Zatem jesteśmy na nią „skazani” przez całe życie.

Według pewnego hamburskiego profesora witamina A obecna w marchewkach blokuje działalność związku rakotwórczego z dymu tytoniowego – benzyprenu, przekształcając go w związki nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Zauważył on także, że w Chinach czy Indonezji, czyli w krajach, w których występuje niedobór tej witaminy, rak wątroby czy jelit bywa około 40 razy cięższą chorobą niż na przykład w krajach europejskich.

Marchew posiada zatem właściwości antyrakowe ze względu na obecność beta-karotenu, który jest przeciwutleniaczem. Może ona zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, a także obniżyć występowanie raka jamy ustnej, krtani, przełyku oraz pęcherza moczowego. Według naukowców z University of York marchewka jest w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty dzięki zawartości kwasu retinowego. Z kolei uczeni z Uniwersytetu w Newcastle dowodzą, że dzięki falkarinolu marchewka może zredukować ryzyko rozwoju choroby nowotworowej nawet o 33 procent!

Ciasto marchewkowe

Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut

Składniki: 30 dekagramów marchewki, 6 jajek, 40 dekagramów mielonych migdałów, 25 dekagramów cukru, 10 dekagramów mąki, 3-4 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 2 łyżki miękkiego masła, skórka otarta z jednej cytryny, 1 opakowanie serka śmietankowego, 3-4 szklanki cukru pudru, kilka pistacji, 1-2 łyżeczki soku z cytryny

Sposób przygotowania:

  1. Na drobnej tarce zetrzeć obrane, umyte i osuszone wcześniej marchewki.
  2. Utrzeć żółtka na puch wraz z jedną trzecią cukru, skórką cytrynową i szczyptą soli.
  3. Połączyć ze sobą migdały, mąkę i proszek do pieczenia.
  4. Z pozostałą ilością cukru ubić na sztywno białka.
  5. Żółtkową masę połączyć razem z białkami, migdałami i mąką.l
  6. Przygotowane ciasto wylać na blachę wyłożoną pergaminem, piec w piekarniku w temperaturze do 200 stopni Celsjusza przez około 40 minut.
  7. Zmiksować składniki polewy, polać nią wystudzone ciasto. Na końcu posypać posiekanymi pistacjami.
  8. Ciasto marchewkowe najsmaczniejsze jest drugiego dnia, więc należy uzbroić się w cierpliwość ;)

Smak tego ciasta pamiętam od najwcześniejszych lat dzieciństwa. Piekła je zawsze moja babcia. Spróbujcie, polecam!

 

Zobacz również:

Marchewka na różne sposoby – przepisy

Marchewka dla zdrowia i urody – właściwości i przepisy

Marchewkowy olej do włosów i skóry

Pieczony schab z jabłkami i marchewką

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz