Mama idzie do pracy – jak wrócić na rynek pracy po urlopie wychowawczym?

13 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Choć to trudny moment, może być początkiem czegoś nowego. Pomyśl, co chciałabyś robić, jakie masz kompetencje i możliwości czasowe, a następnie przejrzyj dostępne oferty pracy.

 

Urlop wychowawczy i co dalej?

Zgodnie z prawem kobieta wracająca po urlopie wychowawczym do pracy, powinna mieć zagwarantowaną taką możliwość. Niemniej jednak sytuacje bywają bardzo różne. Zdarza się, że nie istnieje już dane stanowisko, albo i cała firma. Z niektórych powodów mamy same rezygnują z kontynuacji zatrudnienia u danego pracodawcy lub w trakcie urlopu kończy im się umowa.

U wielu kobiet pojawia się pytanie, czy pozostać w branży, z której wypadło się tak dawno temu, czy może pora zacząć coś zupełnie nowego? Powrót na rynek pracy po kilku latach wiąże się z dużym stresem i obawami. Napływają one z dwóch źródeł, jedne dotyczą odnalezienia się w nowym środowisku z nowymi obowiązkami, drugie związane są z rozłąką z dzieckiem.

Nowa praca? Sprecyzuj swoje oczekiwania

Kiedy zaczniesz myśleć o szukaniu pracy, usiądź i na spokojnie zastanów się, co chciałabyś robić. W czym czujesz się dobrze, jakie są Twoje mocne strony? Bardzo ważne jest również ustalenie, czy możesz pracować od 8:00 do 16:00, czy może wolisz pracę zmianową, albo o niepełnym wymiarze godzin. Poza idealną opcją określ, jaka jeszcze byłaby akceptowalna. Wiele zależy od tego, kto będzie się opiekował dzieckiem pod Twoją nieobecność. Przedszkole, opiekunka, babcia, czy tata?  W jakich godzinach, czy będzie się to wiązało z koniecznością dodatkowych dojazdów itd.

Aktualnie dużą popularnością cieszy się praca zdalna. Kiedyś tylko nieliczni mogli sobie na nią pozwolić, dziś coraz większa liczba przedsiębiorstw korzysta z takich możliwości. To doskonałe rozwiązanie dla młodych mam. Dzięki niemu nie ma konieczności brania zwolnień, gdy dziecko zachoruje i nie pójdzie do przedszkola.

Co ważne, nie patrz na swój powrót na rynek pracy jak na sytuację trudną, lecz potraktuj ją jako początek czegoś nowego. To doskonały moment na to, by zacząć realizować swoje marzenia. Być może Twoja poprzednia praca nie była tym, co chciałabyś robić do emerytury, ale trudno było Ci ją rzucić. Teraz masz czystą kartę, poza tym pora pomyśleć o sobie. Przejrzyj dostępne oferty pracy, by zorientować się w sytuacji na rynku pracy oraz wymaganiach pracodawców.

Mama szuka pracy

Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest skorzystanie z agregatorów pracy. Na HitPraca.pl umieszczane są ogłoszenia z kilkudziesięciu najpopularniejszych serwisów. W prosty sposób przefiltrujesz tylko te, które będą adekwatne do Twoich oczekiwań. Skorzystaj z subskrypcji ofert pracy, podaj maila, a za każdym razem, gdy pojawi się nowe ogłoszenie z Twojej branży, otrzymasz wiadomość. Szybki kontakt z pracodawcą może się okazać kluczowy.

Kolejnym ważnym krokiem w procesie szukania pracy jest przygotowanie CV. Pamiętaj, że te lata spędzone z dzieckiem w domu nie poszły na marne, bo dzięki nim z pewnością nabrałaś wiele nowych kompetencji. Jeśli przed ciążą sądziłaś, że niecierpliwy klient jest klientem trudnym, dziś z pewnością masz na takie przypadki swoje sposoby. Każda mama uczy się sztuki dyplomacji, na co dzień ćwiczy techniki negocjacyjne i potrafi radzić sobie ze stresem. Nie jest jej obca wielozadaniowość, umiejętność obserwacji i przewidywania. W wielu zawodach najlepiej sprawdzają się właśnie matki, pracodawcy coraz częściej je doceniają.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz