Lukrecja – właściwości dla zdrowia i urody
Lukrecja to zioło, które stosuje się zarówno w kuchni, lecznictwie jak i kosmetyce. Posiada ona mnóstwo właściwości a w szczególności jej korzeń. Zobacz jak można wykorzystać lukrecję i jak działa na nasz organizm.
Na raka skóry
W USA naukowcy opublikowali w „Cancer Prevention Research” , gdzie opisują działanie korzenia lukrecji jako remedium na zapobieganie rozwojowi czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. W korzeniu lukrecji znajdują się związki hamujące rozwój komórek nowotworowych.
Jednym ze związków jest glicyryzyna, ale w nadmiarze może powodować zaburzenia rytmu serca czy nagłe skoki ciśnienia . Drugim ze związków jest izoanguston, który w przeciwieństwie do pierwszego związku jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu. Komórki czerniaka złośliwego potraktowane izoangustonem zdecydowanie wolniej się rozrastają.
Na próchnicę
Lukrecja ma właściwości bakteriobójcze dzięki czemu zmniejsza ilość paciorkowca zieleniejącego wchodzącego w skład naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej. To właśnie on jest głównym czynnikiem rozwoju próchnicy.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Minnesocie potwierdziły, że słodycze bezcukrowe zawierające ekstrakt z lukrecji powstrzymują rozwój próchnicy u dzieci. Co ciekawe w Holandii oraz Skandynawii wskaźnik próchnicy wynosi od 2 do 10 %. Tam cukierki z korzeniem lukrecji są bardzo popularne. Natomiast w Polsce wskaźnik ten wynosi aż 86,9 %, gdzie takie cukierki nie są już na tyle popularne.
Bakteriobójcze właściwości korzenia lukrecji są również niezastąpione przy leczeniu kanałowego zębów. Dodatkowo lukrecja zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego oraz powstawaniu trwałych przebarwień.
Na drogi oddechowe i problemy żołądkowe
Lukrecja doskonale sprawdzi się również jako środek wykrztuśny. Dzięki niej załagodzisz chrypę oraz kaszel w szczególności ten suchy. Lukrecja pomaga też na zapalenie oskrzeli, astmę, zapalenie migdałów czy jako środek rozkurczowy i przeciwzapalny. Dodatkowo lukrecja regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka i znacznie przyspieszy gojenie się wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.
Najlepiej sprawdzi się odwar z korzenia lukrecji. Wystarczy, że zalejesz pół łyżki korzeni lukrecji ok 3,5 g zimną wodą. Następnie gotuj powoli pod przykryciem 5-7 minut. Odwar należy odstawić na 10 – 15 minut do czasu aż się ostudzi a następnie go przecedzić. Pij lukrecję na ciepło do dwóch razy dziennie.
Lukrecja w kosmetyce
Lukrecja w swoim składzie zawiera saponiny, flawonoidy i kwasy organiczne, które zatrzymują wodę w tkankach. Dzięki temu działają nawilżająco i kojąco na skórę. Dlatego lukrecję stosuje się również w kosmetyce. Na jej bazie można znaleźć produkty przeznaczone dla cery suchej, wrażliwej oraz naczynkowej. Dodatkowo zawarte w lukrecji właściwości bakteriobójcze powodują, że świetnie sprawdzi się przy pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej.
Nie bój się sięgać po lukrecję przy stanach zapalnych skóry, podrażnieniach, swędzeniu czy przy gojeniu się ran oraz wyprysków. Ponad to w drogeriach można spotkać szampony na bazie lukrecji przeznaczone do włoisów zniszczonych, delikatnych, łamliwych i suchych. Jak widać lukrecja sprawdzi się dla każdego.
Przeciwwskazania
Niestety lukrecji nie może spożywać każdy. Kto powinien jej unikać?
- osoby zmagające się z chorobami wątroby połączonej z zastojem żółci, marskości wątroby, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodnoelektrolitowej, niewydolności nerek.
- kobiety w ciąży i karmiące piersią.
- dzieci do 4. roku życia.
- lukrecji nie powinno się łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi.
Lukrecja przepisy lecznicze
Odwar na drogi oddechowe i układ pokarmowy
- 3 łyżeczki sproszkowanego korzenia lukrecji
- 2 szklanki wody
Sproszkowany korzeń zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3 minuty.
Następnie należy przecedzić odwar i pić kilka razy dziennie po 100 ml odwaru
Ziołowy syrop na kaszel
- łyżka korzenia lukrecji
- korzeń imbiru
- kwiat dziewanny
- babka lancetowata
- biedrzeńca anyżu
- kora kaliny koralowej
Wymieszaj po łyżce korzenia lukrecji, posiekanego korzenia imbiru, kwiatów dziewanny, babki lancetowatej, biedrzeńca anyżu i kory kaliny koralowej.
Zioła należy gotować w 3 szklankach wody na wolnym ogniu do czasu aż połowa płynu wyparuje. Następnie odstaw do wystygnięcia.
Przecedź syrop i dolej 100ml gliceryny i 150ml miodu. Pij po łyżeczce 3 razy dziennie.
Syrop na kaszel i przeziębienie
- 1 łyżka ziela lebiodki
- 1 łyżka ziela tymianku
- 1 łyżka ziela sproszkowanego korzenia lukrecji
- miód
- sok z cytryny
- gliceryna
- cynamon
- goździki
Składniki należy zalać 2 szklankami wody, gotować przez 5 min. Następnie odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie należy przecedzić, dodać miodu i trochę soku z cytryny, 30 g gliceryny, szczyptę cynamonu i 3 goździki. Przechowuj w lodowce i pij 3 razy dziennie po jednej łyżeczce syropu. Dodawaj do herbaty przy infekcjach, astmie, problemach trawiennych, stanach zapalnych.
zobacz rów
Mięta pieprzowa – właściwości i jak ją wykorzystać – przepisy |
Domowe maseczki ze śmietaną
Zimą pamiętaj o ustach – kilka porad, aby cieszyć się zdrowymi wargami
Zupa czosnkowo-śmietanowa z ciabattą