Lubczyk, który należy do rodziny pietruszki, jest powszechnie stosowany w Polsce jako przyprawa. Zapewne większości z nas kojarzy się jako afrodyzjak i nieodłączny składnik rosołu. Nie wszyscy wiedzą natomiast o licznych właściwościach zdrowotnych tego popularnego zioła.
Lubczyk często znajduje się w naszych ogródkach. Już od wieków nasze prababcie doceniały cenne zalety jego spożywania. Dania doprawione jego liśćmi, nieważne czy świeżymi, czy suszonymi – kuszą silnym aromatem. Nadawanie smaku potrawom to nie wszystko. Lubczyk oferuje szereg korzyści zdrowotnych oraz jest uznawany za afrodyzjak.
Lubczyk jest moczopędny. Pomaga wypłukać drogi moczowe, co pozwala uniknąć kamieni nerkowych.
Jego stosowanie zaleca się osobom, które zmagają się z problemami żołądkowymi – poprawia trawienie (pobudza wydzielanie soku żołądkowego). Zmniejsza też wzdęcia oraz walczy z niektórymi bakteriami.
Lubczyk wspomaga krążenie i rozluźnia mięśnie. Warto dodawać kilka listków do kąpieli.
Lubczyk rozrzedza flegmę w płucach, co poprawia przepływ powietrza i sprawia, że jesteśmy lepiej dotlenieni. Pomaga na kolki i wzdęcia u małych dzieci ( nie podawaj dziecku ziół bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem), a także zwalcza objawy alergii.
Przynosi ulgę w czasie dolegliwości menstruacyjnych. Zwalcza stany zapalne skóry i trądzik.
Lubczyku używa się do produkcji wyrobów cukierniczych, syropów, nalewek. Często dodaje się go do zup i sałatek. Wyciąg z niego był podstawą oryginalnej przyprawy w płynie ,,Maggi’’.
Jedzenie lubczyku zwiększa pobudliwość. Zawarte w nim olejki eteryczne wpływają na lepsze ukrwienie narządów płciowych. Dawniej wierzono, że eliksir z lubczyku pomoże zdobyć kochanka, a liście wplecione we włosy zapewnią szczęście w miłości.
Warto spożywać lubczyk ze względu na wspaniały aromat oraz właściwości zdrowotne. Pamiętajmy, że jest to także afrodyzjak…zwłaszcza w kontekście zbliżających się walentynek.
zobacz również:
- Bazylia – co przyprawiać i przepisy na dania z bazylią
- Czy wiesz, że? Ciekawostki o oregano
- Mięta na przejedzenie
- Słowniczek przypraw