Longan czyli jak smakuje smocze oko: właściwości dla zdrowia
Słyszeliście kiedyś o owocu określanym mianem smoczego oka? Mowa o Longanie, który pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi. Longan ma niecałe 3 cm, brązowo – żółtą skorupkę oraz przezroczysto – biały miąższ. Najczęściej uprawia się go w Chinach, gdzie właśnie long yan w tłumaczeniu to smocze oko. Zobacz czym jeszcze longan zyskał sławę oraz co warto o nim wiedzieć.
Co nieco o smoczym oku
Owoc ten możesz spotkać na średnio wysokich drzewach, które są wiecznie zielone a ich korona sięga do 15 m. Często mylone są z liczi i rambutanem. Liście są okrągłe i ciemnozielone, a wśród nich znajdziesz blado – żółte kwiaty. podczas przekwitania pojawiają się owoce o słodkim i wyrazistym smaku. Longana możesz bardzo łatwo obrać wystarczy, że ściśniesz owoc po bokach co spowoduje pęknięcie skórki. Wtedy łatwo ją ściągniesz i możesz zjeść owoc. W środku znajduje się czarna pestka, która uchodzi za niejadalną.
Właściwości
Longan nie bez powodu uchodzi za cudowny owoc. Posiada on mnóstwo odżywczych właściwości. Przede wszystkim posiada mnóstwo witaminy C, która zapewnia dzienne zapotrzebowanie. Dodatkowo znajdziesz w nim minerały, żelazo, magnez, potas oraz fosfor. Z kolei antyoksydanty pomogą Twojemu organizmowi w walce z wolnymi rodnikami. jakby tego było mało, to Longan poprawia stan wzroku oraz systemu odpornościowego. Oznacza to, że Twoje rany będą się goiły znacznie szybciej a proces starzenia się z kolei się spowolni. Longan oczyści też organizm i poprawi stan skóry oraz mięśni. Co ciekawe smocze oko to naturalny afrodyzjak oraz lek przeciwzapalny. Idealnie nada się dla osób, które zmagają się z bezsennością, brakiem koncentracji i stresem.
Gdzie kupić?
Niestety w Polsce Longan jest trudno dostępny więc trzeba go ściągać z europejskiego rynku lub z Azji. Możesz go spotkać w postaci surowej lub puszkowanej. Longan świetnie nadaje się do deserów, ciast, sałatek, przetworów czy syropów. W postaci surowej przechowuj w lodówce do 3 tygodni. Czy wiesz, że Longan zyskał tez zastosowanie w kosmetyce? Wykorzystuje się go do produkcji szamponów i płynów do płukania ust. W 100 g Longana znajdziesz 60 kcal.
zobacz również:
Jak wyhodować w domu owoce egzotyczne
Egzotyczne, nieznane owoce
Egzotyczne owoce – mini przewodnik część II
Egzotyczne owoce – mini przewodnik część I