Licówki – rodzaje, dla kogo, sposób leczenia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Licówki – rodzaje, dla kogo, sposób leczenia

25 września 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wielu z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Gdy inne metody wybielania zębów nie skutkują, z pomocą przychodzą licówki. Są to porcelanowe nakładki na zęby, których noszenie sprawia, że nasze zęby są białe i niemalże doskonałe. Czy każdy z nas może sprawić sobie takie licówki? 

STOMATOLOG

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym są licówki i dla kogo są przeznaczone
  • jak przebiega proces zakładania licówek
  • jak znaleźć odpowiedni gabinet stomatologiczny w naszej okolicy

Stomatologia zachowawcza – pierwszy krok do białych zębów

Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych zabiegów, warto najpierw zadbać o zdrowie naszych zębów. Pierwszym etapem jest stomatologia zachowawcza (czyli ogólna), która zajmuje się zapobieganiem próchnicy oraz leczeniem zaatakowanych już próchnicą zębów, zachowując jak najdłużej jego żywotność i naturalny wygląd. Podstawowymi zabiegami zachowawczymi w gabinetach stomatologicznych są między innymi:

  • okresowe badania jamy ustnej i przegląd uzębienia
  • diagnostyka i leczenie próchnicy
  • leczenie stanów pourazowych zębów
  • leczenie kanałowe
  • leczenie nadwrażliwości zębów
  • odbudowa brakujących zębów i części zęba
  • higienizacja jamy ustnej

Podstawą dbania o zdrowe zęby jest profilaktyka. Dlatego zanim w grę wejdzie stomatologia estetyczna, warto wyrobić sobie dobre nawyki. Regularne mycie zębów, okresowe badania kontrolne i wczesne eliminowanie wszelkich ubytków to najważniejsze sprawy, które powinny być dla nas standardem, zanim dentysta zabierze się do głębszych zabiegów na naszych zębach. 

Jeżeli nasze zęby są w pełni zdrowe, a mimo to nasz uśmiech nie jest dla nas zadowalający, wtedy warto pomyśleć o bardziej zaawansowanych zabiegach –  stomatologii estetycznej.

Jakie licówki na zęby poleca dentysta? – najważniejsze informacje

Najważniejszą informacją odnośnie licówek (a zarazem główną wadą) jest to, że po założeniu trzeba je nosić do końca życia. Wynika to z potrzeby usunięcia części szkliwa na zębie do ich montażu. Niewielkiej ilości, ale nasz organizm nie potrafi później tego braku zregenerować. 

Rozróżniamy kilka rodzajów licówek: akrylowe (tymczasowe), kompozytowe (najtańsze), ceramiczne, porcelanowe oraz pełnoceramiczne.

Najczęściej polecanymi przez ekspertów są licówki porcelanowe. Porcelana jest materiałem najlepiej imitującym prawdziwy wygląd zębów. W dodatku jest bardzo trwała, nie przebarwia się i nie chłonie barwników zawartych w spożywanym przez nas jedzeniu. Licówki porcelanowe starczają na okres od ośmiu do piętnastu lat, czyli na względnie bardzo dług okres czasu. Później można je wymienić na nowe egzemplarze. 

Czy klinika stomatologiczna poleca licówki każdemu?

Czy licówki są dla każdego? Jeżeli mamy wszystkie zęby zdrowe, nic nie powinno być przeciwskazaniem.

Licówki są projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Muszą być dopasowane do kształtu twarzy, wyglądu ust i innych cech, aby wyglądać perfekcyjnie.

Proces zakładania licówek  składa się z kilku etapów. Gdy już mamy w pełni wyleczone zęby (zaleca się również ich wybielenie) można rozpocząć proces ich zakładania. Najpierw pobierane są odciski zębów, a następnie przeprowadzana jest symulacja wyglądu zębów po zabiegu. Następnie makieta gotowego projektu jest przymierzana na zęby, jeszcze bez ich szlifowania. Jeżeli nie ma żadnych problemów, dentysta kończy pracę nad licówkami i następuje proces ich nakładania. Przed ostatecznym założeniem licówek lekarz usuwa warstwę szkliwa o grubości 0,5 mm, żeby je dobrze umocować. Na sam koniec następuje montaż gotowego egzemplarza na zębach.   

Jak znaleźć gabinet stomatologiczny odpowiedni do założenia licówek?

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem licówek w Krakowie, warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Polecamy dentysta Kraków, który oferuje profesjonalne usługi stomatologiczne, w tym zakładanie licówek. Zabieg założenia licówek można wykonać praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym, który oferuje zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Ponieważ zabieg ten wymaga kilku wizyt w gabinecie dentystycznym, dentysta powinien mieć swój gabinet stomatologiczny w naszej najbliższej okolicy, aby dotarcie i powrót do niego nie było zbyt uciążliwe. Warto również wybrać gabinet, w którym samo leczenie stomatologiczne jest na wysokim poziomie, gdyż zdrowe zęby to podstawa przy zakładaniu licówek. A samo leczenie zębów może potrwać kilka wizyt.

Większość ludzi nie lubi wizyt u dentysty, dlatego warto zadbać, aby lekarze dentyści w naszym gabinecie dentystycznym mieli dobre podejście do pacjenta – w końcu spotkamy się z nimi kilka razy. Ważne jest także indywidualne podejście do pacjenta, ponieważ każde uzębienie jest inne, pacjenci mają różne problemy i konieczne jest często precyzyjne leczenie. Profesjonalne podejście, miła atmosfera, elastyczne godziny otwarcia i łatwy dojazd to drobiazgi, które zapewnią możliwość wykonania licówek w jak najbardziej komfortowej atmosferze. Oczywiście dobrze też, aby nasz gabinet posiadał nowoczesny sprzęt, dzięki czemu nasz stomatolog ma dużo łatwiejszą pracę.

Jak znaleźć taki gabinet? Jeżeli nie mamy żadnego znajomego po podobnym zabiegu, który poleciłby nam z czystym sercem swój gabinet, pozostaje nam szukanie pomocy w Internecie. Pomocne są różne lokalne grupy w mediach społecznościowych – gdy poprosimy o polecenie dobrego gabinetu w naszej dzielnicy, na pewno otrzymamy w odpowiedzi kilka propozycji od osób, którym ich lekarz dentysta pozostawił same dobre wspomnienia. Innym sposobem jest wpisanie frazy „dentysta” w wyszukiwarce internetowej (warto również dołożyć do zapytania nasze miasto lub dzielnicę) – ukażą się nam lekarze dentyści pracujący w gabinetach w naszej okolicy, mapa gabinetów i opinie pacjentów z odbytych wizyt. Później pozostaje tylko wybrać najbardziej nam odpowiadający.

Po założeniu licówek warto nie porzucić nawyku regularnego wracania do gabinetu dentystycznego. Okresowe kontrole są potrzebne nawet przy śnieżnobiałym uśmiechu.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz