Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii – recenzja

22 maja 2022, dodał: Isia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Świat roślin jest pełny cudownych zapachów, którymi możemy się cieszyć podczas wiosennych i letnich spacerów. Niektóre z nich okazały się tak cenne dla naszego zdrowia, że zostały zamknięte w małych buteleczkach pod postacią olejków eterycznych, abyśmy mogli cieszyć się nimi nie tylko okazjonalnie. W szerokiej gamie dostępnych na rynku olejków są zapachy pochodzące z naszej szerokości geograficznej oraz te bardziej egzotyczne – a każdy spełnia swoją rolę w przywracaniu dobrego nastroju i samopoczucia w różnych życiowych sytuacjach. Sama najczęściej używam olejku eukaliptusowego lub sosnowego – każdy z nich znakomicie odświeża powietrze, a w sezonie jesienno-zimowym łagodzi też objawy przeziębienia. Moja siostra gustuje w olejku różanym, który zawsze poprawia jej humor, a mama uwielbia zapachy cytrusowe. Dzięki temu nasze otoczenie ciągle pachnie, a przebywanie w domu staje się jeszcze przyjemniejsze.

Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii książka

Aby dowiedzieć się więcej o leczniczych walorach olejków i ich zastosowaniu w różnych przypadłościach zdrowotnych warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik na ten temat. Prezentowana tutaj książka urzeka już szatą graficzną – kolorowa okładka przyciąga wzrok i cieszy wielobarwnością właściwą także naturze. Jej autor to utytułowany aromaterapeuta z wieloletnim doświadczeniem medycznym, który gwarantuje skuteczność polecanych terapii i precyzję zawartych tu informacji. Autor omawia tu cały proces powstawania olejków, który pozwala zrozumieć, jak cenne są to substancje – aby uzyskać kilkanaście ml olejku trzeba użyć kilkunastu lub więcej kilogramów surowca roślinnego. Interesujące są także szczegóły na temat tego, skąd pozyskuje się je tak naprawdę – i tu wiele osób może być zaskoczonych, że kwiaty to tylko jedna z ponad 10 części roślin, które są źródłem tych pięknych zapachów. Olejki może zawierać również drewno, kora, liście, nasiona, a nawet korzenie roślin.

Siła terapeutyczna natury jest znana od wieków. Nie ma więc powodu, by nie korzystać z niej również w naszych czasach. Olejki eteryczne są pomocne zarówno w lżejszych schorzeniach – np. przy bólu głowy czy niestrawności, jak i tych poważniejszych – depresji, bezsenności czy chorobach autoimmunologicznych. Warto więc poznać tajniki aromaterapii, by skutecznie pomagać sobie i innym. Niewiele osób wie, że olejki eteryczne sprawdzają się także u zwierząt domowych – jako środek na infekcje uszu, uspokojenie czy alergie.

Książka jest podzielona na trzy części, zawierające po kilka rozdziałów, Część pierwsza to doskonałe wprowadzenie do praktycznego korzystania z olejków, omawiające kwestię potrzebnych narzędzi, właściwego zaopatrzenia apteczki oraz tajniki odpowiedniego stosowania olejków. Dr Eric Zielinski szeroko opisuje działanie lecznicze poszczególnych olejków oraz podpowiada, czym kierować się przy ich zakupie, jak wybrać te najzdrowsze i jak sprawdzić, czy cena odpowiada jakości danego produktu. Znajdujemy tu także ostrzeżenia przed skutkami nieprawidłowego stosowania olejków oraz cenne porady, z czym je należy łączyć, aby wzmocnić ich właściwości lecznicze.

W części drugiej przechodzimy do wiedzy bardziej zaawansowanej. Na początek autor podaje przepisy na mieszanki, które pomogą rano obudzić się bez kawy, zmotywują do działania i pomogą łatwiej przejść przez codzienne stresy. Dalej zajmuje się już konkretnymi przypadkami chorób wymagających leczenia – jego mieszanki olejków zapewniają dobry sen, pomagają w skupieniu uwagi, redukcji stresu i pozbyciu się tzw. mgły mózgowej, tak często występującej np. po zakażeniu koronawirusem. Aby zacząć już dziś znajdujemy w książce gotowe przepisy na połączenia olejków, tworzące niebanalne i bardzo aromatyczne mieszanki, pomagające w usunięciu aktualnego problemu zdrowotnego.

Część trzecia jest poświęcona w całości zdrowiu kobiet na różnym etapie życia i w różnych stanach chorobowych.
Panie zmagające się z nadmiarem kilogramów znajdą tu m.in. przepis na kompres spalający tłuszcz:) Warto sprawdzić, jak może on pomóc w walce o szczupłą sylwetkę przed nadchodzącym latem. Chudnięcie w otoczeniu pięknych aromatów to idealny pomysł! Na bolesne miesiączki i PMS też jest remedium w postaci odpowiednich połączeń olejków. Kobietom w ciąży polecam natomiast mieszankę łagodzącą nudności oraz zapobiegającą powstawaniu rozstępów i dbającą o odpowiednie odżywienie skóry. Panie cierpiące z powodu menopauzy mogą sobie pomóc m.in. dzięki olejkowi z szałwii czy lawendy. Natomiast aromatyczne produkty do codziennej higieny i prania oraz sprzątania doceni każda z nas, aby już na zawsze pozbyć się z domu szkodliwej chemii – tak sprzecznej ze zdrowym ekologicznym stylem życia.

O mocy zamkniętej w niepozornych buteleczkach z olejkami już nikogo nie trzeba przekonywać. Na mnie największe wrażenie zrobiły historie konkretnych pacjentów, którym olejki eteryczne pomogły wyleczyć nerwicę czy choroby wynikające ze stanów zapalnych. Dr Zielinski namawia swoich czytelników do podjęcia decyzji o zmianie swojego życia na lepsze, a olejki eteryczne mogą w tym pomóc w bardzo dużym stopniu.

Wiedza zawarta w tym poradniku jest oparta na badaniach naukowych, a jej skuteczności dowodzi wieloletnia praktyka lecznicza dr Erica Zielinskiego. Książka jest napisana w sposób przystępny, a kolejne rozdziały wprowadzają nas w świat olejków, w którym niezaprzeczalna przyjemność z wyczuwania ich aromatu łączy się z niezmiernie ważną kwestią poprawy stanu naszego zdrowia. Korzystając z dobrodziejstw olejków od lat, dziś już wiem, jak dodatkowo zapewnić sobie efekty lecznicze – i zachęcam Was do zarówno do lektury tego poradnika, jak i do czerpania z bogactwa roślinnych aromatów!

Agnieszka

Dziękujemy Wydawnictwu Vital za egzemplarz do recenzji – książka jest dostępna TUTAJ

Redakcja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz