Leczenie kanałowe zęba – co trzeba wiedzieć i jak się do tego przygotować?

27 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szukasz stomatologa w Łodzi, który wykona leczenie kanałowe zęba? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o leczeniu endodontycznym oraz jak przygotować się do zabiegu.

stomatolog łódź

Co to jest leczenie endodontyczne zęba?

Leczenie kanałowe to inaczej leczenie endodontyczne. Polega na usunięciu zniszczonych tkanek w kanale zęba, oczyszczeniu go z bakterii oraz wypełnieniu korzenia. Zagadnienia takie, jak leczenie kanałowe Łódź czy zabieg leczenia kanałowego cennik spędzają sen z powiek wielu osobom, które nigdy nie przechodziły tego zabiegu lub przechodziły go dawno temu. W czasach, kiedy wokół endodoncji krążyło wiele mitów. Warto rozwiać je już na początku, by przejść do tego, jakie są wskazania do leczenia kanałowego oraz jak przygotować się do zabiegu.

Leczenie kanału zęba – czy naprawdę jest bolesne, drogie i długotrwałe?

Odpowiedź na każde z tych pytań brzmi: NIE. Największym mitem wśród pacjentów jest przekonanie, że endodoncja wymaga wielu wizyt u stomatologa. Taak naprawdę dzięki wykorzystywanym obecnie zaawansowanym technikom leczenia i pomocy nowoczesnego sprzętu możliwe jest leczenie kanałowe zęba na jednej wizycie. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Innym mitem jest bolesność zabiegu – w rzeczywistości dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia zabieg endodontyczny nie boli. Ponadto zabiegi te są relatywnie tanie w porównaniu do implantów czy protez. Najlepiej więc przeprowadzić leczenie endodontyczne odpowiednio wcześniej za mniejsze pieniądze, aby uniknąć drogich zabiegów wszczepienia implantów czy przygotowania protez.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest zaawansowana próchnica i rozległy stan zapalny miazgi zęba. Pozostawienie zęba w tym stanie samemu sobie grozi koniecznością jego usunięcia. Oprócz próchnicy leczenie endodontyczne stosuje się w przypadku pęknięcia lub złamania zęba, a także groźnych i bolesnych chorób przyzębia.

Jak przygotować się do zabiegu?

Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do zabiegu endodontycznego. Najpierw dentysta zbiera wywiad od pacjenta. Potrzebne będzie też zdjęcie RTG zęba, które zleci stomatolog. Dzięki temu będzie mógł przygotować optymalny plan leczenia. Niektórzy pacjenci mogą też poprosić o leczenie kanałowe pod narkozą. Jest to możliwe, jednak pacjent będzie musiał dostarczyć dentyście komplet niezbędnej dokumentacji, która pomoże ocenić, czy narkoza nie będzie w tym przypadku ryzykowna.

Postępowanie po zabiegu endodontycznym

Zalecenia pozabiegowe dla endodoncji mają charakter ogólny, ale gabinety dają też własne zalecenia dla swoich pacjentów zapewniające doskonałe i długotrwałe efekty leczenia. Na przykład gabinet Ultimed − stomatologia Łódź zaleca, aby wykonać kontrolne zdjęcia zęba RTG po 6 miesiącach oraz przez kilka dni po zabiegu nie gryźć i nie przeżuwać pokarmów. Ponadto do nie należy spożywać posiłki do momentu ustania znieczulenia.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wygodny dres
ostatnio upolowalam dres- mega wygodny, a przy okazji zalapalam sie na 20%...
Sklepy dziecięce
Tam jest dość drogo nawet przy promocji...
Przeludnienie na świecie
Jak kolejne obszary będą niezdatne do zamieszkania wskutek zmian klimatu to ludzie w zagęszczeniu...
Eyeliner, kredka, pędzelek - akceso…
Są też pędzelki do eyelinera, ja taki mam i dobrze się spisuje.